Frézie – ako na pestovanie zo semienok či hľúz

Pestovanie frézií je pomerne jednoduché, ak dodržíte správne postupy a poskytnete rastlinám podmienky, ktoré potrebujú. Zistite, ako krásne frézie pestovať zo semienok alebo zvoľte jednoduchší spôsob a vypestujte ich z hľúz.

O fréziách

Frézia (lat. Freesia) je kvetom nevinnosti a vernosti. Ako taká nielen krásne dopĺňa naše bývanie, ale jej nezastupiteľné miesto býva vo svadobných kyticiach alebo kvetinových väzbách, kde šikovné ruky floristov dokážu priam čarovať. Patrí medzi tzv. „jedlé kvety“, preto svoje uplatnenie často nachádza aj v gastronómii. V stave prírodnom, kandovanom či kryštalizovanom, môže obohatiť slané i sladké pokrmy či nápoje.

Pôvod frézie

Z botanického hľadiska patrí frézia medzi početnú čeľaď kosatcovitých rastlín. Jej pôvodnou domovinou je okolie Kapského mesta v Južnej Afrike a zrejme preto sa jej niekedy hovorí „Kapská konvalinka “. Vonia totiž dosť podobne ako tá naša. Do Európy sa prvýkrát dostala pred 150 rokmi a ihneď sa jej tam ujali najprestížnejšie botanické záhrady. Vo väčšom meradle sa však začala pestovať až po 2. svetovej vojne. Dnes patrí medzi najvýznamnejšie druhy rezaných kvetov u nás. 

Frézia je stále predovšetkým skleníkovým kvetom určeným na rez, ale posledné roky začína prenikať aj do slnečných zákutí našich záhradok. Ak ste skúsení pestovatelia kvetov a máte radi výzvy, skúste si vypestovať fréziu aj v bytových podmienkach.

Vzhľad frézie

Hľuzy frézií sú stredne veľké, vajcovité a bývajú schované v zoschnutých obaloch odumretých listových báz. Listy sú ploché, mečovité, vyrastajúce z vrcholu hľuzy. Rastlina dorastá do výšky 25 až 50 cm a na kvetnej stonke máva okrem hlavného kvetu ešte kvety postranné. Pôvodné africké frézie boli výhradne žlté, až neskôr sa ich vyskytla celá farebná škála. Medzi posledné novinky patria odrody veľkokveté a plnokveté, pri ktorých zatraktívnenie vzhľadu bolo na úkor ich vône.

pestovanie frézie zo semienok
Zdroj foto: Sundry Photography / Shutterstock.com

Plodom frézií je tzv. kapsula, obsahujúca veľa malých semienok. U rôznych farieb kvetov sa rôzni aj počet semien. Najmenej ich obsahujú žlté frézie, najviac modré, ktoré navyše majú aj výrazne dlhšiu dobu klíčivosti, než iné farby. Tento fakt je vhodný vziať do úvahy, ak si budete sami klíčiť semienka. Nezabudnite však, že semienka staršie ako 4-5 rokov strácajú klíčiace schopnosti.

Pestovanie frézie

Pýtate sa, kam umiestniť frézie? Ako bývalá Afričanka miluje frézia teplo a svetlo, dva dominantné faktory pre jej rast. Nie je závislá priamo na dennom svetle, v prípade nedostatku toleruje aj umelé osvetlenie. Dnes už nie je problém, aby frézie, aj niektoré ďalšie exotické kvety, kvitli aj v zime, podmienkou sú však špeciálne upravené a správne načasované hľuzy.

Pestovanie zo semienok

Pestovanie frézií zo semienok skrýva mnoho úskalí a aj pre skúsených záhradkárov je to často tvrdý oriešok. Ak ste hraví a trpezliví, môžete to vyskúšať, optimálny čas na ich výsev je od mája do júna. Prioritná je stabilná teplota pohybujúca sa okolo 20 °C pri súčasnom zachovaní vyššej vlhkosti.

S tým vám pomôže vyhrievaný skleník. V optimálnych podmienkach semienka vyklíčia za 20-25 dní. Semená frézií sú fotoblastické, čo znamená, že na klíčenie potrebujú tmu. Výsev je teda bezpodmienečne nutné prekryť asi 8 mm vysokou vrstvou zeminy, najlepšie rašeliny, aby bolo zaistené pH medzi 6,5 až 7, čo podporí ich vývin. Akonáhle na rodiacej sa rastline vyrastie jeden lístok úplne a druhý z polovice, nastal správny čas na presadbu do kvetináčov.  

Pestovanie z hľúz

Oveľa jednoduchšie je zakúpenie hľúzok, ktorých je na trhu bohatá ponuka. Tie vysádzame von až v druhej polovici mája, kedy už nehrozia žiadne mrazíky. A ako sadiť frézie? Cibuľku vtlačíme približne 5 cm do zeme a medzi jednotlivými hľuzami necháme priestor 10 cm. Pôdu ocenia kyprú, vzdušnú a priepustnú, zálievku naopak striedmu, aby sa predišlo zahnívaniu koreňového systému. 

Na jeseň skoro po odkvitnutí prestaneme hľuzu zalievať. Pred zimou ju zo zeme vyberieme von a uskladníme v suchej pivnici. Aby sme si zaistili kvetenstvo v ďalšej sezóne, umiestnime hľuzu na prvé 3 mesiace do miestnosti s teplotou okolo 25 °C a až potom ju dáme na chladnejšie miesto. A takto ju môžeme každý rok opätovne vysádzať. Od výsadby do prvého kvetu uplynú približne 2 mesiace.

Pestovanie v kvetináči

Ak nie ste majitelia záhradky a napriek tomu by ste chceli frézie pestovať, skúste to priamo v pohodlí vášho domova, ale začnite s tým už na jeseň. Jedna hľuza by sa mala vysadiť do kvetináča s priemerom cca 14 cm a mala by byť umiestnená v teple a na svetle! Hnojenie je potrebné raz za 14 dní špeciálnym tekutým hnojivom. Zalievať musíme opatrne a najlepšie je na to využiť dažďovú vodu. Rastliny majú rady aj vysokú vzdušnú vlhkosť, ktorá by mala dosahovať až 70%. Z tohto dôvodu listy v lete rosíme, aby zbytočne neosychali.

Choroby a škodcovia

Frézie, rovnako ako mnoho iných kvetov, trápia choroby a škodcovia. Z chorôb je to najčastejšie usychanie listov a virózy prenášané voškami. Zo škodcov sú to spomínané vošky, ďalej potom roztoče alebo strapky.

Nemusíte byť pestovateľmi tejto rastliny, a napriek tomu môžete kytičkou frézií urobiť radosť sebe aj iným. Je vždy milým darčekom a vďačnou pozornosťou –vo váze vydržia až 7 dní. 

Zdroj: gardenia.net, gardenersworld.com


Tipy na ďalšie rastliny a kvety

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.