Brečtan popínavý – druhy, pestovanie a rozmnožovanie

Určite ste už v mnohých záhradách videli popínavý brečtan, ktorý romanticky obopínal inak nevzhľadnú stenu alebo dokonca celú časť domu. Táto popínavá rastlina má mnoho výhod, ktoré uvítate aj vo vašej záhrade. Ako ho pestovať a rozmnožovať?

Brečtan popínavý

Brečtan popínavý (lat. Hedera heli) je stálozelená popínavá rastlina, ktorá patrí do čeľade Araliaceae. Je to rozšírený druh, ktorý sa často využíva na dekoratívne účely v záhradách, kde obrastá okolo plotov, múrov alebo okolo urastených stromov, na fasádach budov alebo ako izbová rastlina – brečtan v črepníku. Je známy svojou schopnosťou rýchlo rásť a pokrývať veľké plochy.

Brečtan je spolu s imelom už mnoho rokov uctievanou rastlinou, ktorú milovali Kelti. Tí ho mali spojený so zimným bohom. Výťažok z brečtanu sa používa už stovky rokov ako prísada na pranie bielizne. Ako jedna z mála, táto rastlina totiž obsahuje saponín, ktorý pri mohutnom miešaní s vodou začne peniť.

Ďalšie druhy brečtanov

Brečtan (Hedera) má niekoľko druhov, ktoré sa líšia svojím vzhľadom, veľkosťou a podmienkami, v ktorých najlepšie prosperujú. Medzi ďalšie známe druhy patrí:

  • Kolchický brečtan (lat. Hedera colchica) – má väčšie listy než brečtan popínavý a je známy svojou odolnosťou proti chladu. Listy sú často široké, s menej výraznými lalokmi.
  • Brečtan kanársky (lat. Hedera canariensis) – tento druh pochádza z Kanárskych ostrovov a je charakteristický svojimi veľkými, lesklými, tmavozelenými listami. Je menej mrazuvzdorný ako brečtan popínavý.
  • Brečtan Hibernica (lat. Hedera hibernica) – je veľmi podobný brečtanu popínavému, ale s väčšími listami a často s tmavšou zelenou farbou. Je rozšírený hlavne v západnej Európe.

Pestovanie brečtana

Pestovanie brečtana popínavého je relatívne jednoduché, vďaka čomu je populárnou voľbou pre záhradkárov, ale aj ako izbová rastlina. Brečtan nie je príliš náročný na typ pôdy, ale zle znáša zamokrenie. Pôda musí byť preto dobre priepustná.

Zalievajte pravidelne, ale nechajte pôdu medzi zálievkami čiastočne preschnúť. Nadmerné zalievanie alebo stále mokrá pôda môže viesť k hnilobe koreňov.

Brečtan môžete prerezávať kedykoľvek počas roka, aby ste udržali požadovaný tvar a veľkosť. Pravidelné prerezávanie tiež podporuje hustejší rast.

Kam umiestniť brečtan?

Brečtan v záhrade – preferuje polotieň alebo miesta s rozptýleným slnkom, ale znesie aj plné slnko, ak má dostatok vlahy. V tieni bude rásť hustejšie, ale pomalšie. Najčastejšie dôvody, prečo sa majitelia záhrad rozhodnú pre brečtan, sú rýdzo kvôli tomu, aby sa vyhli rekonštrukciám starých objektov alebo múrov. Najviac sa používa do temných kútov záhrady, k nevzhľadnej časti múru, k drôtenému plotu, ako odhlučnenie susedných záhrad, na celé steny fasády domu.

Brečtan v kvetináči – ako izbová rastlina potrebuje brečtan jasné, ale filtrované svetlo. Priame slnko môže spôsobiť opadávanie listov.

brečtan v črepníku
Zdroj foto: ArtBackground / Adobestock.com

Kde a ako vysadiť brečtan?

Než sa rozhodnete pre jeho vysadenie, je nutné si najskôr rozmyslieť, akú odrodu zvolíte. Existuje totiž asi 15 druhov breštana, pričom každý z nich má trocha inú farbu alebo veľkosť listov. Brečtan popínavý sa vysádza vždy na jar alebo na jeseň, ale ešte chvíľu pred tým necháme korienky ponorené vo vode na vytvorenie nových a mladších korienkov.

Myslite tiež na povrch steny alebo plotu, ten by mal byť najlepšie hrubý alebo dostatočne členitý na dobré uchytenie listov a stoniek. Rastlina sa pne po fasáde za svetlom, a tak rastie stále vyššie a vyššie.

Brečtan na fasáde domu

Pokiaľ sa rozhodnete pre krásny a romantický vzhľad vášho domu popnutého brečtanom, potom je nutné dbať na dobrú kvalitu samotnej fasády. Tá musí byť bez trhlín alebo škár. Brečtan sa totiž dokáže dostať aj do tých najmenších trhliniek, kde kororení a môže zničiť ďalší kus fasády. Svojím vtieravým spôsobom sa takto môže dostať až dovnútra domu, a tak by na vás jedného dňa mohla zo steny vykuknúť popínavá rastlina.

Brečtan ako liečivá rastlina

Popínavá rastlina brečtan nemusí slúžiť len na zahalenie nevzhľadnej časti vašej záhrady alebo ako prírodná dekorácia domu. Účinky brečtanu tu sú, pomôžu vám aj v boji proti celulitíde alebo ako liek na rôzne kožné problémy. Z brečtanu si môžete pripraviť masážny olej, kedy po pridaní rozmarínu, citrónu, feniklu a zázvoru a zaliatiu slnečnicovým olejom získate účinný prostriedok proti celulitíde. Ak naložíte listy brečtanu na tri dni do octu, môžete získať skvelé obklady na kurie oká.

Rozmnožovanie brečtana

Zaujíma vás, ako rozmnožiť brečtan? Najbežnejšou metódou je rozmnožovanie odrezkami. Odrezky (asi 10-15 cm dlhé časti výhonku) s listami, pričom každý odrezok by mal mať aspoň 2-3 listy, zasuňte do vlhkej pôdy alebo vody, kde zakorenia. Najlepšie obdobie na rozmnožovanie je jar až leto.

  • Zakorenenie vo vode – umiestnite odrezky do nádoby s vodou tak, aby boli spodné časti ponorené, zatiaľ čo listy zostanú nad vodou. Nádobu umiestnite na svetlé miesto bez priameho slnečného svetla. Vodu pravidelne meňte, až kým nevidíte vývoj koreňov.
  • Zakorenenie v pôde – odrezky zasúňte do vlhkej, dobre drenážnej pôdnej zmesi (môže obsahovať kombináciu rašeliny, perlitu, a vermiculitu). Uistite sa, že sú dostatočne stabilné a nekývu sa. Umiestnite nádobu na teplé, svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia. Udržujte pôdu vlhkú, ale nie premokrenú. Zakorenenie odrezkov obvykle trvá niekoľko týždňov. Najlepší čas na presadenie zakorenených rastlín von je po posledných jarných mrazoch, keď je pôda dostatočne zahriata a riziko nízkych teplôt pominulo. Pred presadením je dôležité rastliny postupne aklimatizovať na vonkajšie podmienky. To zahŕňa postupné zvyšovanie času, ktorý rastliny trávia vonku, počas týždňa alebo dvoch.

Je brečtan jedovatý?

Áno, brečtan popínavý, ako aj iné druhy brečtanu, môžu byť jedovaté pre ľudí aj zvieratá pri požití. Jedovatosť je spôsobená prítomnosťou niekoľkých zlúčenín, najmä saponínov, ktoré môžu spôsobiť rôzne nepriaznivé reakcie. U ľudí to môže byť napríklad nevoľnosť, vracanie či hnačka. U domácich zvierat, ako sú psy a mačky, je príznakom intoxikácie zvýšené slinenie, vracanie či v závažných prípadoch aj záchvaty.


Ďalšie rastliny do vašej záhrady

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.