Asparágus – pestovanie v byte, druhy a presádzanie

Pred Zamatovou revolúciou ste ho našli snáď v každej domácnosti, ktorú zdobil. Potom jeho obľuba trochu zhasla, aby sa neskôr opäť objavil na výslní. Reč je o izbovej kvetine asparágus, ktorej sa tiež hovorí okrasná špargľa.

Existuje v mnohých druhoch, z ktorých niektoré sa využívajú ako chutná zelenina. Vďaka krásne sýtej zeleni táto rastlina osvieži miestnosť. Ako na jej pestovanie?

Rastlina do bytu aj na záhon

Ide o nenáročnú rastlinu, ktorej sa bude v domácnosti celkom dobre dariť aj pri menšej starostlivosti. Určite ste si už niekedy v kvetinárstve všimli, že sa do kvetinovej väzby asparágus bežne používa. Je vytrvalou bylinou s veľmi redukovanými listami. Tie vyrastajú vo zväzočkoch a majú tvar úzkej čiarky. Kvety bývajú jednotlivé, v hrozne alebo okolíkoch. Plodom potom je dužinatá bobule červenej farby. Toľko na opis tejto zaujímavej rastliny, ktorá na záhrade môže vyrásť aj do pomerne veľkých rozmerov. S tým je nutné počítať pri výsadbe, aby mala okolo seba dostatok miesta. Ale aj v byte urobí parádu.

Druhy asparágusu

V záhradníctve nájdete niekoľko druhov izbového kvetu asparágus, ktoré ale spájajú rovnaké nároky na pestovanie:

  • Asparagus densiflorus – má dlhé výhony a výrazné čiarkovité listy.
  • Asparagus setaceus – jeho výhony sú veľmi tenké. Vyžaduje zvýšenú vzdušnú vlhkosť, má rád pravidelné rosenie.
  • Asparagus falcatus – vytvára veľké množstvo veľkých výhonov, potrebuje veľa priestoru okolo seba. Hodí sa preto do zimných záhrad alebo hál a väčších bytov. Páči sa mu rosenie.
  • Asparagus lekársky (Asparagus officinalis) – tento druh asparagu môžeme pestovať vonku na záhone ako lahôdkovú zeleninu – špargľu. Tú napokon poznali už starí Gréci a Rimania, ktorí si z nej pripravovali chutné pokrmy. Špargľa nie je príliš kalorická a pomáha pri liečbe ochorení močových ciest alebo močových kameňov. Vyskúšať môžete napríklad zdravú špargľovú polievku.
asparágus kvet v črepníku
Zdroj foto: Štúdio Light and Shade / Shutterstock.com

Pestovanie asparágusu

Ak máte doma bežne teplotu vyššiu ako 24 ° C, radšej si kúpte inú izbovú rastlinu. Asparágus má totiž rád chlad a dariť sa mu bude pri teplote maximálne 20 °C. Horúčavu priamo neznáša, na priamom slnečnom svetle mu žltnú listy. Bude sa mu preto páčiť tam, kde je svetlo, ale zároveň kam slnečné lúče nesvietia priamo. Neznamená to však, že by bol asparagus mrazuvzdorný. Aj keď ho v lete letníte vonku, na zimu je nutné asparágus v kvetináči vždy schovať domov, aby nezmrzol (vydrží min. teplotu 10°C).

Substrát by mal byť stredne ťažký s vyšším podielom ílu. Výborná je však aj zmes piesku a listovky alebo mačiny.

Polievanie a hnojenie

Asparágus je náročný na zálievku, ktorú by ste mu mali dopriať každý druhý deň od jari do jesene. Zemina, v ktorej rastie, by v lete nemala nikdy vyschnúť. V zime naopak zálievku obmedzíme a vždy počkáme, až substrát trochu uschne.

Hnojíme ho univerzálnym tekutým hnojivom pre izbové rastliny raz za 14 dní. Pri presádzaní alebo pri výsadbe doprajeme rastline aj dobre vyzretý hnoj.

Odporúčame: Riasoguľa zelená

Presádzanie asparágusu

S presádzaním rastliny asparagu si môžete dať na čas. Nie je potrebné sa ponáhľať. Rastlinu stačí presadiť až v momente, keď je jej kvetináč naozaj malý. Môže to byť raz za tri – štyri roky. Opatrne ju vyberieme z nádoby a koreňový bal rozdelíme. Pritom je nutné dbať na to, aby ste hľuzovité konce koreňov čo najmenej poškodili. Podľa toho, koľko materský asparágus vytvoril podzemkov, toľko budete mať dcérskych rastliniek. Tie počas rastu pravidelne prihnojujte, aby ste podporili ich dobrý vzrast.

Pestovanie tejto izbovej rastliny sa netreba obávať a pokojne sa do neho môže pustiť aj začiatočník. Ako je zrejmé, pri dodržaní základných pravidiel sa asparágus odmení dlhovekosťou.

Ďalšie izbové rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.