Bonsaj – pestovanie vždyzelenej izbovej rastliny

Pokiaľ milujete okázalosť a zaujímavé prvky v interiéri, potom vás určite popri zaujímavých dekoráciách nadchnú aj neobvyklé izbové rastliny. Bonsaj bude skvelou voľbou do spálne aj obývacích izieb, kde splní svoju službu a spríjemní váš interiér. Ako ho pestovať?

Bonsaj

V Ázii sa venujú pestovaniu bonsajov už stáročia, tieto miniatúrne stromčeky sú nádherné a veľmi zaujímavé, zaujmú vás aj prekvapivo nenáročnou starostlivosťou o ne. Základné prvky bonsajov vznikajú už počas prvého roka, a tak sa nemusíte báť dlhodobej starostlivosti a veľkej dávky trpezlivosti.

Dôležité je vybrať správnu odrodu alebo druh bonsaja, ktorému sa vo vašom podnebí bude dariť. Je nutné premýšľať aj nad tým, či vám bonsaj bude robiť radosť vo vonkajších alebo vnútorných priestoroch. Pestovanie bonsajov zo semienok je veľmi zložité, tomu sa môžete pokojne vyhnúť. Oveľa jednoduchšie bude zájsť do obchodu a vybrať už pripravenú sadeničku.

Bonsaj ako izbová rastlina

Medzi najobľúbenejšie druhy bonsajov, ktoré možno pestovať v interiéri, patrí najmä:

  • bonsaj fikus, napr. fikus vykrojený (Ficus retusa),
  • čínsky vtáčí zob (Ligustrum chinensis retusa),
  • bonsaj tučnolist, napr. tučnolist stromčekovitý (Crassula arborescens),
  • čínsky brest (Ulmus parvifolia).

Tieto druhy sú vždyzelené, vyzerajú zaujímavo a ich vzhľad vás neomrzí. Všetky tieto druhy potrebujú dostatok svetla, a tak miesto na okne bude tou pravou voľbou. Pokiaľ si prajete mať doma zaujímavý bonsaj s kvetenstvom, môžete vybrať napríklad citrusové dreviny alebo bonsaj granátové jablko.

bonsaj fikus
Zdroj foto: khuntapol / Shutterstock.com

Pestovanie bonsaja

Ešte, než sa rozhodnete pre kúpu bonsaja, je nutné rozmyslieť si, či bude tento miniatúrny stromček na záhrade, terase alebo v interiéri vášho domova. Podľa toho totiž musíte vyberať aj konkrétny druh bonsaja, pretože nie všetky môžu naše vonkajšie podmienky prežiť.

  • Ak sa rozhodnete pre bonsaj ako izbovú rastlinu, je nutné myslieť na vhodné stanovište, kde bude stromček dobre prospievať a zároveň vám tiež bude robiť radosť.
  • Najlepšie umiestnenie je pri prirodzenom svetle, teda na parapete okna, pričom je vhodná predovšetkým východná alebo západná strana domu.
  • Pokiaľ sa rozhodnete dať bonsaj na terasu či záhradu, premýšľajte nad dostatkom svetla, avšak nájdite skôr polotieň, kde nebude bonsaj na priamom slnku.

Presádzanie bonsaja

Z obchodu si bonsaj väčšinou prinesiete v nevhodnom črepníku, ktorý vám rozhodne stačiť nebude. Ako prvá vec vás teda čaká presádzanie bonsaja. Je nutné dodať oveľa lepší substrát, aby sa zálievka v pôde veľmi nezadržiavala a korene bonsaja neuhnívali. Korene je pred samotným presádzaním potrebné skrátiť a zasadiť do plytkého kvetináča.

Substrát pre bonsaje musí mať správne vlastnosti, medzi ktoré patrí:

  • dostatočná vzdušnosť,
  • nesmie zadržiavať vodu,
  • musí mať dostatok živín a hnojivá s trochou páleného ílu.

Dôležitý je aj výber kvetináča. Určite ste si všimli, že bonsaj nemá nikdy príliš hlboký kvetináč. Jedná sa väčšinou skôr o plytké bonsajové misky, ktoré sú vyrobené z keramiky, kameňa alebo plastu. Ak si prajete, aby váš bonsaj rástol do výšky, vyberte hranatý a veľmi plytký kvetináč, hlbšie misky totiž zapríčinia krivolaký rast bonsaje.

Starostlivosť o bonsaj

Pýtate sa, ako sa starať o bonsaj? Pozor si dávajte hlavne na zálievku. Bonsaje nemajú radi premočenú pôdu, ktorá by mohla spôsobiť odhnívanie koreňov. Bonsaj stačí preto polievať iba v momente, keď vidíte, že zemina je suchá. Na svoj rast prirodzene potrebujú dostatok priestoru, preto je vhodné ich každé dva roky presadiť do väčšieho črepníka, resp. bonsajovej misky.

Ako pestovať ďalšie izbové rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.