Axolotl – ako chovať toto neobvyklé akváriové zvieratko?
Axolotl mexický je druh vodnej jašterice a vzhľadom pripomína malého dráčika. Sledovanie jeho života vás ohromí. Prečo chovať axolotla doma v akváriu a ako sa o neho starať?
Patríte medzi tých, ktorým nestačí typický domáci maznáčik a nevystačíte si so psom, mačkou alebo rybičkami? Potom je pre vás ideálnym druhom práve exotický axolotol. Tento drobný vodný druh nevyžaduje žiadnu veľkú starostlivosť ani náročný chov.
Axolotl mexický
Axolotl mexický (lat. Ambystoma mexicanum) je zaujímavým druhom obojživelníka. Medzi chovateľmi sa nazýva aj vodný drak, a to vďaka atypickému vzhľadu. Charakteristickými znakmi axolotla sú jeho vonkajšie žiabrové perá, ktoré vystupujú z oboch strán hlavy a vyzerajú ako chumáčiky okolo úst. Často sú sfarbené v jasnej alebo kontrastnej farbe v porovnaní s telom.
Základná charakteristika
Kategória | Informácie |
---|---|
Pôvod | Mexiko, endemický v jazerách Xochimilco a Chalco |
Priemerná dĺžka života | 10 až 15 rokov, niekedy aj viac v zajatí |
Veľkosť dospelého jedinca | 20 až 30 cm |
Potrebná veľkosť akvária | Minimálne 75 litrov na jedného axolotla |
Potrava | Mäsožravec: krmivo pre obojživelníky, malé ryby, červy, hmyz |
Optimálna teplota vody | 16°C až 18°C |
Pôvod axalotla
Axolotl pochádza z Mexika, konkrétne je endemický pre systém jazier a vodných kanálov v oblasti Xochimilco a predtým aj v jazere Chalco, to už však z dôvodu ľudského zásahu (urbanizácia, znečistenie, atď.) neexistuje. V dnešenej dobe je axalotl klasifikovaný ako chránený.
Zaujímavosť: Na našom území, aj ďalších štátoch, preslávila medzi mladými axolotla aj populárna hra Minecraft, kde môžete toto zvieratko nájsť vo vodách.
Farebné variácie axolotla
Pred vyšľachtením a v pôvodnom stave má axolotl čiernu alebo šedú farbu tela s ružovými žiabrami. Za dobu obľúbenosti tohto druhu sa jeho vzhľad trochu zmenil, a tak axolotla nájdete vo zverimexoch prevažne v zlatej, krémovej, béžovej farbe. Zvláštny je tiež axolotl tigrovaný. Ľudia sa často pýtajú na axolotla v modrej farbe (blue axolotl), takýto vzhľad však toto zviera nemá, existuje maximálne v hre Minecraft.
Axalotl a jeho cena
Chov axolotlov na našom území v posledných rokoch rastie, donedávna však nebol tento druh príliš známy. Vo zverimexe si zaobstaráte axolotla za cenu podobnú rybičkám. Väčšia investícia bude už iba jeho obydlie – akvárium.
Chov axolotla mexického
Útok na potravu, dravý prístup k životu aj schopnosť obnovenia častí tela. To všetko zažijete v prípade, že si zaobstaráte do domáceho akvária axolotla.
Ako by malo vyzerať akvárium pre axalotla?
Pre správny a kvalitný život je potrebné zaobstarať väčšie akvárium, a to s objemom aspoň 75 litrov čistej vody – v závislosti od veľkosti jedinca. Rozmery by mali byť približne 90 cm na dĺžku, 30 cm na šírku a 40 cm do výšky (90x30x40 cm). Axalotlovi stačí plytké akvárium, dôležité je, aby mal dostatočný priestor na plávanie a pohyb po dne. To by malo byť pokryté jemným substrátom, ako je piesok alebo drobné okrúhle kamienky. Zabezpečte mu rôzne úkryty, kde sa môže axolotl skrývať a cítiť sa bezpečne.
Požiadavky na teplotu vody
Teplotu vody udržujte medzi 16°C a 18°C. Čím vyššie je teploty, tým rýchlejší je metabolizmus zvieratka. Problémom preto nebude, ak bude teplota nižšia, tento obojživeľník si s ňou hravo poradí, horšie však je, ak teplota príliš stúpne. Okrem toho sa uistite, že voda je čistá a dobre filtrovaná. Mali by ste ju pravidelne testovať a udržiavať nízku úroveň amoniaku, dusitanov a dusičnanov.
Kŕmenie axalotla
Kŕmenie axolotla nie je zložité. Ako potravu si žiada živé organizmy, najviac si pochutí na dážďovkách alebo nitenkách, nepohrdne ani malými kúskami mäsa. Susedy v podobe akváriových rýb mu ale neobstarávajte, tie sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanú potravou. Ide totiž o mäsožravca.
Môžem axalotla chovať s inými živočíchmi v akváriu?
Axolotli môžu byť chovaní samostatne alebo s inými axolotmi, pokiaľ je akvárium dostatočne veľké a nie sú medzi jedincami výrazné veľkostné rozdiely (to by mohlo viesť k agresii). Chov s inými živočíchmi v akváriu, ako sú napríklad rybičky, sa neodporúča. Axolotli vyžadujú chladnejšiu teplotu vody (16°C až 18°C), ktorá nie je ideálna pre väčšinu tropických ryb. Taktiež môžu vnímať malé ryby alebo krevety ako potravu.
Zdroj: thesprucepets.com, everythingreptiles.com
Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Komentáre sú vypnuté.