Ako sa naučiť šetriť peniaze aj s menším platom

Hovoríte si, že by bolo super zarábať viac peňazí? Že by sa vám potom oveľa ľahšie robili úspory? Aj keby človek zarábal viac ako doteraz, pravdepodobne by viac peňazí minul. Šetrenie totiž nie je o tom, koľko peňazí človek zarobí, ale o tom, ako dokáže o svojich financiách premýšľať. Aj s malým platom sa totiž dá ušetriť.

Majte prehľad o svojich finančných tokoch

Máte prehľad o tom, koľko peňazí si zarobíte a koľko miniete? Ak nie, urobte si ho. Je jasné, že pokiaľ má človek skutočne nízky plat, bude sa mu šetriť veľmi ťažko. Na druhú stranu, človek, ktorý zarába peňazí veľa, obvykle aj veľa utráca za drahšie veci. A nakoniec aj tak takmer nič neušetrí. Aj s málom sa rozhodne dá niečo urobiť.

Možno to bude trošku obťažujúce a únavné, ale skúste si jeden celý mesiac starostlivo zapisovať, za čo a koľko peňazí ste minuli. Takýto zoznam dokáže povedať veľa a možno vám aj otvorí oči.

  • Ak uvidíte položky čierne na bielom, uvedomíte si ľahšie, že veľkú časť vecí ste napríklad kupovali úplne zbytočne.
  • Veľakrát zabudne každý z nás počas chvíľky na to, že sme kúpili niečo, čo sme vôbec nepotrebovali, ale nalákala nás napríklad len akčná nálepka v obchode.
  • Keď sa to ale spočíta za celý mesiac, takýchto položiek sa určite nájde viac.
  • Keby sme si tieto nepotrebné zbytočnosti nekúpili, už by sme si pár stoviek mohli dať bokom.

Ušetrite na potravinách

Sú náklady, na ktorých sa skrátka ušetriť nedá, a sú pevne dané. Napríklad nájom, vykurovanie, energia či poistné. Veľakrát sa dá ale ušetriť na paušále za telefón či za internet. A potom je tu jedlo. Na nákupe potravín sa jednoducho dá ušetriť najviac. Toto máte pevne vo svojich rukách. Len sa musíte naučiť o tom viac premýšľať. Dá to prácu, ale pomôže vám to ušetriť nemalé čiastky každý mesiac. Nenechajte sa odradiť ani zdražovaním, stačí si začať všetko plánovať.

  • Predovšetkým si na každý deň urobte plán toho, čo budete variť, čo dáte deťom na desiatu a na raňajky.
  • Potom si napíšte zoznam toho, čo potrebujete dokúpiť. Zoznamu sa držte za každej situácie.
  • Nepozerajte v obchode napravo, naľavo, neberte nič, čo nemáte napísané. To totiž nepotrebujete.
  • Snažte sa samozrejme vyhľadávať aj akčné ponuky, kupujte väčšie balenie – a hlavne neplytvajte.

Tip: Ak chcete zistiť, ako ušetriť na energiách za vykurovanie vďaka jednoduchému nastaveniu okien na zimný režim, prečítajte si tento článok.

Šetrite vďaka zásobám

Tiež neuškodí urobiť si domácu inventúru zásob. Viete, čo sa nachádza u vás vzadu v špajze? Všetko, čo už doma máte, sa snažte spotrebovať ako prvé, až potom sa vydajte znova na nákup. Nebudete kupovať zbytočnosti a vyhnete sa plytvaniu. A v tom sme my Slováci naozaj zdatní preborníci. Ročne sa u nás vyhodí toľko jedla, že sa potom nie je čomu diviť, že väčšina domácností nemá príliš veľké finančné rezervy.

Bezmyšlienkovité míňanie je zlom. Keď budete viac zvažovať, čo nakúpite, úspory iba porastú!

Zdroj: moneyning.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.