Autochladnička – ako vybrať tú správnu?
Prenosná autochladnička je výbornou investíciou pre všetkých, ktorí radi cestujú či kempujú. Nápoje uchová studené či teplé a potraviny zostanú čerstvé. Je tiež obľúbenou voľbou na letnú dovolenku.
Už teraz je jasné, že obstaranie autochladničky je skvelou voľbou, ktorú využijete takmer pri každej jazde. Čo všetko by ste pred nákupom mali vedieť?
Ako vybrať autochladničku
Pokiaľ jazdíte v lete na výlety autom alebo sa chystáte na letnú dovolenku, autochladnička je vec, ktorá by v kufri auta, určite nemala chýbať. Tak ako by nemala chýbať ani základná výbava auta, prípadne doplnková výbava ako štartovacie káble, rukavice, hasiaci prístroj, gola sada alebo snehové reťaze.
V horúcich letných dňoch si vďaka nej môžete dopriať vždy čerstvú desiatu a osviežujúce nápoje.
Pokiaľ ste sa rozhodli kúpiť chladničku do auta, pri jej výbere vezmite do úvahy predovšetkým tieto parametre:
- veľkosť chladničky,
- spôsob napájania,
- bezpečnostnú poistku,
- energetickú triedu,
- vnútorné priehradky,
- cenu.
Dôležité je tiež myslieť na materiál, z ktorého je vyrobený vonkajší aj vnútorný obal autochladničky, ktorý ju chráni pred mechanickým poškodením. Uistite sa tiež, či má chladnička kompletné príslušenstvo na jej upevnenie počas jazdy autom.
Objem autochladničky
Prvým parametrom, nad ktorým by ste mali pri kúpe autochladničky premýšľať je jej veľkosť, resp. objem. Ten závisí od počtu osôb, ktoré budú cestovať a chladničku využívať. Rovnako zvážte veľkosť vášho kufra v aute, aby vám úplne celý kufor nevzala len autochladnička. Pod autochladničku sa bežne odporúča vanička do kufra, ktorá zabezpečí lepšiu stabilitu (vďaka gumovému povrchu).
Autochladničky podľa veľkosti môžeme rozdeliť na 3 skupiny:
- Menšie autochladničky 15 – 20 l – sú vhodné pre menšie výlety, pikniky, pre menej početnú rodinu, zmestí sa do nich približne 20 malých plechoviek.
- Stredná autochladnička 20 – 50 l – vhodné na kempovanie, víkendové výlety, zmestí sa do nich viac ako 10 dvojlitrových fliaš.
- Veľké autochladničky nad 50 l – vhodné pre viacdenné výlety a na dovolenky, zmestí sa do nej viac ako 17 fliaš s objemom 1,5 litra.
Spôsob napájania
Autochladničky môžu byť zapojené na napätie 12V alebo 24V. Menšie napätie (autochladničky 12V) je používané pre osobné automobily, väčšie napätie sa hodí pre dodávky alebo nákladné automobily.
K autochladničkám býva obvykle poskytnutý kábel v dĺžke 2 až 3 metrov. Vďaka káblu môžete chladnicku zapojiť v blízkosti vodiča alebo do zdroja v kufri.
Cena autochladničky
Ak sa chystáte na menší výlet a postačí vám termotaška, menšie môžete zaobstarať do 5 EUR, väčšia stojí približne do 20 EUR. Menšie autochladničky, ktoré sú zapájané zo siete môžete kúpiť na trhu v rozpätí od 40 – 80 EUR,
Ak sa chystáte na dovolenku alebo jazdíte kempovať, určite sa vám oplatí investovať do kvalitnejšej chladničky do auta, ktorej ceny sa pohybujú približne na úrovni 200 – 400 EUR.
Porovnanie autochladničiek
Kompresorové autochladničky
Kompresorové autochladničky sú ideálne na dlhé trasy a dovolenku. Vyznačujú sa vyšším výkonom a pýšia sa ako chladením, tak mrazením, a to až do -15 °C. Vďaka kompresoru sú nielen spoľahlivé, ale aj veľmi rýchle.
Výhody a nevýhody
1. Výkon autochladničky s kompresorom je neporovnateľný
Ak plánujete dlhé cesty, kempovanie a výlety, kompresorové chladničky do auta sú v tomto prípade najideálnejšou voľbou. Ich výkon sa nedá s ostatnými vôbec porovnať. Vďaka efektívnemu princípu chladenia je kompresor zapnutý asi 20 minút z celej hodiny – záleží však na okolitej teplote.
2. Ovládanie je veľmi jednoduché
Nie je nič jednoduchšie ako zapojiť autochladničku do zásuvky, nemyslíte? Tým celý proces manipulácie končí.
3. Vyššia cena môže odradiť
Kompresorové autochladničky sú citeľne drahšie ako ostatné chladničky do auta, čo môže výber autochladničky ovplyvniť.
4. Kompresor nepatrí medzi najtichšie zariadenia
Ako sme už spomenuli v predchádzajúcich bodoch, kompresorové autochladničky sú oveľa hlučnejšie ako ostatné. Opäť samozrejme záleží na type a výrobcovi.
Termoelektrické autochladničky
Termoelektrické autochladničky sa oproti kompresorovým vyznačujú nižším výkonom. Z toho vyplýva, že teplota chladenia je oveľa menšia, ale oproti okolitej teplote stále dostatočná na to, aby boli potraviny a nápoje schladené. Tento typ chladničiek do auta funguje na princípe kábla s adaptérom – do auta aj na pevnú sieť.
Výhody a nevýhody
1. Termoelektrická autochladnička je tichá
Pretože v chladiacom systéme nie sú žiadne pohyblivé časti, termoelektrické chladenie je oproti kompresorovej chladničke do auta výrazne tichšie.
2. Termoelektrické chladničky majú dlhú prevádzkovú životnosť
Vzhľadom na to, že chladnička má minimum pohyblivých častí, je viac odolná proti poškodeniu. A nielen to. Tiež vyžaduje menšiu údržbu a nemusíte s ňou zaobchádzať tak opatrne, ako s kompresorovou autochladničkou.
3. Termoelektrické chladničky do auta sú lacnejšie
Keďže životnosť týchto autochladničiek je dlhšia oproti iným, ušetrí vám financie za opravy či za kúpu novej chladničky. Ich obstarávacia cena je tiež výrazne nižšia ako u ostatných typov.
4. Jednotky zaberajú menej miesta
Každá termoelektrická chladnička má takzvanú Peltierovu dosku, ktorá spotrebič chladí. Malá veľkosť týchto dosiek umožňuje kompaktné veľkosti chladiča a zároveň maximalizuje vnútorný priestor chladničky. Ľahko sa tak zmestí za sedačku alebo do malých kufrov. Okrem toho všetkého aj jej váha nepatrí medzi tie ťažšie, takže manipulácia s ňou je jednoduchšia.
5. Termoelektrický chladič do auta môže chladiť alebo aj ohrievať
Na rozdiel od tradičného chladenia môže mnoho automobilových chladničiek ohrievať aj ochladzovať. Mnoho ľudí volí multifunkčné zariadenia, pretože ich môžu používať častejšie.
Absorpčná autochladnička
Absorpčná autochladnička funguje na plyn, ale aj na 12V alebo 230V. Vzhľadom na to, že tento typ má extrémnu spotrebu energie, je voľba plynu tým najlepším riešením.
Hoci sa zdá, že absorpčné chladničky do auta majú vďaka svojim možnostiam veľké pozitíva, opak je pravdou.
Výhody a nevýhody
1. Tichý chod
Absorpčné autochladničky sú určené najmä pre tých, ktorí majú radi ticho – neobsahujú pohyblivé častice ako napríklad kompresorové autochladničky, teda sú veľmi tiché.
2. Veľká spotreba energie
Tento typ autochladničiek funguje na princípe odparovania chladiaceho média, kedy dochádza k ohrievaniu výmenníka a je potrebná oveľa viac spotrebovanej energie oproti plynu.
3. Kvôli zohrievaniu je nutné odvetranie
Absorpčným chladničkám do auta sa veľmi zahrieva ich zadná časť, vďaka čomu je tu nutnosť odvetrania – väčšinou sa jedná o otvory v boku auta.
4. Vhodné viac na dlhé cesty
Vzhľadom na princíp fungovania a zapojenia absorpčných autochladničiek je ich využitie skôr pre dlhé cesty a kempovanie, kedy pre ich správnu funkciu musí byť prispôsobené aj auto.
Pasívne autochladničky
Pasívna autochladnička je tá klasická prenosná autochladnička, ktorú poznáme z dávnych čias. Tieto chladničky častokrát označujeme ako chladiace boxy, nie ako samotné autochladničky. Jedná sa o plastový chladiaci box alebo tašku, ktoré majú vo vnútri termoizolačnú vrstvu. Do vnútra chladničky sa potom vkladajú zmrazené dosky alebo tzv. chladiace vložky. Tieto autochladničky však nemajú dlhodobý efekt chladenia, pasívne chladenie pôsobí skôr krátkodobo.
Výhody a nevýhody
Najväčšou výhodou pasívnych autochladničiek je nízka cena v porovnaní s ostatnými druhmi autochladničiek. Na ochladzovanie nápojov a potravín nepotrebujete žiaden zdroj energie. Ak chcete chladiaci účinok zvýšiť, môžete si dokúpiť chladiace náplne.
Nevýhodou, ako už bolo spomenuté, je iba krátkodobý efekt chladenia alebo ohrievania.
Každá chladnička do auta má svoje pre a proti, pri jej výbere záleží iba na vašich požiadavkách. Každopádne s kúpou autochladničky vôbec neotáľajte, oceníte ju vy aj vaša rodina, najmä pri cestách v horúcich letných dňoch.
Zdroj: choice.com.au
Odporúčame: Ako postupovať pri výmene autobatérie?
Komentáre sú vypnuté.