Ako posilniť imunitu? Vyskúšajte týchto 11 tipov
Imunitný systém a imunita sú dôležitou ochranou pred baktériami, vírusmi aj ďalšími mikróbmi. V podstate sa jedná o akýsi neviditeľný štít, bez ktorého by sme sa len ťažko obišli, všade okolo nás sa to totiž hemží rôznymi patogénmi. Prečítajte si niekoľko tipov, ako naštartovať vašu imunitu.
Ide o rozsiahlu sieť buniek a tkanív, ktoré bojujú s nepriateľskými organizmami v našom tele a majú za úlohu ich zničiť. Imunitný systém je veľmi inteligentný, rozpozná preto typy buniek, odkiaľ pochádzajú a či majú potenciál ublížiť. Niekedy však môže dochádzať aj k poruche imunitného systému, kedy začne útočiť na vlastné zdravé bunky. To je však o niečo iná kategória, poďme sa pozrieť na to, ako podporiť správnu funkciu imunity a imunitný systém správne naštartovať.
Čo je imunitný systém a imunita
Imunitný systém sa skladá z niekoľkých buniek – bielych krviniek, čo vyhľadávajú patogény. Delia sa do niekoľkých kategórií podľa svojej funkcie. Existuje pomerne veľa týchto inteligentných buniek, ktoré nám pomáhajú prežiť, ale nie je to také dôležité pre schopnosť podporiť svoju imunitu. Radšej by ste mali vedieť, čo vašej imunite škodí a naopak prospieva.
Negatívne účinky na imunitu
Existuje mnoho vecí, ktoré môžu našu imunitu nepriaznivo narušiť. Patria medzi ne najmä:
- Fyzická či psychická únava – tá môže byť častým predchodcom prechladnutia, na správnu funkciu imunitného systému je totiž nevyhnutný kvalitný spánkový režim.
- Nedostatok dôležitých látok – to sa týka najmä vitamínov a minerálov, tento nedostatok vzniká nesprávnym stravovaním.
- Stres a úzkosti – to sú výrazné neduhy tejto doby, potláčajú imunitný systém, okrem toho pôsobia negatívne aj na dôležité orgány ako je srdce či pečeň.
- Fajčenie a alkohol – tie sú častou súčasťou nezdravej životosprávy, priamo ovplyvňujú schopnosť imunitného systému brániť sa.
- Príliš veľa liekov – hoci sa to môže zdať ako určitá irónia, lieky znižujú funkciu bielych krviniek a čreva, a tak oslabujú imunitu.
- Dehydratácia – voda je neoddeliteľnou súčasťou každého procesu v našom tele, je tak nevyhnutná aj pre správnu funkciu imunitného systému.
Imunita a choroba
Trápia vás časté ochorenia? Problémom môže byť zlá liečba chorôb. Veľakrát sa môžeme nakaziť nejakým vírusom, čo spôsobí nádchu či prechladnutie. Ten zdanlivo nie je nijako ohrozujúci, avšak môže sa k nemu pridať sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá dokáže poriadne potrápiť. Z toho dôvodu by ste nemali žiadnu chorobu prechodiť, ale poctivo vyliečiť. Vďaka úplnému vyliečeniu totiž zamedzíte vzniku horšieho ochorenia a je to spôsob ako naštartovať imunitný systém.
Imunita u detí
Kladiete si otázku, ako naštartovať imunitu u detí? Veľakrát sa stáva, že sotva dieťa vyleží jednu chorobu, hneď príde s ďalšou. S tým sa bohužiaľ nedá nič robiť, detské telo sa ešte len stretáva s danými patogénmi a učí sa na ne reagovať, získava vďaka tomu kolektívnu imunitu a nabudúce už bude proti danej chorobe odolnejšie. Začiatok si však musíte vytrpieť a nechať imunitný systém pracovať. Môžete ho podporiť vyváženou stravou, dostatkom vitamínov, minerálov a spánku.
Tipy, ako posilniť imunitu
Imunitu človeka možno niekoľkými spôsobmi podporiť k správnej funkcii. O čo presne sa jedná? Prinášame vám 11 tipov, ako zlepšiť imunitu vás a vášho tela.
Zdravé črevo
Tento orgán je veľmi dôležitý pre imunitný systém, akokoľvek divné sa to môže zdať. Až 70% imunitných buniek sa totiž nachádza priamo tu. Navyše črevá obsahujú ako dobré baktérie, ktoré organizmus podporuje, tak aj tie zlé, ktoré môžu vyvolať choroby. Pre správnu funkciu čriev sú nevyhnutné probiotiká a prebiotiká, pokiaľ ich nedokážete prijímať prirodzenou formou, neváhajte využiť suplementy.
Dostatok vitamínov a minerálov
Medzi dôležité vitamíny patrí vitamín D, imunitu výrazne ovplyvňuje. Pokiaľ často trpíte infekciami, hladina tohto vitamínu bude pravdepodobne nízka. Užívajte si prechádzky na slniečku a zamerajte sa na konzumáciu rýb, hovädzieho mäsa a vajec, vďaka tomu navýšite obsah tohto vitamínu v tele.
Ďalším dôležitým vitamínom je vitamín E, ten má silné antioxidačné účinky, nájdeme ho napríklad v rastlinných olejoch.
Z minerálov má na imunitu vplyv najmä zinok a selén. Deficit oslabuje imunitný systém, pretože tieto látky sú súčasťou množstva enzymatických procesov.
Kyselina listová
Tá je veľmi dôležitá na tvorbu bielych krviniek. Nachádza sa najmä v kapustovitej zelenine a špenáte. Tú by ste z toho dôvodu mali hojne zaradiť do jedálnička, aby vaša imunita bola dostatočne posilnená.
Zvýšenie reakcie imunity
Niektoré potraviny môžu pozitívne ovplyvniť náš imunitný systém, patria medzi ne napríklad medicinálne huby (reishi, shiitake), tie zvyšujú aktivitu bielych krviniek. Ďalšou podpornou potravinou je cesnak, ktorý má antimikrobiálne účinky. Vedľa cesnaku patrí aj zázvor, ten čistí lymfatický systém a odstraňuje toxíny z tela.
Práve preto je tak dôležité si pri nachladnutí dať poctivý domáci vývar či zázvorový čaj. Tieto potraviny totiž majú výrazne podporný účinok na našu imunitu.
Shot na imunitu
Pod týmto názvom sa skrýva „panák“ plný sily, ktorý nepochybne naštartuje vašu imunitu. Na výrobu domáceho shotu potrebujete:
- šťavu z limetky,
- lyžičku strúhaného zázvoru,
- lyžičku kurkumy,
- trochu korenia.
Pokiaľ toto budete piť každé ráno, môžete si byť istí, že vás len tak niečo neskolí. Zdravé nápoje, ktoré ľudia pijú hneď ráno sú označované ako najlepší spôsob, ako posilniť imunitu.
Obľúbený nealkoholický a veľmi zdravý nápoj je aj Rochester Ginger, vyrobený zo závoru, ktorý je bežne dostupný v mnohých obchodoch.
Bylinky na imunitu
Pokiaľ vás trápi znížená imunita, pomôcť môžu aj bylinky. Ak sa opakovane stretávate s infekciami, vyskúšajte pridať do jedálnička byliny. Veľmi účinný je:
- ženšen,
- echinacea,
- astragalus.
Okrem imunity dokážu rastliny taktiež zvýšiť vašu odolnosť voči stresu, čo je tiež veľmi dôležité.
Zdravá životospráva
To znamená obmedzenie alkoholu a fajčenia. Alkohol totiž poškodzuje imunitný systém a narúša obranyschopnosť. Zároveň zabíja dôležité mikroorganizmy a poškodzuje orgány.
Tabakový dym potom poškodzuje horné aj dolné dýchacie cesty, môžete tak byť viac náchylní k rôznym infekciám.
Otužovanie – liek na imunitu
Síce to nie je pre každého, len čo sa však odhodláte, vaše telo vám poďakuje. Otužovanie musí byť vykonávané postupne a pravidelne. Spočiatku môžete začať s otužovaním vlažnou sprchou, ktoré budete každým dňom ľahko znižovať teplotu.
Pokiaľ by ste chceli prejsť na ďalší level, môžete sa venovať otužovaniu za pomoci vonkajšieho kúpania v chladných mesiacoch, to už si však žiada väčšiu prípravu. Dajte si preto pozor, aby ste si tým skôr neublížili, než podporili svoju imunitu.
Bakteriálne lyzáty na naštartovanie imunity
Jedná sa o špeciálne čiastočky tiel baktérií, čo nášmu telu neuškodí, naopak pri kontakte so sliznicou výrazne prospejú, pretože sa dostanú do kontaktu s bunkami imunitného systému. Tak dôjde k naštartovaniu buniek imunity a posilní sa prirodzená obranyschopnosť. Niektoré preparáty sú dostupné iba na lekársky predpis, mnohé z nich však môžete zohnať bežne v lekárni.
Betaglukány
Pod týmto názvom sa skrývajú látky, ktoré sú polyméry glukózy – sú stavebnou súčasťou bunkových stien niektorých húb, napríklad hlivy, reishi, maitake či šitake. Tie sú pre našu oslabenú imunitu veľmi prospešné, preto sú tieto látky v obľube. Betaglukány slúžia na dlhodobé užívanie, len tak podporujú imunitný systém. Výhodou je, že vo forme sirupov sú určené už pre deti od jedného roku.
Obmedzte antibiotiká
Užívať antibiotiká by ste mali iba v naozaj nutných prípadoch. Dajte preto vždy na lekára, a pokiaľ to nie je nutné, snažte sa týmto liekom vyhnúť. Dokážu totiž s imunitou pekne zatočiť.
Pokiaľ je nevyhnutné túto skupinu liekov užívať, vždy ich berte poctivo po celú dobu a v dostatočných dávkach, len tak podporíte svoj imunitný systém v boji s baktériami. Pri nesprávnom užívaní vznikajú rezistencie a boj s chorobou je potom oveľa ťažší.
Veríme, že tieto tipy ako posilniť imunitu vám pomôžu, nezabúdajte však, že imunitný systém je veľmi komplexný a je preto potrebné sa oň dlhodobo dobre starať. Len ťažko ho môžete jednorazovo nakopnúť, aby vám pomohol dostať sa rýchlejšie z choroby.
Pokiaľ premýšľate ako rýchlo zvýšiť imunitu, popravde to nie je možné a treba to robiť postupne krok za krokom. Zamerajte sa preto na správnu životosprávu s dostatkom spánku. Doprajte si vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály a neváhajte so zaradením doplnkov stravy, tie totiž môžu výrazne pomôcť. Naša imunita sa odvíja od celkového zdravotného stavu, preto by ste sa mali dobre starať o celé telo.
Pre správnu prevenciu chorôb teda myslite na svoju imunitu celoročne, nielen v dobe chrípok a prechladnutí. Vaše telo sa vám potom ospravedlní rýchlym liečením a rekonvalescenciou.
Zdroj: healthline.com, health.com
Ďalšie zaujímavé články o zdraví
Komentáre sú vypnuté.