Trápi vás bolesť nôh alebo chodidiel? Ako vyriešiť tento problém

Bolesť nôh a chodidiel nás vie dobre potrápiť. Vo väčšine prípadov nejde o nič vážne, ale ak nás trápia tieto bolesti častejšie či dlhodobo, mali by sme spozornieť.

Už Leonardo da Vinci povedal, že „ľudské chodidlo je stroj majstrovskej konštrukcie a umelecké dielo“. Pozrime sa teda na to „dielo“ podrobnejšie. Chodidlo sa skladá z 26 kostí obalených svalovou hmotou, ktorá meria takmer 6 metrov. Okrem toho sa na ňom nachádza 107 väzov a 1,6 km žíl, tepien a nervov. Pórov a potných žliaz by sme na chodidle našli státisíce. Palec sa skladá z dvoch kostí, ostatné prsty z troch. Achillova päta je najväčšou a najsilnejšou šľachou celého nášho tela.

No, povedzte, nemal ten Da Vinci pravdu? A táto rozmerovo neveľká konštrukcia nás musí nosiť celý život. A že jej teda niekedy nakladáme „poriadnu váhu“!

Chodidlá sú základňou nášho tela

Ľudské chodidlo by sme mohli prirovnať k základom stavby domu. Na kvalitných základoch celý dom stojí. Pokiaľ budú základy zlé alebo sa začnú rúcať, je v ohrození aj celá stavba. A rovnaké je to s naším chodidlom. Ľudia sa v 99 percentách rodia so zdravými nohami. Od toho dňa si ich potom už len a len „kazia“ a do základnej školy nastupuje už 35 % detí s nejakou ortopedickou chybou. So vzrastajúcim vekom chýb pribúda ešte viac. Celých 50% dospelých má už s chodidlami vážnejšie problémy. Najviac nás trápi prepadnutá klenba alebo vbočený palec.

Bolesť nôh u ženy kvôli opätkom.
Zdroj foto: Kaspars Grinvalds / Shutterstock.com

Bolesť nôh u detí

Bolesť nôh u detí je najčastejším problémom a zdrojom bolestí, plochá noha, vyvolaná predčasným a príliš častým nosením obuvi. Deťom dnes bežne nasadzujeme topánočky už v čase, keď ony samy ešte vôbec nechodia, a na nosenie obuvi teda nie je žiadny dôvod. Ich nohu poškodzujeme tiež tým, že ich nútime nosiť celé dni nejaké topánky či papučky. V neposlednom rade býva príčinou zlého vývoja detských nôh nevhodne zvolená obuv v dobe rastu nožných kostí.

Vzhľadom na to, že detská noha sa vyvíja až do 8 rokov, bolo by ideálne deťom obuť prvé topánky až v ôsmich rokoch. Toto je ale nereálne, preto podporme zdravie ich nožičiek tým, že ich budeme nechávať aspoň pár hodín denne behať bosé, čím výrazne prispejeme k tomu, že do dospelosti „vkročia“ zdravými končatinami. Behaním a chodením na boso sa v detských nohách celkom prirodzene rozvíja svalstvo, ktoré zaisťuje stabilitu a rovnováhu celého tela.

Bolesť nôh od kolien dole je vždy varovaním

Čo robiť, keď už sme dospelí, nohy už nejako vyvinuté máme, a v poslednom čase sa čoraz častejšie vraciame domov so silnou bolesťou chodidiel? Odpočítavame každučký krok k domovu, len aby sme si už konečne vyzuli topánky a hodili nohy na stôl….

Najčastejšou príčinou takých bolestí nôh od kolien dole je nadváha v kombinácii s plochou nohou a zle zvolenou obuvou. Táto trojkombinácia je pre vaše nohy úplne devastujúca. Vzniknuté bolesti sú spôsobené trvalým sťahom chodidlových svalov a bývajú veľmi nepríjemné a hlavne neustupujúce. Človek, snažiaci si pomôcť sám, ihneď inštinktívne nájde na chodidle boľavú časť v snahe to „rozmasírovať“. Ale nech trie, ako chce, úľava neprichádza a ak áno, tak len na chvíľu. Akonáhle stupíte na zem, alebo máte bolesť nôh aj v ľahu, bolesť sa vracia a vy prepadáte úplnému zúfalstvu.

Čo pomáha na bolesť nôh?

Ako zmierniť bolesť nôh? Skúste napríklad jednoduchý trik, ktorý obvykle bolesť pomerne rýchlo upokojí.

Jednoduchý trik proti bolesti chodidiel

Ako na to? Spomeňte si na hodiny telocviku, kedy sa chodilo behať na závodný štadión tzv. „na známky“. Beh začínal v štartovacom bloku zo zákľaku. A práve o ten zákľak nám teraz pôjde tiež. Jedno koleno na zemi, druhé zdvihnuté, rukami sa opierame o zem. A teraz nadvihneme telo tak, aby sa ruky zeme už nedotýkali, a súčasne zdvihneme koleno, ktoré sa opieralo o podlahu. Celú váhu prenesieme na prednú časť chodidla nohy, ktorá sa pred chvíľou opierala kolenom o zem. Päta zostane vo vzduchu. Týmto spôsobom preťahujeme svaly nožnej klenby celou našou váhou. Pretiahnu sa aj hlboko uložené svaly, na ktoré by sme sa masážou nikdy nemohli dostať. Aj keď reflexná masáž chodidiel by mohla zabrať. Po chvíli nohy vystriedame a pretiahneme rovnakým spôsobom druhé chodidlo. Opakujeme niekoľkokrát za deň.

Pokiaľ vám toto cvičenie prinieslo aspoň čiastočnú úľavu, je šanca, že si pomôžete sami. Je ale nutné sa spolu s natiahnutím zamyslieť aj nad svojou hmotnosťou, nad obuvou, do ktorej denne uzatvárame svoje nohy a tiež nad prípadným zakúpením ortopedických vložiek pre ploché nohy. Tu už by ale bolo rozumné, poradiť sa s ortopédom.

Uľavme chodidlám olejovým alebo horčíkovým kúpeľom

Svojim chodidlám môžete tiež dopriať luxus v podobe uvoľňujúcich kúpeľov, kedy do lavóra nalejete teplú vodu, pridáte obľúbený aromatický olejček (odporúčam mätový, popr. z citrónovej trávy) alebo epsomskú soľ s vysokým obsahom prírodného horčíka. Táto soľ výrazne uľavuje bolestiam svalov, kĺbov, hlavy, zmierňuje psychické napätie, lieči nespavosť a tiež opuchy končatín spôsobené hromadením vody v tele. Vykúpte v nej 2x týždenne svoje nôžky (stačí 10 minút) a raz týždenne si doprajte aj celkový vaňový kúpeľ v tejto soli. Výsledky sa dostavia takmer okamžite. Kúpeľ tela má trvať 20 minút, do vane si pridajte 1,5 hrnčeka epsomskej soli. Avšak POZOR! V žiadnom prípade vodu nepite! Vnútorne požitá totiž pôsobí silne preháňavo.

Na bolesť nôh môže pomôcť ozdravný kúpeľ.
Zdroj foto: FotoHelin / Shutterstock.com

Naše prababičky stavili na octové zábaly

Babičky a prababičky liečili boľavé chodidlá octovými zábalmi. Bolo to v dobách, kedy neexistoval žiadny Brufen ani Ibalgin a tak si museli nejako pomôcť samy. Skúsme sa nimi inšpirovať a poskytnime našim nohám striedavo teplé a studené zábaly, ktoré vraj spoľahlivo vyťahujú z tela zápaly. Napustite si dva lavóry vodou. Jeden veľmi teplú, druhý studenú a do oboch pridajme po pol deci octu. Zoberme uterák a namočme ho najskôr do teplej vody. Prebytočnú tekutinu vyžmýkajme a uterákom obaľme celé chodidlo. Nechajme pôsobiť 5 minút a potom to isté urobte so studenou vodou.

Uvoľnenie chodidla pomocou loptičky

Odborne sa tomu hovorí senzomotorická stimulácia chodidiel. Bude nám na to stačiť obyčajná loptička, ľudovo zvaná tenisák. Ten si položíme na zem, bolestivým chodidlom ho prišliapneme a prechádzaním sem a tam skúsime bolesť „rozváľať“. Pre tých odvážnejších z nás, je možnosť loptičku nahradiť PET fľašou naplnenou ľadovou triešťou a váľať nohu po ľade. Chlad bolesť otupí a celá procedúra má ešte jeden benefit. V prípade, že vaša bolesť už prechádza do zápalu šliach, ľadovou masážou chodidiel môžete tomu predísť.

Silné a dlhodobé bolesti riešme s lekárom

Týmto sme sa dostali k podstatne závažnejším príčinám bolestí chodidiel, ktoré už úplne neodkladne potrebujú zásah lekára. Jedným z dôvodov je zápal šliach. Pri ňom nás bolí vejár šliach postupujúcich od päty a upínajúcich sa na spodnú stranu prstov.

Príznaky bolesti nôh

Príznaky môžu byť veľmi špecifické, od problémov pripomínajúcich bolesť Achillovky, až po bolesť klenby pri každom došliapnutí. Tento stav dobre poznajú športovci, hlavne bežci. Každý zápal by mal vidieť lekár, pretože ním nemusí byť postihnuté iba chodidlo, ale aj členok, priehlavok, lýtko, koleno, bedrový kĺb a s tým sa naozaj neradno zahrávať. Takže, ak bolesť neustupuje aj napriek vyššie uvedenej rade, s návštevou praktického lekára alebo ortopéda príliš neotáľajte.

Dôvody, prečo chodidlá bolia, sú rôznorodé

Možností, prečo nás bolia chodidlá, sú desiatky. Od banálnych až po závažné. Na nohe môže bolieť ktorákoľvek štruktúra – kosťami počnúc a väzmi končiac, a to, že ich je tam veľa, už sme si povedali. Trápiť nás môže aj päta a bolesť z nej sa potom prenáša do chodidla. Príčinou môže byť malinký výrastok na päte, ľudovo zvaný pätová ostroha. Ak športujete, dôvodom vašich bolestí by mohla byť tzv. plantárna fascitiída, ktorú aj lekári niekedy zamieňajú s pätovou ostrohou. Ak sa objavujú vaše bolesti viac pri vnútornej strane päty či celého chodidla, upozornite na to lekára, zvlášť, ak ste bežec. Ostrú bolesť spôsobuje aj pokles klenby pri nadváhe alebo pri nosení nevhodnej obuvi, čo sa týka predovšetkým žien. Športovci trpia tzv. únavovými zlomeninami zánártnych kostičiek, ktoré môžu postihnúť aj ženy po prechode. Chodidlá bolia aj z dráždenia nervových vlákien napríklad pri útlaku tarzálneho tunela alebo pri Mortonovom neurome, čo znie možno desivo, ale nie je to nič fatálne. V neposlednom rade môžu byť bolesti vyvolané psychosomaticky alebo sa môžu prejaviť ako vedľajší účinok niektorých farmaceutických liekov. A to sme ešte zďaleka nevymenovali všetky možnosti.

Rozmaznávajte svoje nohy, nosia vás predsa celý život

Nikdy nepodceňujte dlhodobú alebo výraznú bolesť nôh aj v noci. Hoci sa to môže zdať ako banalita, nemusí to tak vždy byť. Vaše problémy môžu lekára nasmerovať k súvislostiam aj s iným ochorením. Môže to byť prvý signál, že nám v tele niečo hnevá, a vďaka tomu bude príčina odhalená skôr, než sa z nej stane skutočný problém. Vaše nohy si totiž zaslúžia žiť „ako v bavlnke“.

Zdroj: medicalnewstoday.com, webmd.com


Ďalšie zaujímavé články o zdraví

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.