Arónia – pestovanie, druhy, zber a účinky
Keď si na svojej záhrade vysadíte aróniu, iným označením jarabina čierna či temnoplodec, získate hneď dve veľké výhody. Tou prvou je zaujímavý vzhľad okrasného kríka, druhá výhoda tkvie v zdravotných účinkoch jej plodov. Poďme sa pozrieť na to, ako sa arónia pestuje, aby ste sa dočkali jej krásneho vzrastu.
Pôvod arónie
Vzdialene je arónia príbuzná žeriavom a hruškám. U nás sa jej hovorí aj temnoplodec podľa čierno sfarbených plodov, ktoré sa často využívajú aj na prípravu džemov, marmelád alebo vína. Vyrába sa z nej aj potravinárske farbivo do nápojov a jogurtov. Pôvodne ker pochádza zo Severnej Ameriky, kde ho Indiáni využívali aj na výrobu potravín. Dnes je využívaný ako ozdobný ker v záhradách. Avšak ako prirodzený podrast stromov ho nájdeme aj na okrajoch lesa. V Európe sa arónia začala pestovať až v 18. storočí. Jej obľuba vzrastá najmä v súčasnej dobe, keď sú známe jej liečivé účinky na ľudské zdravie.
Druhy arónie
V ponuke záhradníctva bývajú tri základné odrody arónie, a to:
- Arónia jahodovolistá (lat. Aronia arbutifolia) – dorastá až do šiestich metrov výšky, kvety majú ružovkastú farbu. Plody sú červené.
- Arónia čiernoplodá (lat. Aronia melanocarpa) – jeho výška býva okolo jedného metra, kvitne bielo, plody v zime na kríku nezostávajú.
- Arónia prunifolia (lat. Aronia prunifolia) – jedná sa o kríženca oboch vyššie uvedených odrôd. Plody môžu byť vyfarbené od červenej do čiernej farby a na strome cez zimu nezostávajú.
Pestovanie arónie
Krík arónie si môže na svoju záhradu zaobstarať aj záhradník začiatočník. Nie sú totiž vôbec náročné na pestovanie. Vystačí si s tým, keď ich zasadíme na slnečnom až mierne tienistom mieste. Čo sa týka pôdy, arónia nie je vôbec vyberavá a rastie prakticky vo všetkom. Znesie vlhkú aj mierne premočenú zeminu, vydrží aj mierne sucho.
Vysádzať aróniu by ste mali najmä na jeseň, aby si stihla na zimu ešte vytvoriť nové korene, ale je možné ju sadiť aj na jar. Rastie pomerne rýchlo. A keď sa jej dostane kvalitného hnojenia a dobrej závlahy, zožnete prvú úrodu čiernych plodov už v nasledujúcom roku. Najplodnejšie sú kríky vo veku dvoch až šiestich rokov, pričom maximálna úroda býva v desiatich rokoch veku kríka arónie.
Pri výsadbe treba počítať s tým, že ker dorastá do výšky jedného až dvoch metrov. Ak má výborné podmienky, pokojne sa vytiahne aj do trojmetrovej výšky. Temnoplodec dobre odoláva škodcom aj chorobám, nevadí mu priemyselné znečistenie. Je to naozaj vďačný ker do mestskej záhrady, kde môže rásť aj v polotieni pod stromami.
Rozmnožovať aróniu možno semenami, odrezkami alebo vegetatívne koreňovými výhonkami.
Zber arónie
Čierne alebo červené plody arónie dozrievajú v druhej polovici leta – v septembri. Môžeme ich však nechať na kríku až do prvých mrazíkov, potom je ich chuť menej trieslovitá. Pozor si však dávame na vtáctvo, ktoré čierne guličky s chuťou požiera. V dobrom stave vydržia plody pokojne aj dva mesiace po zbere, keď ich necháme na suchom a chladnom mieste.
Účinky arónie na zdravie
Arónia je cenená najmä pre vysoký obsah vitamínu C, rutínu a antioxidantov. Bohatá je však aj na minerály, ako sú železo, jód, fluór, mangán, ktoré prispievajú k väčšej vitalite. Ďalej sú známe priaznivé účinky arónie na krvný obeh. Stabilizuje hodnotu cholesterolu aj krvného tlaku. Plody by mali užívať najmä osoby trpiace aterosklerózou. Niektoré výskumy ukazujú aj na veľký efekt arónie v boji s rakovinou hrubého čreva.
Recepty z arónie
Pritom platí, že zdravotné účinky majú aj zavarené plody. Pochopiteľne viac vitamínov je v čerstvých plodoch. Pripraviť si môžete napríklad aj aróniový sirup, víno, likér alebo šťavu z arónie. Obľúbený je aj aróniový džem. Trpkú chuť plodov, ktorá nemusí byť každému príjemná, je možné zmierniť pridaním medu či sladkej smotany do roztlačených plodov.
Ak chcete mať v záhrade okrasný ker, ktorý vám prinesie popri radosti z jeho vzhľadu zároveň aj úžitok, nasaďte si žeriav čierny.
Zistite, ako pestovať ďalšie rastliny a plody
Komentáre sú vypnuté.