Depresia – druhy, možné spúšťače a príznaky

Depresia je v súčasnosti najčastejšou duševnou chorobou. Môže prejsť až do životu ohrozujúcich stavov. Aké sú hlavné príčiny vzniku depresie? Ako s ňou bojovať alebo pomôcť svojim blízkym?

Príčin vzniku vážnej depresie je mnoho, patrí medzi ne určite dnešný štýl života a zrýchlená online doba. Patríte medzi populáciu, ktorú trápi vážna depresia? Alebo si nie ste istí, či depresiou netrpí niekto blízky z vášho okolia? Zistite to pomocou jasných príznakov.

Možné príčiny vzniku

Snáď nikdy nebolo životné obdobie nastavené depresiám tak dobre, ako je tomu dnes. Ľudia v dnešnom svete nemajú čas na odpočinok, ich uponáhľaný životný štýl rozhodne nepomáha k pokoju a vyrovnanosti. Vplyvom nespavosti, nemožnosti odpočinku a večného stresu potom môže prísť psychický problém raz dva.

Ľudia v dnešnej dobe trpia depresiou aj kvôli sociálnym sieťam. Ako všetci vieme, nájdeme tam väčšinou len pozitívne správy, vyretušované a dokonalé fotky a radostné chvíle. Pokiaľ človek sedí sám so zlou náladou, rozhodne mu nepomôže pocit, že všetci ostatní trávia svoj život aktívne, so smiechom a v krásnom prostredí. Táto fikcia, ktorá je na sociálnych sieťach bežnou praktikou, len napomáha k možným duševným chorobám.

Depresia môže mať začiatky v dlhodobom strese, ktorý sa snažíme vyhubiť antistresovými jedlami, ktoré však dlhodobo nezaberajú, ako napríklad čokoláda, čaj proti stresu, špenát alebo ovsená kaša.

Druhy depresie

Najťažšie na celom duševnom probléme je najskôr priznať si, že nejde len o zlú náladu. Diagnostikovanie závažnej depresie je väčšinou beh na dlhú trať, kedy si pacient dlho uchováva svoje stavy v sebe a nikomu o nich nehovorí. Až zdieľaním často dôjde k pocitu, že by bolo dobré príznaky diskutovať s odborníkom a nechať si pomôcť.

Medzi najčastejšie druhy depresie v dnešnej dobe patria:

  • sezónna,
  • tehotenská alebo popôrodná,
  • klinická,
  • v menopauze,
  • rezistentná.

Sezónna depresia

Sezónna depresia sa najčastejšie prejavuje v zime, keď človek zrazu trávi oveľa viac času sám, zima a tma na pozitivite veľmi nepridáva. Tento druh depresií sa väčšinou vracia každoročne v rovnaký čas, preto je možné sa týmto úzkostným stavom vyhnúť a predísť takému stavu.

Tehotenská a popôrodná depresia

V dnešnej dobe sa u žien často stretávame aj s tehotenskou či popôrodnou depresiou. Tá stretáva väčšinou ženy, ktoré nemajú psychickú podporu v partnerovi alebo rodine, jedná sa tiež väčšinou o príliš mladé ženy, alebo naopak o ženy nad 35 rokov. U tehotných žien alebo tesne po pôrode, ktoré trpia depresiou, je nutné postupovať veľmi individuálne.

popôrodná depresia
Zdroj foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Často sa objavujú aj stavy, keď žena po pôrode neprijíma svojho partnera ani dieťa – a všetky snahy skôr vyvolávajú vážnejšie stavy. Väčšinou za to môže náhle zníženie estrogénu, ktorý po pôrode z tela prirodzene odchádza.

Depresia v menopauze

Ak sa jedná o psychickú poruchu ťažkej depresie v menopauze, potom je dobré riešiť túto chorobu s odborníkom. Vplyvom starnutia si žena myslí, že tú „lepšiu časť života“ má za sebou. Často sa zle vyrovnáva aj s pocitom, že už nie je plodná. Ďalšou príčinou tejto depresie je úbytok ženského hormónu estrogénu.

Klinická depresia

Naproti tomu klinická depresia je druhom s ľahším prejavom. Môže sa prejaviť u jedinca v ktoromkoľvek veku, avšak je pomerne jednoduché s ňou bojovať . Klinické prejavy depresie je možné riešiť s lekárom a nasadením správnych liekov na depresiu.

Rezistentná depresia

Medzi časté druhy depresií sa radí aj tá rezistentná. Pri tejto forme depresie je nutné poradiť sa s odborníkom a riešiť liečbu s ním. Jasnú príčinu tejto depresie možno objaviť až po viacerých terapeutických sedeniach, kedy je určite nutné stále skúmať faktory ovplyvňujúce priebeh choroby. Podľa faktorov sa nastavuje dávka liečiv aj ďalšia terapia.

Časté príznaky depresie

Pokiaľ chcete mať istotu, či sa u vašej blízkej osoby skutočne jedná o depresiu, potom sa pozrite na najrozšírenejšie príznaky pri tejto chorobe. V prípade, že objavíte viac príznakov, je nutné začať liečbu a osobe pomôcť.

Medzi najčastejšie príznaky depresie u mužov i žien patrí:

  • dlhodobo zlá nálada,
  • znížená energia i denná aktivita,
  • porucha vnímania a sústredenia,
  • nulové sebavedomie,
  • pesimistický pohľad na život aj budúcnosť,
  • nespavosť,
  • nechutenstvo,
  • úzkosť alebo samovražedné myšlienky.

Neodvracajte hlavu od problémov a snažte sa depresiu riešiť včas. Jedine tak sa čoskoro vrátite do normálneho života plného radosti, smiechu a optimizmu.

Bojovali ste niekedy vo svojom živote s depresiou alebo máte v okolí blízku osobu, u ktorej sa začínajú prejavovať znaky depresie? Čo vám takúto situáciu pomáha zvládať?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.