Bakopa – ako na pestovanie obľúbenej balkónovky?
Pokiaľ hľadáte zaujímavú rastlinu s krásnym kvetenstvom a chcete dodať vášmu interiéru či balkónu pocit útulnosti, potom vás určite zaujme bakopa. Táto krásna kvetina je atraktívna vďaka svojmu previsnutému štýlu a romantickým, nežným kvetom. Aká náročná je starostlivosť o túto rastlinu?
O rastline bakopa
Bakopa drobnolistá (lat. Bacopa monnieri) je ťahavá letnička, ktorá miluje pokojne aj priame slnečné žiarenie. Najviac zaujímavé sú na bakope drobné kvety, ktoré zaplavujú celé previsnuté listy. Drobné kvietky majú tvar hviezdy a sú zvyčajne biele. Okrem bielych drobných kvetov je na našom trhu rastliny možné zakúpiť aj v jemnej fialovej alebo ružovej farbe.
Táto rastlina miluje letné horúce dni vďaka svojmu pôvodu. Prirodzene totiž bakopa rastie v južnej Afrike, kde zvláda s prehľadom tropické teploty. Previsy zo závesného kvetináča môžu dosahovať až 100 cm.
Kedy bakopa kvitne?
Bakopa najviac kvitne v letných mesiacoch – väčšinou od júna do septembra.
Pestovanie bakopy
Pre začiatočníkov v pestovaní máme dobrú správu, starostlivosť o tento kvet nie je nijako náročná. Ak chcete, aby vám bakopa dobre kvitla a prospievala:
- Je nutné vysadiť rastlinu na slnečné miesto. V tieni jej zle nebude, ale menej pokvitne,
- Pestovať ju môžete na slnečnom parapete (v interiéri aj exteriéri) alebo v závesných nádobách na balkóne.
- Ideálna teplota na pestovanie je cca 20 až 30 stupňov.
- Bakopa uprednostňuje vlhkú pôdu, preto je potrebné rastlinu pravidelne polievať.
Ľudia tiež čítajú o rastline: Asparágus
Hnojenie bakopy
Pri prvotnej starostlivosti o kvetinu nezabúdajte na dostatočné hnojenie, to dodá dostatočnú vlahu a dobré prostredie na rast. Počas vegetačného obdobia môžete rastlinu raz mesačne prihnojiť.
Liečivé účinky bakopy
Bakopa pôsobí pozitívne na kognitívne funkcie, tzn. zlepšuje pamäť, učenie a koncentráciu. Okrem toho má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Zohráva tiež úlohu pri znižovaní stresu a úzkosti. Ide o jednu z najcennejších bylín, ktorá je používaná v ayurvédskej medicíne. Bakopu dostať napríklad v podobe jemne namletého prášku, ktorý sa pridáva do čaju alebo v podobe tinktúri.
Zdroj: gardendesign.com, masterclass.com
Komentáre sú vypnuté.