Ako sa zbaviť kuny jednoducho a účinne?

Máte problém s kunou na povale alebo v aute? Pokiaľ vám už narobili dosť problémov a premýšľate, ako sa jej jednoducho a účinne zbaviť, poradíme vám, aké máte možnosti.

Kuna

Kuny vyzerajú na prvý pohľad ako roztomilé zvieratká, lenže akonáhle sa usadia v našom obydlí, už nám toľko roztomilé neprídu. Milujú totiž ľudské obydlia, kde sa môžu ukryť a urobiť si svoj pelech.

Tiež vyhľadávajú blízko domov potravu aj pre mladé kuny, a tej je v smetiakoch dostatok, a tak sa nevyskytujú len na dedinách, ale aj v mestách. Kuna sa môže dostať na záhradu, kde ohrozuje najmä kurníky so sliepkami, páči sa jej ale aj na pôdach alebo pri motoroch áut. Ako si s nimi poradiť a vyhnať ich?

Aké druhy kún poznáme?

  • Kuna lesná, čiže kuna obyčajná (lat. Martes martes)
  • Kuna skalná, čiže kuna domáca (lat. Martes foina) – práve tento druh kuny sa sťahuje k domom a môžete ho nájsť aj vo vašom aute.

Vzhľad kuny

Ako vyzerá kuna? Je sfarbená do hneda a na krku je vidieť veľkú bielu škvrnu. Obvykle má dĺžku okolo 50 cm a môže vážiť až 2,5 kg. Kunu si môžete pomýliť s lasicou alebo mačkou, najmä ak už je vonku šero.

Prečo spí kuna v motore auta?

Kuny považujeme za zvieratá, ktoré sa vyskytujú v lesoch, takže by sa mali pohybovať logicky len v okrajových častiach miest alebo na dedinách, ale nie je to tak. Keď kuna zistí, že aj v centre mesta má dostatok potravy a môže si zo smetného koša vytiahnuť takmer bez práce niečo dobré na jedenie, bude sa na miesto často vracať.

  • Práve v mestách sa potom stáva, že si kuny nájdu teplé útočisko na noc v motoroch áut. Je tam teplo a bezpečne.
  • Že nám kuna spí v aute, môžeme poznať ľahko. Buď za sebou zanechá výkaly, alebo jednoducho ráno nenaštartujeme.
  • Kuny totiž môžu poškodiť drôty a iné súčiastky a nás potom čaká len drahá oprava auta.
  • Z motora auta sa kuna dá odohnať napríklad postrekom, existujú špeciálne spreje, ktoré majú kuny odháňať, takže na motor môžete aplikovať tento sprej a čakať, či to zaberie.
  • Dobrou metódou sú aj akustické plašiče na kuny, ktoré sa k motoru nastražia. Tieto plašiče vydávajú pre kuny a iné hlodavce nepríjemný zvuk, ktorý ich odradí. Plašiče ale nemusia zabrať vždy.

Kuna na povale

Kuny si veľmi rady robia pelechy na povalách, je tam totiž teplo a tiež bezpečne. Lenže svojou návštevou môžu nenávratne zničiť zateplenie domu a strechy. Kuny sú mrštné, majú úzke telo, takže sa dokážu pretiahnuť aj tou najmenšou medzerou a tiež zdatne šplhajú. Prevenciou je úplne zatesnenie každého kúska domu, ale často je problém nájsť otvor, ktorým sa kuna do domu dostala. Oni to totiž vážne vedia a sú veľmi múdre.

Že je kuna u vás doma spoznáte ľahko, pretože celkom výrazne zapáchajú. Tiež za sebou kuny zanechávajú trus, a ak je na povale, je možné, že počas noci budete počuť jej dupanie. Konať ale musíte ihneď, akonáhle sa totiž aj ostatné kuny z okolia dozvedia, že je u vás dobre, budete mať problém o to väčší. Jednu kunu ešte vyženiete, ale pokiaľ ich bude viac, bude to náročný boj. Ide totiž o inteligentné zvieratká.

Mohlo by vás zaujímať: Ako sa zbaviť krtkov v záhrade humánnym spôsobom? 

Zdroj foto: Rudmer Zwerver / Shutterstock.com

Ako sa zbaviť kuny?

Dostala sa k vám kuna? Ako sa zbaviť kuny na záhrade, na povale, v aute, v streche či pri sliepkach? Poradíme vám.

Pasca na kuny

Pasce sú dobrým riešením, keď premýšľate ako sa zbaviť kuny na povale, ale iba v prípade, že doma máte len jednu zatúlanú kunu. Ak je ich viac, nepodarí sa vám ich týmto spôsobom všetky pochytať. Akonáhle kuny vidia, že sa jedna do pasce chytila, ďalšia už vám na lep neskočí. Tieto pasce vyzerajú ako klietky, hovorí sa im sklopky a fungujú na jednoduchom princípe. Nikdy ale nesmiete na pascu chytať holými rukami, akonáhle kuna ucíti ľudský pach, do tejto pasce jednoducho nevlezie. Na manipuláciu sa obvykle využívajú kliešte. Do pasce sa kuna chytí, ale nezabije ju to. Vašou úlohou je potom kunu odviezť preč, ale dajte si záležať na tom, aby to bolo dostatočne ďaleko. Minimálne by to malo byť desať kilometrov od domu, inak je dosť možné, že sa váš nepozvaný hosť zase vráti do svojho pelechu na povale.

Plašička na kuny

O akustických plašičoch už bola reč, pri autách to zaberá, ale v dome, kde sa kuna zabývala, to nemusí byť úplne účinná metóda. Na nepríjemný zvuk si totiž kuna dokáže po nejakej dobe zvyknúť. Predávajú sa ale aj modernejšie elektronické plašiče, ktoré zvuky menia, čo je oveľa účinnejšie. Niektoré plašiče majú aj čidlá – keď sa kuna pohne, rozsvieti sa svetielko, ktorého sa zviera zľakne a radšej utečie.

Poslednou možnosťou je jed na kuny

Pokiaľ nikde chvíľu nepôjdete autom, vyskúšajte nasypať pod kapotu jed na kuny, ktorý kúpite v obchodoch pre zvieratá alebo na internete. Malo by to pomôcť zbaviť sa kuny v motore.

Babské rady na vyhnanie kuny

Nakoniec môžete skúsiť babské rady.

  • Kunám páchne voda po holení, tú môžete aplikovať do dierok na povale pomocou striekačky. Účinným variantom by mali byť aj klasické vonné stromčeky do auta s citrónovou vôňou. Nakúpte ich čo najviac a vyveste ich na povale.
  • Nakoniec už môžu pomôcť iba ľudské vlasy. Môžete sa ostrihať alebo poprosiť kaderníčkou, aby vám poskytla prameň odstrihnutých vlasov. Potom vlasy dajte na povalu.

Veľakrát je nutné vyskúšať viac metód, než objavíte tú pravú, ktorá zafunguje.

Zdroj: yourgardentips.com, garden-landscape.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.