Ako postaviť terasu svojpomocne – ako postupovať a akým chybám sa vyhnúť?
Terasa je veľmi príjemným rozšírením vášho domu. Predstava posedenia za pekného počasia, či už s hrnčekom kávy alebo pri grilovaní a užívaní si slniečka, je veľmi lákavá. Je však nutné sa ešte pred nadšením do stavby terasy uistiť, že sa na váš pozemok hodí. Čo by ste mali vedieť ešte pred začiatkom projektovania terasy?
Dôležité je rozmyslieť sa, či sa vám stavba terasy vôbec oplatí. Samozrejme sa jedná o lákavú predstavu možnosti kochania sa a odpočinku v pokoji vlastného domova, mnohokrát však proces stavby môže byť tak zložitý, že sa vám to vôbec neoplatí. Ako zistiť, či je pre vás terasa to pravé, alebo by ste radšej mali zvoliť iný druh vonkajšieho posedenia?
Dôležité otázky pred stavbou terasy
Pred výrobou terasy pri dome by ste si mali zodpovedať aspoň tieto základné otázky:
- Aký použijem materiál?
- Mám vhodné miesto?
- Akú veľkú chcem terasu?
- Tieneť alebo nie?
- Bude terasa nadväzovať na dom?
Umiestnenie a orientácia terasy
Ohľadom miesta by ste mali zvážiť tri hlavné faktory:
- priestor,
- orientácia terasy,
- podložie pre stavbu.
Samozrejme základom je, či máte pri dome dostatok priestoru na to, aby bola terasa dostatočne veľká na možnosť komfortného pobytu. Najskôr si teda rozmyslite, akú veľkú terasu požadujete a starostlivo zmerajte okolie domu.
Avšak dôležitým faktorom je aj to, na akú svetovú stranu bude toto posedenie orientované. Predsa len severná terasa neznie ako príliš ideálny variant. Najlepšie urobíte, ak ju postavíte orientovanú na juh, či juhozápad. Vďaka tomu získate najdlhšiu dobu slnečného svitu.
Zvážiť by ste mali tiež to, aké je na zvolenom mieste podložie. V okolí domu by samozrejme nemalo byť nestabilné, ide však o kopcovitosť terénu či vedenie káblov a potrubí. V takom prípade je dôležité zvážiť aj zakotvenie terasy do zeme.
Veľkosť terasy
Pri stavbe terasy svojpomocne môže byť niekedy zložité odhadnúť správnu veľkosť terasy. Ide o to, že musíte vyvážiť veľkosť domu s veľkosťou terasy. Malý dom so zbytočne veľkou terasou totiž nevyzerá dobre, rovnako ako veľký dom so zbytočne malou teráskou. Preto by ste mali zvoliť vhodný pomer.
Ak túžite po veľkej terase, ale veľkosť pozemku vám to nedovoľuje, pozrite sa na možnosti rohovej terasy, dokonca s ňou môžete obohnať aj celý dom. Vďaka tomu získate naozaj veľa priestoru, navyše bude posedenie prístupné z viacerých miestností domu.
Ak si nedokážete predstaviť, akú veľkú terasu potrebujete, minimálna plocha sa pohybuje okolo 4 metrov štvorcových. To však nie je veľa. Pokiaľ chcete konkrétnu predstavu, môžete si na zem nakresliť pôdorys, prípadne na dané miesto rozmiestniť záhradný nábytok a ďalšie veci, ktoré chcete na terase mať. Vďaka tomu presne zistíte, ako bude vaša predstava reálne vyzerať a čo si môžete všetko dovoliť.
Ako zatieniť terasu
V tejto podkapitole je otázkou skôr to, ako terasu zatieniť, než či sa to vôbec oplatí. Úplne odkrytá terasa totiž nie je dobrý nápad, neboli by ste chránení pred priamym slnkom ani pred dažďom, čo by mohlo byť veľmi nepríjemné nielen pre vás, ale aj pre vybavenie tohto priestoru. V našich podmienkach je rozhodne lepšie nechať terasu celú zastrešiť.
Zatienenie v podobe markízy na terasu sa hodí najmä do miest, kde sú dažďové a snehové zrážky výnimočné. Preto pri stavbe voľte radšej krytú terasu, napríklad hliníkovú pergolu.
Pokiaľ máte radi slnečné lúče a chcete ich pustiť aj na terasu, zvoľte priepustnú strechu. Materiálom môže byť napríklad sklo alebo PVC. Nie je však netradičná ani normálna strecha s krytinou rovnakou ako na dome. Ak by ste chceli prírodnú strechu, čo zároveň priestor aj ozdobí, môžete na podporné stĺpy terasy dať pnúce rastliny, ktoré vytvoria zelenú strechu. Tá slúži však skôr ako ochrana pred slniečkom než pred dažďom.
Nadväznosť
Terasa by vždy mala slúžiť ako akési preslúženie podlahy vnútorného priestoru domu. Nemusíte si však zúfať, pokiaľ nedokážete terasu spojiť priamo s podlažím domu. Možnosťou je totiž aj výškový rozdiel vyrovnať schody. Záleží však na tom, či to pre vás nebude zbytočná komplikácia.
Trochu zdĺhavejšou možnosťou je tiež postaviť terasu ďalej od domu, pokiaľ si to žiada povaha pozemku. Potom stačí tieto dva objekty spojiť chodníčkom či malou cestou. Komfortnejší je však samozrejme variant, kedy priestor terasy priamo nadväzuje na miestnosti domu.
Materiál
To, aký materiál použijete, záleží úplne na vás. Väčšinou sa stavajú z týchto troch materiálov:
- drevo,
- betón,
- drevoplast.
Drevená terasa je najideálnejšia možnosť. Výhodou je jednoduchosť stavby, navyše je ľahká a ľahko rozobrateľná. Na druhú stranu sa však o drevo musíte starostlivo starať, inak ho čoskoro stretne skaza v podobe nepriaznivých podmienok prostredia či škodcov.
Druhou možnosťou je betónová terasa, používa sa v kombinácii s dlažbou na povrch. Výhodou betónu je jeho vysoká trvanlivosť, vplyv času sa na ňom len tak neprejaví. Tento typ je však oveľa náročnejší na stavbu. Pokiaľ chcete teda robiť terasu svojpomocne, nemusí to byť ten pravý variant. Navyše dlažba ľahko absorbuje teplotu okolia, čo nemusí byť komfortné.
Terasu si môžete postaviť aj z kameňa, ten je dekoratívny, avšak obstarávacia cena je vysoká a stavba zložitá. Navyše by ste sa pri demontovaní nezaobišli bez zbíjačky.
Ako najideálnejšia možnosť sa javí drevoplast alebo WPC. Drevoplastová terasa je kombináciou ozdobných drevených prvkov a trvanlivého plastu. Zaobstarať navyše môžete prefabrikované profily, ktoré potom stačí iba zoskrutkovať. Pokiaľ teda hľadáte jednoduché elegantné a kvalitné riešenie, drevoplast je rozhodne tou najlepšou voľbou.
Najčastejšie chyby
Stavba terasy svojpomocne je častým riešením. Ide totiž o spôsob, ako ušetríte financie, a navyše vám odpadne starosť so zháňaním spoľahlivých remeselníkov. Ak sa do tohto procesu pustíte, mali by ste vedieť, čo sú najčastejšie chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť.
Zlý podklad
Pre stavbu sú kľúčové základy. Podkladom terasy väčšinou býva štrk alebo betón. Pri betónovej ploche by ste mali myslieť na vyspádovanie smerom od domu, aby sa na terase nedržala voda. Ak chcete na stavbu terasy zvoliť drevo, mali by ste podklad ešte oddeliť hydroizolačnou fóliou či asfaltovými pásmi, vďaka tomu zvýšite životnosť.
Kombinácia materiálu
Tento problém sa týka najmä dreva. Ak totiž použijete rôzne dreviny, môže to vaše posedenie značne poškodiť. Preto by ste mali na podkladové hranoly aj terasové dosky použiť rovnaké drevo. V prípade kombinácie dvoch odlišných drevín by sa mohla terasa začať po čase krútiť a deformovať.
Blízkosť dosiek
Pokiaľ staviate z dreva, je nevyhnutné myslieť na to, že tento prírodný materiál sa v lete vplyvom tepla zmršťuje, v zime sa potom naopak rozťahuje. Preto by ste mali medzi jednotlivými doskami nechať ideálnu medzeru, tá by mala mať šírku aspoň 5 mm.
Spojovací materiál
Môžete si vybrať z niekoľkých spojovacích materiálov, ktorými upevníte terasové dosky. Najdôležitejšou zásadou je užívať nerezový materiál. Najvhodnejším spôsobom je viditeľný spoj, pri ktorom dosku prevŕtame cez do podkladovej hranola pomocou vrutu.
Aj tento spôsob môžete urobiť esteticky, aby to nenarušilo výsledný dojem. Ide o najpevnejší druh spoja. Druhým spôsobom je skrytý spoj, kedy sú dosky uchytené z boku. Nehodí sa však najmä pre mäkšie drevá a pri neodbornom uchytení hrozí poškodenie materiálu.
Vlastná terasa je pomerne veľkým projektom, ak si však všetko na začiatku starostlivo rozmyslíte, nemôžete v priebehu urobiť chybu. Stačí si dať pozor na tie najčastejšie chyby, ktoré by vám stavbu mohli sťažiť, a potom všetko pôjde ako po masle.
Údržba terasy
Nezabúdajte ani na to, že na to, aby terasa dlho vydržala, je potrebná aj jej údržba. Oleje na povrchovú úpravu väčšinou majú zložky na ochranu pred UV žiarením a negatívnymi vplyvmi, avšak táto vrstva veľmi rýchlo mizne. Preto je nevyhnutné raz až dvakrát ročne náter obnoviť, aby si terasa zachovala krásny vzhľad.
Užite si skvelý relax na vašej novej terase.
Komentáre sú vypnuté.