Chryzantémy – ako na ich pestovanie a rozmnožovanie?

Zistite, ako pestovať chryzantémy v kvetináčoch či v záhrade, kde vám ich nádherné farebné kvety budú robiť radosť aj počas neskorej jesene. Kedy je najvhodnejší čas na výsadbu, ako ich zazimovať či rozmnožovať?

O chryzentéme

Chryzantéma (lat. Chrysanthemum) sa často sa pestuje v kvetináčoch, ktoré potom zdobia okolie domu, terasy alebo balkóny a dodajú im veselý ráz. Stretnúť sa môžeme aj s pomenovaním novemberky – podľa doby ich kvitnutia. Tieto rastliny pochádzajú až z ďalekej Číny a Japonska, kde patria medzi veľmi obľúbené. Sú symbolom japonského cisárskeho rodu. Naopak, v európskych krajinách symbolizuje chryzantéma smrť a je vnímaná skôr v negatívnom duchu – je tiež častou súčasťou náhrobných kytíc v období Dušičiek.

Druhy chryzantémy

Niektoré skoré odrody chryzantém vykvitajú už na konci augusta, väčšina ich všetkých rozkvitne s príchodom neskorej jesene. Medzi najobľúbenejšie farby patrí chryzantéma biela. V ponuke kvetinárstva nájdete aj chryzantémy s kvetmi vo farbe krémovej, žltej, oranžovej, ružovej, karmínovej či béžovej.

Dokonca je možné vidieť aj chryzantémy s modrým kvetom, ktoré sa podarilo vyšľachtiť v Japonsku v roku 2017. V obchodoch sa však väčšinou stretnete s dofarbenou rastlinou, ktorá s touto novou odrodou nemá nič spoločné. 

chryzantéma
Zdroj foto: Olena Kurashova / Shutterstock.com

Pestovanie chryzantémy v kvetináčoch

Ak chcete pestovať novemberky v kvetináčoch, vhodným variantom sú drobnokveté odrody tzv. multiflora, ktoré boli vyšľachtené v Európe. Chryzantémy vysádzajte na jar po posledných mrazoch, ideálne koncom apríla až začiatkom mája. Bohaté nakvitanie podporuje stanovište s dostatkom slnečného svetla.

Aby bol kvetináč s rastlinou stabilný, nie je veľmi ideálny ľahký substrát, pretože často rýchlo vysychá a kvetináč sa môže ľahko prevrhnúť. Lepšie je voliť zmes zeminy a rašeliny.

Ak je vaším úmyslom mať chryzantémy na terase, voľte radšej odrody, ktoré odolávajú mrazu. Pokiaľ odkvitnuté kvety budete pravidelne zastrihávať, rastliny vytvoria kvety nové, a pokvitnú tak dlhšie.

Hnojenie a zalievanie

Na získanie bohatého kvetenstva je nutné rastliny pravidelne hnojiť, a to najlepšie viaczložkovými hnojivami, ktoré im dodajú všetky potrebné živiny. Mladé rastliny uprednostňujú hnojivo s dusíkom a draslíkom v pomere 2:1. Staršie chryzantémy, aby dobre kvitli, hnojíme hnojivom v opačnom pomere.

Na konci leta chryzantémy vyžadujú pomerne výdatnú zálievku, lepšie potom rodia kvety. Zalievame ich však ku koreňom, aby sme predišli vzniku hubovitých chorôb. Polievať treba pravidelne, rastliny sú háklivé na sucho, ktoré zle zvládajú.

Odporúčame: Heuchera – ako na pestovanie tejto okrasnej trvalky?

Ako zasadiť chryzantému do pôdy?

Chryzantémy si veľmi často ľudia kupujú ako črepníkové rastliny na okrasu jesenných dní. Potom ich vyhodia, pretože s príchodom prvých mrazíkov strácajú na svojej nevšednej kráse. Lenže je to škoda. Môžete im dať ešte šancu, a to tým, že ich zasadíte do zeme – najlepšie na konci októbra, maximálne na začiatku novembra.

Pred tým však treba rastliny veľmi skrátiť, a to až o dve tretiny, potom narušiť koreňový bal a chryzantému nasadiť do pôdy. Tá by mala byť bohatá na živiny, aby rastlina ešte pred zimou stihla dobre zakoreniť a mohla zimu prežiť.

Ak trvalka chryzantéma zimné obdobie prežije, odvďačí sa vám nasledujúci rok a možno aj prekvapí iným vzhľadom. Je to tým, že z pôvodne črepníkovej nízkej chryzantémy sa stane rastlina, ktorá dosahuje výšku aj jeden meter.

Zazimovanie chryzantém

Príchod prvých jesenných mrazíkov by pre vás mal byť signálom, že je potrebné zazimovať chryzantémy. Najlepšie tak, že ich necháte prezimovať na svetlom mieste, kde nemrzne, s teplotou okolo 5 až 8 °C.

Rozmnožovanie chryzantém

Chryzantémy je možné vypestovať zo semien, množiť delením trsov alebo odrezkami.

V apríli sa odoberú koncové nedrevnaté odrezky, kedy sa stonka šikmo nareže a namočí do gélového alebo práškového stimulátora. Vysádzajú sa do zmesi piesku a rašeliny v pomere 1:1. Nechajú sa zakoreniť a potom sa v priebehu mája vysádzajú do pestovateľských kvetináčov.

Zdroj: nature-and-garden.com, gardendesign.com


Ďalšie tipy na pestovanie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.