Ako chovať chameleóna v domácich podmienkach?

Chameleón je síce divoké zviera, ale bez problémov zvládnete starostlivosť oň aj v našich podmienkach. Najčastejšie chovaným druhom v Slovenskej republike je chameleón jemenský, ktorý k nám bol dovezený z podhorskej polopúšte Arabského polostrova. Toto zviera si rozhodne obľúbite. Je na chov pomerne nenáročný, ale má svoje špecifiká.


Pôvod chameleóna

Na svete je známych zhruba 100 druhov chameleónov a ich rozmery sú od 3 cm až skoro do jedného metra. V Slovenskej republike voľne nežijú, ale najčastejšie dovážaným druhom je chameleón jemenský. Tento jašter pochádza nielen z podhorskej polopúšte Arabského polostrova , ale voľne v prírode by ste ho mohli nájsť aj v Jemene. Žije vo výškach až do 2500 mnm a aby ste ho zbadali, museli by ste sa pozerať do vetví akácií či do kukuričného poľa alebo obchádzať prízemné sukulenty a kríky.

Chameleón jemenský

Tento druh patrí medzi tie väčšie. Samce dorastajú až do dĺžky 65 cm (aj s chvostom), samice sú podstatne menšie. Majú dĺžku zhruba 45 cm. Sú mimoriadne žiadaní aj z toho dôvodu, že majú pestré sfarbenie, ktoré sa mení podľa ich nálady či situácie, v ktorej sa nachádzajú. Najčastejšie farby sú však od svetlo zelenej až po tmavšiu olivovú. Majú vysokú prilbu, ktorá dosahuje až 8 centimetrov a osobitý chrbtový hrebeň.

Tieto zvieratá sú vhodné pre chovateľských začiatočníkov, dožívajú sa zhruba 4–7 rokov a svoju kožu vyzliekajú úplne rovnako, ako hady.

Chov chameleóna

U nás je ich chov pomerne rozšírený. Chovajú sa v dostatočne veľkých teráriách.

  • Potrebujú denné svetlo a taktiež aspoň mierne prisvietenie.
  • A hlavne stálu teplotu, ktorá by sa mala pohybovať medzi 28-35˚C. V noci môže teplota klesnúť k 22 ˚C. 
  • Ideálna vlhkosť je 50 – 60 %.
  • Pokiaľ sa rozhodnete chovať iba jedného jedinca, bude vám stačiť teráriu s rozmermi 80x70x150 centimetrov.
  • Mladým jedincom by ste steny akvária mali rosiť aj niekoľkokrát denne, pretože vodu pijú tak, že olizujú kvapky.

TIP: Prečítajte si tiež, ako chovať axolotla.

Chov viacerých chameleónov naraz

Pokiaľ sa rozhodnete chovať viac chameleónov naraz, musíte tomu upraviť aj podmienky. Hlavne veľkosť akvária, ktoré by nemalo byť menšie ako 120x90x100 centimetrov. Keby ste ich dali do menšieho akvária, mohlo by sa jednoducho stať, že by sa chameleóni medzi sebou mohli začať napádať . Lepšie je však chovať ich oddelene a samicu nechať samcom iba pripúšťať. Sú to totiž samotári. Páriť sa medzi sebou môžu až 3x ročne a nakladú zhruba 20–70 vajec v jednom vrhu.

Čím živiť chameleóna

Chameleóni sú veľmi žravé zvieratá. Môžete ho kŕmiť čímkoľvek malým, čo sa hýbe, ako sú cvrčky, sarančatá a podobne. Dospelí jedinci zvládnu aj malé myši. Milujú však aj zelené listy a ovocie. Preto im do akvária dávajte rôzne vetvičky stromov, banány, mandarínky či broskyne. Občas im doprajte aj vitamínové prípravky, ktoré sú špeciálne určené pre jaštery. Vetvy stromov sa budú chameleónom páčiť aj ako miesto odpočinku, preto by ich vo svojom akváriu mali mať stále.

Cena chameleóna

Cena závisí od viacerých faktorov, napr. od druhu chameleóna, veku, veľkosti a podobne. Mladý chameleón jemenský je na predaj zvyčajne od 25EUR a vyššie. Okrem toho je dôležité okrem samotnej ceny chameleóna zohľadniť aj náklady na jeho chov – vhodné terárium s kvalitným osvetlením, vyhrievanie, vybavenie (ako sú vetvy, rastliny a misky na vodu), veterinárnu starostlivosť a potravu.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.