Citrónová tráva – pestovanie, prezimovani a použitie

Citrónová tráva už zo svojho názvu napovedá, že bude mať niečo spoločné s citrusmi. A je to skutočne tak. Ide totiž o bylinku, ktorá je plná citrusovej chuti. Najčastejšie je používaná hlavne v ázijskej kuchyni, kde sa pridáva do omáčok a polievok. Vhodná je ale aj do čaju.

Citrónová tráva, ozn. aj citronela alebo vôňovec, by sa dala jednoducho zaradiť medzi okrasné trávy, pretože v záhradách vytvára na oko pekné trsy, ktoré sú často vysoké aj 1,5 metra.

Pestovanie citrónovej trávy

Citrónová tráva sa sadí na jar, po tom, čo skončí nočné mrazy. Pestovať ju môžete ako na záhrade v zemine, tak aj v okrasných nádobách a kvetináčoch. Treba ju vysadiť na miesto, kde svieti čo najviac slnka, pretože citrónová tráva má rada teplo a svetlo. Bude sa jej tiež dariť v pôde s pH 6,5 – 7.

Ak chcete, aby citrónová tráva prosperovala, je dobré do pôdy pridať aj trochu kompostu, dopriať jej pravidelnú zálievku a raz týždenne prihnojiť.

pestovanie citrónovej trávy
Zdroj foto: komkrít Preechachanwate / Shutterstock.com

Akonáhle dĺžka trávy presiahne 30 centimetrov, môžete ju začať žať.

Prezimovanie

Keďže sa jedná o teplomilnú rastlinu, je potrebné ju na zimu presadiť. Nie je to nič zložité – trávu stačí zostrihnúť na výšku len pár centimetrov a celé stonky vykopať. Tie následne presadíte do nádob, ktoré umiestníte na okno, najlepšie smerujúce na južnú stranu. Stále treba citrónovú trávu zalievať, ale nie tak často, ako v lete. Nikdy ju nenechávajte v miestnosti, kde je teplota nižšia ako 8 stupňov Celzia.

Použitie citrónovej trávy

Pri varení sa väčšinou používajú vnútorné jemné stonky tejto trávy, ktoré sa pridávajú do šalátov, polievok a omáčok. Skvele chutí kombinácia s cesnakom, šalotkou a koriandrom. Listy citrónovej šťavy sa používajú aj do marinád. Obľúbený je tiež bylinný čaj z citrónovej trávy a medovky. Jedným zo zdravotných účinkov citrónovej trávy je aj podpora trávenia, preto ju môžete zakomoponovať aj do ťažšie stráviteľných jedál.

Skladovanie

Stonky na zimu jednoducho uchováte v mrazničke, každý zvlášť v sáčku. Tak môžete jednoducho odlamovať tak veľký kúsok, aký práve potrebujete na pridanie do svojho jedla. Ako ďalší spôsob uchovania sa ponúka usušenie trávy a následné skladovanie v uzavretej nádobe.

Zistite, ako pestovať ďalšie rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.