Ako fungujú solárne panely? Kedy sa oplatí do nich investovať?

Solárne panely, niekedy tiež nazývané fotovoltaické elektrárne alebo skrátene fotovoltaika, sa radia medzi obnoviteľné zdroje energie, pretože využívajú slnečné žiarenie. Trendom posledných rokov je zaobstaranie si solárnych panelov na strechu rodinného domu a ich využívanie na ohrev vody a vykurovanie domácnosti.

Zvažujete ich nákup a inštaláciu aj vy? V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na to, či sa ich obstaranie vyplatí alebo nie a spomenieme ich hlavné výhody a nevýhody.

Obľúbenosť solárnych panelov v domácnostiach

Podľa prieskumov sa stále viac slovenských rodín zaujíma o zaobstaranie si solárnych panelov. Táto obľúbenosť a zvýšený záujem je možné vyčítať z nárastu počtu žiadostí o dotácie súvisiace so solárnymi systémami. A nie je sa čomu diviť, vďaka fotovoltaike na streche ušetríte na platbách za elektrinu a budete využívať ekologický zdroj energie. Lenže nie každý dom je pre umiestnenie panelov vhodný a rozhoduje aj jeho lokalita. Poďme sa bližšie pozrieť na pozitíva a negatíva solárnych panelov a na to, ako vlastne fungujú.

Ako funguje solárny panel?

Solárny panel sa skladá z mnohých menších článkov. Keď na tieto články dopadne slnečné svetlo, jeho energia sa prenesie na elektróny v týchto článkoch. Táto energia spôsobí, že elektróny sa začnú pohybovať. A keď sa pohybujú, vytvárajú elektrický prúd.

Prúd, ktorý vzniká v solárnych článkoch, je jednosmerný – elektróny prúdia stále jedným smerom. Aby sme mohli túto elektrinu využiť v domácnosti, musíme ju premeniť na striedavý prúd. To má za úlohu striedač. Vyrobená elektrina sa môže ihneď spotrebovať alebo sa môže uložiť do batérií pre neskoršie použitie.

Výhody solárnych panelov

V prvom rade musíme spomenúť hlavnú výhodu solárnych panelov, a tou je ich ľahká inštalácia, s ktorou ide ruka v ruke aj ľahká údržba. Okrem pravidelných servisných prehliadok sa o ne nemusíte vôbec starať.

Rovnako sa oplatí aj po finančnej stránke. Jedinou investíciou je totiž ich obstaranie a poplatok za inštaláciu. A navyše sa dá pri ich obstaraní čerpať aj dotácie.

Fotovoltaika má všestranné využitie. Dá sa použiť ako na vykurovanie domácnosti, tak aj na ohrev vody. 

Samozrejme nesmieme spomenúť ani ich dlhú životnosť a ekologický aspekt. A nemusíte sa báť ani ich pokazenia, pretože ich poruchovosť je až neuveriteľne nízka a veľmi vzácna.

Nevýhody fotovoltaiky

Keďže sú solárne panely založené na premene energie získanej zo slnečných lúčov, potrebujú na svoje správne fungovanie dostatok slnka. Nehodí sa teda na domy, ktoré majú zatienenú strechu vysokými stromami alebo sa nachádzajú v takom podnebí, kde je počas roka málo slnečných dní. Tým by totiž stratili svoj význam a ich obstaranie by sa rozhodne nevyplatilo.

Solárne panely sa hodia skôr ako doplnkový zdroj. S tým súvisí aj to, že z dôvodu premenlivého počasia je energia dodávaná zo solárnych panelov nespoľahlivá, pretože jej množstvo sa mení podľa počasia.

Kde sa inštalácia panelov oplatí

Ako sme už spomínali, nie všetky miesta v Slovenskej republike sú na inštaláciu solárnych panelov vhodné. Ako teda spoznať, že práve váš dom je vhodným kandidátom na zaobstaranie si panelov na strechu?

  1. Vezmite do úvahy, kde bývate. Čím viac na juhu republiky sa vaše bydlisko nachádza, tým lepšie.
  2. Ako vyzerá váš dom, konkrétne vaša strecha? Pri inštalácii fotovoltaiky nehrá rolu fakt, akou krytinou máte strechu pokrytú, zato vhodný je jej sklon. Ideálna je šikmá strecha orientovaná na juh so sklonom 35 stupňov.

Dúfame, že sme vám pomohli pri rozhodovaní, či si solárne panely na strechu zaobstarať alebo nie. Ak bývate v takej oblasti, kde je slnko pravidelným návštevníkom a strecha vášho rodinného domu je situovaná na juh, a ešte má ideálny sklon 35 stupňov, je obstaranie fotovoltaiky správnou voľbou. V ostatných prípadoch sa nebojte poradiť s odborníkmi, ktorí sú schopní odhadnúť koľko energie by vám solárne panely na streche vyrobili.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.