Cezmína – ako pestovať vždyzelenú okrasnú drevinu?

Hoci je cezmína spájaná s obdobím Vianoc, záhradky a parky dokáže ozdobiť po celý rok. Zamyslite sa nad tým, či si ju pridáte do svojej záhradky aj vy. Prinášame vám základné informácie o tom, kde ju pestovať a ako sa o ňu starať. A tiež, ako ju využiť.

Cezmína

Cezmína (lat. Ilex) je rod rastlín patriaci do rodiny Aquifoliaceae. Zahŕňa viac ako 400 druhov okrasných stromov a kríkov, ktoré sú rozšírené v miernom a subtropickom pásme po celom svete. Listy sú často lesklé, s hladkými alebo zúbkovanými okrajmi. Niektoré druhy majú listy s ostrými bodcami. Plody sú malé, guľaté bobule, najčastejšie červenej farby, ale môžu byť aj čierne, modré alebo žlté.

Stálezelený cezmínový ker dobre znáša prerezávanie a zároveň tvorí hustý nepriechodný porast, preto je ideálny do živých plotov. Vyrastá do výšky približne 5 metrov a je nebývalo odolný a dlhoveký. Vďaka svojim nápadito rezaným listom so svetlými okrajmi vyzerá živý plot z cezmíny veľmi elegantne a esteticky.

Je cezmína jedovatá?

Ako to tak u krásnych rastlín býva, ich vzhľad je často vykúpený tým, že sú jedovaté. Kríky majú navyše aj tŕne. Ak teda máte zvedavých domácich miláčikov alebo malé deti, umiestnite ker cezmíny do takého kúta záhrady, ktorý nie je ľahko prístupný. Jedovaté sú iba plody cezmíny, listy sú naopak liečivé a pomáhajú podporovať funkciu obličiek.

Druhy cezmíny

Existuje nespočetné množstvo druhov cezmíny. Jednotlivé odrody sa od seba líšia sfarbením listov, pichľavosťou, vrúbkovanými či čistými okrajmi listov. Rôzne zafarbenie majú aj plody. V závislosti od odrody sa tak môžete stretnúť s krvavočervenými plodmi, ale naraziť môžete aj na plody sfarbené do modročiernej farby. Medzi najznámejšie druhy patrí:

  • Cezmína ostrolistá (lat. Ilex aquifolium) – je to u nás najbežnejší druh, ktorý je často spájaný s Vianocami, najmä v Európe. Aj preto sa mu často hovorí európska cezmína. Vyznačujúci sa lesklými zelenými listami s charakteristickými ostrými bodcami a jasnými červenými bobuľami.
  • Cezmína paraguajská (lat. Ilex paraguariensis) – juhoamerický druh známy hlavne vďaka svojím listom, z ktorých sa vyrába silný kofeínový nápoj yerba maté. Nie je to typická dekoratívna drevina.
  • Cezmína vrúbkovaná (lat. Ilex crenata) – tento druh je obľúbený v záhradách po celom svete, vďaka svojim dekoratívnym vlastnostiam. Pochádzajúca z Japonska a ďalších častí východnej Ázie. Často sa používa na tvorbu nízkych živých plotov.
  • Cezmína altaclerentská ‘Golden King’ (lat. Ilex × altaclerensis ‘Golden King’) – populárna odroda záhradného hybridu Ilex a altaclerensis. Ide o samičiu rastlinu, ktorá produkuje bobule. Najvýraznejšou črtou tejto odrody sú jej široké, lesklé, zelené listy s výrazným krémovo-bielym až zlatým okrajom, čo rastline dodáva veľmi atraktívny vzhľad.

Tip: Túžite po tom, že si svoju záhradu vysadíte okrasnými drevinami, ale neviete, aké vybrať? V tomto článku vám poradíme.

živý plot z cezmíny
Zdroj foto: EvgeniiAnd / Adobestock.com

Pestovanie cezmíny

Cezmíny sú veľmi prispôsobivé rastliny s mnohými druhmi a odrodami, ktoré sa môžu líšiť vo svojich požiadavkách, ale existujú určité všeobecné zásady, ktoré platia pre väčšinu z nich.

Čo sa požiadaviek na pôdu týka, cesmína vyžaduje mierne kyslú až neutrálnu pôdu. Ak máte ťažkú alebo ílovitú pôdu, môže byť potrebné ju vylepšiť pridaním kompostu alebo piesku na zlepšenie drenáže.

Na čo si pri cezmíne musíte dať zvláštny pozor, je slnko. Najmä v zimných mesiacoch neznáša priame slnečné lúče. Dobre sa jej darí v polotieni až tieni. Cez leto vydrží aj dlhšiu dobu sucha. Napriek tomu ale cezmíny milujú vlahu a pravidelnú zálievku. Pokiaľ chcete, aby sa im dobre darilo, dbajte na ich pravidelné zalievanie. Cezmíny oceňujú aj pravidelné hnojenie, najmä na začiatku vegetačného obdobia.

Aj napriek tomu, že sa niektoré druhy ľahko tvarujú, ak chcete pestovať cezmínu na kmienku, bude si to vyžadovať pravidelnú údržbu a starostlivosť, aby sa zachovala jej jedinečný vzhľad. Kmienok sa väčsinou vrúbľuje (vegetatívny spôsob rozmnožovania).

Kedy sadiť cezmínu?

Najlepšie je vysádzať cezmínu na jar alebo na jeseň, keď nie je príliš horúco, čo rastlinám umožní dobre sa zakoreniť pred extrémnymi teplotami. A samozrejme ich korene potrebujú pri príchode zimných mesiacov ochrániť pred prípadným premrznutím, na čo perfektne poslúži mulčovacia kôra nahrnutá na korene a ku kmeňu.

Ako rozmnožovať cezmínu?

Cezmíny sa môžu rozmnožovať semienkami, odrezkami alebo delením.

Najbežnejšie je rozmnožovanie odrezkami. Najlepšie je zberať polodrevnaté odrezky na konci leta alebo v skorej jeseni. Odrezky by mali mať približne 10-15 cm na dĺžku a obsahovať niekoľko listov. Spodné listy odstráňte. Zasaďte odrezky do zmesi piesku a rašeliny alebo do špeciálneho substrátu a udržujte pôdu vlhkú. Odrezky chráňte pred priamym slnečným žiarením. Zakorenenie môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Po vytvorení koreňov môžete odrezky presadiť.

Použitie cezmíny

Cezmína je obľúbená svojim použitím pri výrobe vencov a iných prírodných dekorácií. Dekoratívne vyzerá napríklad na vchodových dverách, avšak pozor na priame slnko, to by listy vybielilo. A to platí aj pri jej sušení. Vždy ju sušte mimo dosahu slnečných lúčov. Skvele vyzerá usušená cezmína naaranžovaná vo váze. A dokonca sa dá použiť aj na výrobu vianočných dekorácií na stromček.

Cezmínový ker je ozdobný, pokiaľ mu nájdete vhodné stanovište, bude sa mu dariť a porastie ako z vody. A nemusíte sa báť ani pravidelného pristrihovania a upravovania do požadovaných tvarov.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.