Draslík – ako ho efektívne doplniť, keď vám chýba
Draslík sa podieľa na množstve dôležitých procesov, bez ktorých by organizmus nefungoval. Vyskytuje sa v každej bunke nášho tela, hladina draslíka je zaisťovaná obličkami.
Draslík, chemicky známy aj pod skratkou K, spoločne s ďalšími minerálnymi látkami zaisťuje správne množstvo tekutín v tele, zároveň napomáha s trávením bielkovín a cukrov, dokonca tiež upravuje hodnoty krvného tlaku. Najvyššia koncentrácia je vo vnútri buniek, odkiaľ sa potom pomocou sodnodraselných kanálov pri elektrickom impulze uvoľňuje do tela.
Účinky draslíka
Ide o stopový prvok, ktorý je však nevyhnutný pre mnoho orgánových sústav, bez neho by nefungovali svaly, nervový, tráviaci ani obehový systém. Pomáha tiež regulovať kyselino-zásaditú rovnováhu a osmotický tlak. Dokonca povzbudzuje peristaltiku čriev. Dokáže tiež výrazne ovplyvniť správnu funkciu pohybového aparátu, pôsobí proti chronickému reumatizmu a mierni degenerácii kĺbov.
Optimálny denný príjem sa pohybuje u mužov okolo 2,8 – 3,3 gramu, u žien potom 2,2 – 2,4 gramu. Nedostatok draslíka v tele alebo hypokaliémia sa prejavuje špecifickými príznakmi, ktoré by ste rozhodne nemali prehliadať.
Čo spôsobuje nedostatok draslíka?
Vaše telo vám dá veľmi špecificky najavo, že ho má nedostatok. Hypokaliémia sa môže prejaviť týmito symptómami:
- svalové kŕče,
- únava,
- bolesti hlavy,
- mravčenie v končatinách,
- zlá nálada,
- vysoký krvný tlak,
- búšenie srdca,
- bolesti kĺbov,
- zápcha.
Svalové kŕče sú typickým príznakom, často sa jedná o jeden z prvých symptómov. Kŕče sú často najhoršie počas noci, kvôli tomu môžu tiež ovplyvňovať kvalitu spánku, ktorá bude rapídne upadať. Najčastejšie postihujú končatiny. Pri týchto príznakoch nie je vhodné cvičiť, z dôvodu, že pri potení dochádza ešte k väčšiemu poklesu iónov v tele.
Dlhodobým pôsobením nedostatku draslíka môže dôjsť aj k ochabnutiu a únave svalových vlákien, preto viac hrozí natrhnutie svalu alebo natiahnutie aj pri nízkej záťaži. Ak vás sužujú svalové kŕče, je na mieste navštíviť doktora kvôli krvným testom, vďaka ktorým zistíte, aké sú hladiny minerálov vo vašom tele.
Únava môže byť ďalším výrazným príznakom. Ak nemáte zvýšenú aktivitu, a napriek tomu na sebe pozorujete výraznú únavu, je načase spozornieť. Práve nedostatok draslíka v krvi môže spôsobovať únavu, dokonca aj celkovú slabosť tela a poruchy koncentrácie. Ak sa teda necítite vo svojej koži, zvážte, či to nemôže byť spôsobené práve hypokaliémiou.
Bolesti hlavy sú pomerne nešpecifickým príznakom, napriek tomu však môžu byť ukazovateľom na jeho nedostatok. Ten sa totiž stará o udržanie optimálnej hladiny cukrov v krvi, kolísanie krvného cukru môže mať za vinu únavu a úporné bolesti hlavy. Dostatočný pitný režim by mal od tohto problému uľaviť.
Mravčenie a kŕče
Mravčenie v končatinách je podobným problémom ako svalové kŕče. Draslík v krvi je totiž zodpovedný za elektrické prenosy, vďaka ktorým komunikuje mozog s celým telom. Ak je jeho hladina nízka, môže dochádzať k zlému prenosu, a tým končatiny stráca cit a z toho dôvodu mravčia. Najčastejšie sa tento problém objavuje v chodidlách, na rukách a v ramenách. Mravčenie je často sprevádzané drobnými svalovými zášklbmi.
Draslík a sodík
Draslík pri svojej práci často spolupracuje so sodíkom. Ak je však nedostatok jedného prvku, výrazne to ovplyvní aj ten druhý, a dôjde k narušeniu rovnováhy organizmu. Jeho nízka hladina vedie k zužovaniu ciev a tým aj k poklesu sodíka. Tento problém vás akútne môže ohroziť v prípade, že trpíte iným vážnym ochorením, v inom prípade si vysokého krvného tlaku pravdepodobne len tak nevšimnete. Okrem zúženia ciev môže mať na svedomí aj neobvyklú činnosť srdca. Tá sa prejavuje najčastejšie nepravidelným tepom či výrazným búšením srdca.
Draslík a zápcha
Nie je nezvyčajné, že pri nedostatku draslíka dochádza k problémom s vylučovaním. Nefunguje totiž podpora prirodzenej peristaltiky čriev, a z toho dôvodu môže dochádzať k zlému tráveniu a vylučovaniu. Tráviaci trakt je tvorený hladkou svalovinou, ktorej funkciu samozrejme taktiež ovplyvňujú minerály. S týmto problémom môže súvisieť aj nadúvanie, bolesti brucha a kŕče.
Ako doplniť draslík?
Ak si kladiete otázku, čo spôsobuje nedostatok draslíka v tele, odpoveď je pomerne jednoduchá. Nízky draslík v krvi spôsobuje zlá životospráva alebo prípadne aj vážne ochorenia.
Medzi príčiny nedostatku draslíka patria napríklad:
- nadmerná konzumácia alkoholu či kávy,
- nadmerné potenie,
- hnačky, zvracanie,
- poruchy príjmu potravy,
- užívanie niektorých liekov,
- a ďalšie.
Medzi rizikové skupiny patria hlavne intenzívni športovci. Pri potení totiž dochádza k vylučovaniu iónov, a tie je nutné pravidelne dopĺňať. Ďalšou príčinou je aj zlá strava a hrozbou môžu byť rôzne špeciálne diéty, pri ktorých do tela nedostanete všetky potrebné živiny.
S potravou súvisí aj problematika zažívacích ťažkostí. Napríklad ak trpíte hnačkami či zvracaním, telo vysoké percento z látok, ktoré sa mu snažíte dodať, neprijme, a tak vzniká akútny nedostatok. Hladinu minerálnych látok môžu ovplyvňovať aj diuretiká, antibiotiká či pravidelné užívanie laxatív. Zlá funkcia draslíka sa môže prejaviť aj pokiaľ trpíte vážnym ochorením ako je cukrovka či poruchy obličiek a nadobličiek.
Mohlo by Vás tiež zaujímať: Železo v potravinách – v čom sa nachádza? Prejavy nedostatku.
Aké jedlo obsahuje draslík?
Keď už viete, čo nedostatok spôsobuje, je dôležité poznať v čom je draslík a ako jeho hladinu opäť doplniť, aby váš organizmus mohol správne pracovať. Draslík sa prirodzene vyskytuje v mnohých druhoch potravín.
Konzumujte čerstvé ovocie. Banány sú známe ako bohatý zdroj draslíka. Poskytne vám zhruba 390 mg draslíka, sušený až 1 490 mg. Ďalej vám pomôže aj kivi, avokádo alebo napríklad citrusy.
Sušené ovocie je tiež bohatým zdrojom. Siahnuť môžete po exotických druhoch ako sú napríklad ďatle, figy, a tiež marhule.
Zaraďte do jedálnička viac rýb. Ryby sú všeobecne cenené pre obsah mnohých dôležitých látok, ktoré nášmu organizmu prospievajú, a rovnako tak je to aj s obsahom draslíka. Ak potrebujete navýšiť jeho hladinu, skvele sa na to hodí losos alebo sardinky.
Myslite aj na zeleninu. Tá je naozaj bohatým zdrojom, konzumujte preto vo väčšej miere mrkvu, brokolicu, červenú papriku, batáty, melón alebo aj listovú zeleninu. Ideálna je samozrejme konzumácia v surovom stave, kedy zostáva obsah nevyhnutných látok vyšší.
Ďalšie potraviny bohaté na draslík sú strukoviny. Najviac draslíka nájdeme v bielych fazuliach, na 180 gramov je to až 830 mg draslíka. Vysoké percento tohto minerálu ale obsahuje napríklad aj šošovka a ďalšie.
Slnečnicové semienka – tie obsahujú naozaj mnoho esenciálnych látok. Vďaka tomu tak posilníte celý organizmus.
Minerálne vody. Ponúka sa celý rad minerálnych vôd, ktoré sú bohaté na draslík. Vzhľadom k presným údajom o jeho množstve viete, koľko ho do tela dodávate, navyše ide o jednoduchý a rýchly spôsob, ako vášmu telu doplniť stratené zásoby.
Predávkovanie draslíkom
Pri riešení nedostatku môžete ľahko skĺznuť až k predávkovaniu, to však môže organizmus značne ohroziť. Z toho dôvodu dopĺňajte draslík pozvoľna. Tablety ako doplnky stravy s vysokým obsahom draslíka môžu nepríjemne podráždiť žalúdočnú sliznicu, buďte preto opatrní na príliš vysoké jednorazové dávky.
Pri dlhodobom predávkovaní by draslík v krvi mohol ohroziť správny srdcový rytmus a dokonca spôsobiť až srdcovú paralýzu. Je dôležité tiež myslieť na to, že u chorého človeka stačí na predávkovanie týmto minerálom oveľa menšia dávka. Obzvlášť pacienti užívajúci diuretiká by sa mali o akomkoľvek postupe informovať u svojho lekára.
Draslík je naozaj nevyhnutným minerálom, bez ktorého by sa naše telo nezaobišlo. Je dôležité nájsť jeho rovnováhu, telu totiž neprospieva ani nedostatok, ani nadmerná hladina. Z dôvodu, že draslík je v kooperácii s niekoľkými ďalšími minerálnymi látkami, myslite na rovnováhu všetkých. To vám zaručí pestrá a pravidelná strava so správnou životosprávou.
Komentáre sú vypnuté.