Čivava – čo vedieť pred zaobstaraním najmenšieho domáceho psíka?

Čivava je považovaná za najmenšie psie plemeno, hoci paradoxne svoje meno získala po najväčšom mexickom štáte Chihuahua. Zvažujete aj vy zaobstaranie tohto miniatúrneho psíka, ale neviete, čo od neho môžete očakávať? Nerobte si starosti. V našom článku sa dozviete všetko potrebné.

Pôvod

Historické pramene o predkoch čivavy hovoria už v spojitosti so starými indiánskymi civilizáciami na juhu Ameriky, ktoré drobné psíky chovali pre mäso aj ako ochranu. Zmienky o nich sa datujú už do 9. storočia pred naším letopočtom, kedy predkovia pravdepodobne žili voľne v prírode a civilizácia Toltékov si ich začala osvojovať ako spoločníkov. Najobľúbenejšie v tom čase údajne boli modré čivavy, ktoré sú často zobrazované na dobových maľbách. Teórií o ich pôvode však existuje viac a dnes už pravdepodobne nedozvieme, ktorá je tá pravdivá.

O čivave ako takej sa však dočítame oveľa neskôr, konkrétne niekedy v polovici 19. storočia. Prvá zmienka pochádza od znalca psov Jamesa Watsona, ktorému bolo plemeno predstavené na jeho cestách naprieč El Pasom. Skutočnú slávu tomuto malému plemenu psa však priniesla slávna operná speváčka Adelina Patti, ktorej bola čivava venovaná mexickým prezidentom na konci 19. storočia. Tá si psíka okamžite obľúbila a začala ho so sebou brať na vystúpenie, čím ho ukázala svetu. Do našich končín sa prvá čivava dostala roku 1971.

Vzhľad čivavy

Poznáte ich prakticky okamžite. Je naozaj veľmi malá, veď čivavy obvykle nemerajú viac ako 20 cm a ich váha len zriedka kedy presahuje 3 kilá. Najmenšia čivava na svete dokonca meria len 9 a pol centimetra. Majú vztýčené uši posadené v zadnej časti hlavy, čierne oči a zaguľatenú lebku. Ich srsť môže mať prakticky akúkoľvek farbu a dĺžku, záleží iba na tom, akú si zaobstaráte.

Čivava vs. yorkšír

Čivavu a yorkšíra si samozrejme prakticky nemôžete pomýliť, ale ich porovnanie sa priamo ponúka. Obe plemená sa radia k najmenším psíkom na svete, a práve vďaka tomu sú veľmi žiadané. Poďme sa teda pozrieť na ich rýchle porovnanie.

Čivava

  • Priemerná výška: 15-23 cm
  • Váha: 1,5-3 kg (psy aj sučky)
  • Vek dožitia: 12 až 20 rokov
  • Srsť: krátka aj dlhá (záleží na druhu čivavy)
  • Postava: do tvaru štvorca, okrúhla hlava s pretiahnutým ňufákom

Yorkšír

  • Priemerná výška: 18-23
  • Váha: 1,5-3,5 kg (psy aj sučky)
  • Vek dožitia: 13 až 16 rokov
  • Srsť: veľmi dlhá, najčastejšie dvojfarebná
  • Postava: do tvaru obdĺžnika, okrúhla hlava s drobným ňufákom
čivava vs. jorkšír
Zdroj foto: Jne Valokuvaus / Shutterstock.com

Yorkšíri sú všeobecne o niečo väčšie, avšak nemusí to byť pravidlo. Najväčší rozdiel tkvie v ich srsti, ktorá ani pri čivave dlhosrstej nedosahuje takú dĺžku, ako u yorkšírov. Rozdiel je tiež v tvare hlavy, kedy čivavy majú pretiahnutý ňufák, zatiaľ čo yorkšíri ho majú posadený blízko pri hlave. Povahovo sa potom od seba prakticky nelíšia.

Kríženci čivavy

U čivav sa pomerne často stretnete aj s rôznymi krížencami, samozrejme prevažne aj s menšími psíkmi. Naraziť tak môžete na:

  • kríženca čivavy a pražského krysaříka
  • jazvečík krížený s čivavou
  • a výnimkou nie je ani kríženec jacka russella a čivavy.

U krížencov si však dávajte pozor, nikdy neviete, aké povahové vlastnosti sa u neho rozvinú a psík môže byť napríklad extrémne agresívny.

Druhy čivavy

Sú známe dva druhy, konkrétne ide o krátkosrstú a dlhosrstú. Dlhú dobu platilo, že najrozšírenejším druhom bola krátkosrstá čivava, tento trend sa však už otočil a v súčasnej dobe platí, že častejšie narazíte na dlhosrstú čivavu. Stretnúť sa však tiež môžete s pojmami ako zakrpatená, mini alebo trpasličia čivava. Tieto druhy však nie sú oficiálne rozoznávané a veľkosť čivavy záleží predovšetkým na jej pokrvnej línii.

Farby

Rozdeliť čivavy možno aj podľa ich farby a najčastejšie sa stretneme s týmito variantmi:

  • čierna,
  • hnedá,
  • merle,
  • modrá,
  • biela,
  • čokoládová,
  • zlatá.

Všetky tieto farebné varianty nájdete pri krátkosrstých aj dlhosrstých čivavách. Stretnúť sa tak môžete s dlhosrstou čokoládovou alebo krátkosrstou modrou čivavou. Farebná kombinácia záleží samozrejme predovšetkým na rodičoch. Najbežnejším sfarbením u čivav je hnedá až čokoládová farba.

Povaha čivavy

Čivava je ten typ psa, ktorý svojho pána absolútne miluje. Zvlášť potom v prípade, že im doprajete dostatok pozornosti. Rovnako ako všetky menšie plemená je aj čivava veľmi hravá, energická a aktívna. Sú tiež pomerne inteligentní a dobre sa učia pokynom a pri dostatočne intenzívnom a trpezlivom tréningu sa dokonca môžu stať spoločníkmi pri canisterapii.

Svoj malý vzrast si naproti tomu kompenzuje svojou ostražitosťou a s cudzími ľuďmi a zvieratami si rozumie len veľmi ťažko. Akonáhle narazia na potenciálnu hrozbu, hlasno štekajú a môžu aj pri dobrom tréningu pohrýzť. Neboja sa doslova ničoho, dokonca ani väčších zvierat, preto ich predovšetkým v meste nikdy nenechávajte na voľno, mohli by sa pustiť do súbojov, ktoré nemôžu vyhrať. Nie sú vhodné do rodín so skutočne malými deťmi, v ktorých môžu vidieť hrozbu a môžu na ne útočiť.

Šteňa čivavy

Pokiaľ ste sa už pre čivavu rozhodli, šteniatko čivavy si od svojho predajcu môžete prakticky odniesť vo vrecku, neváži totiž viac ako dvadsať deka. Z toho však tiež vyplýva, že ho nesmiete preťažovať a ideálne ho zo začiatku brať iba na krátke prechádzky v najbližšom okolí domu. Je tiež nesmierne dôležité, aby sa šteňa odmalička socializovalo a zvykalo si na prítomnosť iných ľudí a zvierat, inak z neho vyrastie veľmi agresívny jedinec.

Výcvik čivavy

Čivava dokáže byť pekelne tvrdohlavá a agresívny prístup na ňu rozhodne neplatí. Najlepšie reaguje na pozitívnu motiváciu vo forme maškrty. Ak nie je čivava riadne trénovaná a socializovaná, má sklony k agresii voči svojmu okoliu a ostatným zvieratám. Má tiež väčšie sklony sa bezhlavo vrhať v ústrety nebezpečenstvu a ľahko môže skončiť napríklad pod kolesami auta. Pozor si dajte na kúpanie. Pokiaľ je totiž príliš časté, môže narušiť pokožku psa a viesť až k rôznym vyrážkam či podráždeniu.

Čivavy sa rady a ľahko učia rôzne základné triky a nerobí im problém sedieť, pribehnúť, dať packu, pretočiť sa alebo preskočiť menšiu prekážku. Veľké športové výkony však od nich nemôžete očakávať, aj keď niektorí dostatočne trpezliví majitelia zaznamenali úspech v agility a dogdance disciplínach.

Chov čivavy

Starostlivosť o čivavy nie je nijako náročná. Skladá sa zo základných prvkov, ako je vyčesávanie srsti, zastrihávanie pazúrikov a čistenie chrupu. Pĺznutie je bežnou súčasťou života dlhosrstej i krátkosrstej čivavy a v tomto období je nutné dopriať jej kefovanie častejšie.

Vďaka svojej veľkosti je čivava skvelou voľbou do bytu. Pri správnej socializácii nebudete mať ani problém s hlasným štekotom, hoci sa mu aj napriek tomu občas vyhnúť nedá. Na chov vonku sa na druhú stranu vôbec nehodí a pri dlhých prechádzkach v nepriaznivom počasí je potrebné zaobstarať si oblečenie pre čivavu, ktoré ju udrží v teple. To platí dvojnásobne u krátkosrstých psíkov, keď zimné oblečky pre čivavy nie sú ničím neobvyklým a vo vašej výbave by nemali chýbať.

Čivava vyžaduje naozaj veľké množstvo pozornosti a pokiaľ sa jej ho nedostáva, vie byť agresívna dokonca aj voči svojmu pánovi. Hoci je veľmi hravá, jej malé končatiny sa rýchlo unavia, príliš dlhé prechádzky neznesie a rada sa nechá odniesť. Pre tieto prípady je dobré zaobstarať si aj tašku na čivavu, v ktorej ju ľahko môžete doniesť späť domov.

mini čivava
Zdroj foto: Viiviien / Shutterstock.com

Kŕmenie čivavy

Granule pre čivavy musia byť dostatočne kvalitné, skladať sa predovšetkým z mäsa a mali by obsahovať dostatok minerálov a vitamínov. Ideálne je, ak sú vyrábané šetrnou metódou pri nízkych teplotách. Vyskytovať by sa v nich naopak nemali obilniny, ktoré psy veľmi zle trávia. Hoci by ste to do nej určite nepovedali, aj čivava je od prírody mäsožravec a tu a tam ju rozhodne môžete potešiť kúskom mäsa a kostí. V takom prípade je však dobré do nich primiešať aj zeleninu, ktorá zaistí správne trávenie.

Rovnako ako u všetkých psov aj u tejto rasy sú rozdiely v tom, ako kŕmiť dospelú a ako kŕmiť šteňa čivavy. Šteniatko je dobré kŕmiť 4x denne v menších dávkach, aby nedošlo k podráždeniu jeho plne nerozvinutej tráviacej sústavy, zatiaľ čo dospelú čivavu kŕmte maximálne 2x denne a v malých dávkach. Nepotrebujú príliš pohybu a sú ľahké, preto za deň nespotrebujú toľko energie. Dávajte si pozor, aby ste ich neprekŕmili.

Zdravotné problémy čivavy

Čivavy sa dožívajú relatívne vysokého veku, a to aj napriek tomu, že sa im rôzne zdravotné problémy ani zďaleka nevyhýbajú. Najčastejším problémom je u čivav zlé usporiadanie chrupu, vďaka ktorému sú extrémne náchylné na zubné kazy a zápaly v papuli. Ako prevenciu preto pravidelne kontrolujte chrup a využívajte rôzne žuvacie tyčinky.

Pomerne často sa u nich stretnete aj s luxáciou pately, teda vykĺbením jabĺčka. Ide obvykle o dedičný stav a jedinou prevenciou tak je kvalitné krmivo s prímesou kĺbovej výživy a nie príliš vysoká záťaž. U čivav sa tiež viac ako u iných plemien objavujú rôzne srdcové problémy, ako je šelest, arytmia a podobne. Nechávajte preto svojho psíka pravidelne prezrieť a riaďte sa pokynmi veterinára.

Prečo si zaobstarať čivavu

  • Je oddaná svojmu pánovi
  • Vie skvele a hlasno strážiť
  • Rada sa hrá a cvičí
  • Je veľmi múdra
  • Vďaka svojej veľkosti sa hodí aj do menších bytov

Prečo si čivavu nekupovať

  • Pri nedôslednom výcviku dokáže byť veľmi agresívna
  • Nie je vhodná k úplne malým deťom
  • Je náchylná na rôzne ochorenia a zimu

Je skvelým riešením do menších bytov

Ak máte iba malý byt, do ktorého by sa vám hodil spoločník, potom je čivava tou pravou voľbou. Akonáhle sa totiž s pánom zžije, nedá naňho dopustiť a nadovšetko ho miluje. Rada sa hrá a ľahko sa učí nové pokyny. Naproti tomu však dokáže byť agresívny a vie sa fixovať iba na jednu osobu, takže s ňou nikto iný nepohne. Nehodí sa k malým deťom približne do 10 rokov veku a treba ju predovšetkým na zimu kupovať rôzne oblečky pre čivavy. Za riadnu starostlivosť a trpezlivosť sa vám však odmení lojalitou, akú by ste hľadali len ťažko.

Najčastejšie otázky

Ako dlho žije čivava?

Napriek tomu, že sú čivavy pomerne náchylné na rôzne ochorenia, dožívajú sa veľmi vysokého veku. Pri správnej starostlivosti a strave to môže byť dokonca až 20 rokov. Samec čivavy menom TobyKeith je dokonca od roku 2022 zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako vôbec najstarší pes. V marci 2023 oslávi 22 rokov.

Čo môže jesť čivava?

Čivava môže zjesť prakticky všetko, čo iné psy. Základom by mali byť živočíšne bielkoviny, bez ktorých čivava nemôže prospievať. Kŕmiť ju tak môžete kvalitnými granulami, ale aj chudým prevareným mäsom a kosťami. Nezabudnite tiež dopĺňať vitamíny prostredníctvom ovocia či varenej zeleniny. Rozhodne jej neodopierajte ani trávu, ktorá pomáha zmierňovať prekyslenie žalúdka.

Do kedy rastie čivava?

Rast čivavy sa podobne ako u iných malých plemien zastavuje pomerne skoro. Konkrétne k tomu dochádza približne po 9 mesiacoch. Od tejto doby už psík rastie iba minimálne a zhruba v 1 roku sa jeho rast úplne zastaví.

Zdroje: dogtime.com, dailypaws.com, hillspet.com, akc.org


Ďalšie psie plemená

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.