Dublin: Doprava, ubytovanie, pamiatky a miestne špeciality
Aké pamiatky pri návšteve írskeho Dublinu nevynechať, kde sa ubytovať, kam zájsť na pivo, aké ďalšie typické írske nápoje ochutnať a ktoré špeciality miestnej kuchyne si nenechať ujsť?
O toto všetko sa s vami podelíme v nasledujúcom sprievodcovi. Po jeho prečítaní nebudete váhať a okamžite dostanete chuť kúpiť si letenky do tejto nádhernej metropoly.
Ako sa dostať do Dublinu
Dublin je hlavným mestom Írskej republiky, môže sa pochváliť rozlohou 115 km² a žije v ňom cez jeden milión obyvateľov.
Zo Slovenska je jednoznačne najlepším spôsobom dopravy lietadlo. Stačí v Bratislave alebo Košiciach nasadnúť na priamy let a za približne 3 hodiny pristanete na írskej pôde. Medzi najznámejšie letiská tu patrí Dublin Airport, Cork Airport a Shannon Airport. Okrem toho je však v krajine viac ako 30 ďalších menších letísk. Ceny leteniek sa v priebehu roka premieňajú.
Doprava v Dubline
Keďže je Dublin obrovský, pri presunoch z miesta na miesto sa oplatí používať mestskú hromadnú dopravu. Napriek tomu, že v Dubline chýba metro, po centre sa môžete pohodlne pohybovať dvojposchodovými autobusmi a električkou.
Ak v Dubline strávite viac dní a budete sa po meste často premiestňovať s pomocou verejnej dopravy, odporúčame kúpiť si turistickú Leap Card, ktorú môžete využívať tri dni.
Pre lepší prehľad o všetkých linkách autobusov a električiek si môžete do svojho smartfónu nainštalovať aplikáciu, vďaka ktorej budete mať prehľad o cestovnom, časoch odchodov jednotlivých spojov, staniciach alebo si dokonca naplánovať cestu (napr. National Journey Planner a Real Time app).
Pokiaľ si v Írsku prenajmete auto, nezabudnite, že sa tam jazdí vľavo, rovnako ako v Anglicku.
Počasie v Dubline
Aj keď je Írsko prímorským štátom, podnebie v Dubline sa od toho slovenského výrazne líši. Zimy bývajú v Dubline pomerne teplé, s priemernými teplotami okolo piatich stupňov. Letá bývajú na druhú stranu pomerne chladné s priemernými teplotami okolo 19 °C. S čím musíte počítať celoročne, sú dažďové zrážky, vyššia vlhkosť vzduchu a veterné počasie.
Ubytovanie v Dubline
Výber ubytovania v hlavnom meste Írska je veľmi široký a na svoje si príde každý. Čo sa týka ubytovania, Dublin sa dosť líši od ostatných hlavných miest Európy, pretože lokalita hotela priamo v centre automaticky neznamená aj najvyššiu cenu.
Najvýhodnejšie je ubytovať sa v hosteloch či využiť B&B, vtedy sa ceny za dvojlôžkovú izbu pohybujú na úrovni 40 až 75 EUR/noc. Ceny v dvojhviezdičkových hoteloch sú o niečo vyššie, približne 60 až 100 EUR/noc.
Počas letných mesiacov môžete zvážiť aj ubytovanie v internátoch na Trinity College a vrátiť sa tak do študentských čias.
Ceny ubytovania však veľmi záleží na ročnom období. Samozrejme, tak ako v iných mestách, najdrahšie ubytovanie je počas hlavnej sezóny, teda v letných mesiacoch. Pozor treba dať aj na významné sviatky, koncerty či zápasy, kedy sa ceny zvyšujú.
Tipy na ubytovanie
Ak ste sa vybrali do Dublinu ako zamilovaný pár, potom vám prinášame tipy na romantický pobyt:
- Buswells Hotel, kde sa budete cítiť ako na zámku,
- päťhviezdičkový hotel The Westin Dublin,
- hotel Fitzwilliam Dublin, kde vás každé ráno personál poteší čerstvými kvetmi,
- historický hotel The Shelbourne Dublin.
Pokiaľ chcete investovať do objavovania mesta Dublin, avšak nepotrebujete to najluxusnejšie ubytovanie, potom by vás mohli zaujať:
- hotel Sandymount,
- penzión Celtic Lodge,
- hotel Dergvale,
- hotel Travelodge Dublin City Centre.
Pamiatky v Dubline
Ako naložiť s časom, ktorý v Dubline strávite? Využite každú minútu a navštívte napríklad:
- Pivovar Guinness Storehouse
- Paliareň Jameson – počas prehliadky sa zoznámite nielen s postupom výroby, ale tiež dostanete ochutnávku lahodného moku.
- Dublinská ihla – nenechajte si ujsť prechádzku okolo írskeho pamätníka, ktorý je súčasne aj dominantou hlavného mesta. Jedná sa o viac ako 100m kužeľ, ktorý sa pri veternom počasí vychyľuje až o meter a pol zo svojej osi.
- Dublinský hrad – je ďalšou dominantou mesta, sídli tu írska vláda.
- Ha’penny Bridge – ozn. aj Polpencový most, je tým najznámejším a zároveň aj najvyťaženejším mostom v Dubline.
- Temple Bar – bez návštevy typického írskeho pubu sa návšteva Dublinu nepočíta. Počas popíjania pinty írskeho piva Guiness a počúvania lokálnych hudobníkov budete premýšľať nad tým, ako je možné, že každý Ír vie spievať.
- Trinity College – je miestom, ktorým sa prechádzali napríklad Jonathan Swift, Edmund Burke, Samuel Beckett alebo Oscar Wilde. Jedná sa o najstaršiu írsku univerzitu, ktorá leží v centre Dublinu. Vďaka svojej veľkosti a krásnemu architektonickému prevedeniu je neprehliadnuteľná.
Pri prechádzke írskym mestom Dublin nezabudnite obdivovať pestrofarebné dvere, ktoré zdobia ich ulice. Tieto farebné dvere sú vyhľadávaným a veľmi obľúbeným miestom viacerých fotografov.
Dublin a jeho miestne špeciality
A čo by bola návšteva Írska bez ochutnania miestnych špecialít? Írsky životný štýl je podobný tomu britskému. Na obed si Íri tradične doprajú iba niečo ľahké, napríklad tanier teplej polievky alebo sendvič. Zatiaľ čo večere bývajú sýte a obrovské. K typickým írskym pokrmom patria:
- Irish Stew (stobhach), ktoré sa skladá z duseného ovčieho mäsa, zemiakov, mrkvy a cibule.
- Coddle (cadal), čo je polievka, ktorá by sa dala prirovnať ku gulášovej. Skladá sa z klobásy, slaniny, varených zemiakov a cibule.
- Shephard’s pie, obľúbený slaný koláč z ovčieho mäsa, so zemiakovou kašou a syrovou krustou.
- Ryby na všetky spôsoby. Pretože Dublin leží pri mori, sú čerstvé ryby častou surovinou.
Tradičné írske nápoje
V Írsku samozrejme existujú aj tradičné nápoje. Ktoré sú tie top, ktoré musíte dozaista ochutnať?
- Írska káva, ktorá sa pripravuje so šľahačkou, cukrom a whisky
- Baileys, jemný alkoholický likér, si môžete vychutnať buď samotný alebo v káve.
- Írske pivo, ktoré si musíte rozhodne vychutnať v tradičnej írskom pube s autentickou atmosférou.
Slovenský obchod v Dubline
Ak by sa vám v meste Dublin predsa len začalo cnieť po domove a radi by ste ochutnali tradičné slovenské jedlo, potom stačí navštíviť tzv. Slovakpoint. V obchode Slovakpoint Dublin nájdete viac ako tisíc typických slovenských českých potravín, ponúkaných za priaznivé ceny.
Keďže žije v Dubline veľká komunita Slovákov a Čechov, o naše tradičné potraviny tu nie je núdza. Tieto obchody nájdete napríklad na nábreží rieky Liffey, na Arran Quay, pri moste Liam Mellows Bridge.
Sviatok svätého Patrika
Určite ste už počuli o známom írskom sviatku svätého Patrika (Saint Patrick’s Day), kedy sa celé mesto zafarbí do zelena. Nie je to len štátny sviatok, ide tiež o kultúrny a náboženský sviatok. V minulosti sa oslavoval tento významný deň s rodinou, ktorá z úcty k duchovnému navštevovala počas tohto dňa kostol.
V súčasnosti znamená tento sviatok niekoľkodňové oslavy, kedy ulicami pochodujú ľudia zaodení do zelenej farby, ozývajú sa bujaré oslavy, tanec a spev. Zelená farba symbolizuje írskych škriatkov, za ktorých sa ľudia počas týchto dní prezliekajú, pretože prinášajú šťastie. K oslavám tiež neodmysliteľne patrí tmavé írske pivo a jedlá pripravené v zelenej farbe.
Írsko je krásne, priateľské a ožíva najmä večer. Íri sa stretnú v krčme, kde si vychutnajú pohár piva, spoločne si zaspievajú a porozprávajú sa s priateľmi.
Zdroj: theculturetrip.com, travelandleisure.com
Tipy na ďalšie mestá
Komentáre sú vypnuté.