Ako funguje UV lampa na vodu? Zbavte sa mikroorganizmov bez chémie
So skratkou UV sa stretávame v bežnom živote. Najčastejšie v letných mesiacoch, keď nás z každej strany poúčajú, ako sa pred týmto ultrafialovým žiarením chrániť. Rozoznávame tri typy. UV-A ako čierne svetlo, UV-B pochádzajúce zo slnka a UV-C s najkratšou vlnovou dĺžkou. A práve tá je kľúčová pri ničení baktérií a plesní.
Jedným zo spôsobov, ako upraviť vodu, hlavne studňovú, je použitie technológie UV. Takáto voda je častokrát kontaminovaná baktériami, ktoré sa množia vo vlhkom prostredí.
Ako funguje UV lampa na vodu?
Pri výrobe UV lámp na vodu sa nevyužíva sklo, ale kremeň (kremenné trubice). Elektrina prechádzajúca lampou reaguje s ortuťou a plynom vo vnútri, a tak sa produkuje UV svetlo. Následná dekontaminácia je výsledkom znemožnenia reprodukcie týmto UV-C žiarením. Prenikne do buniek mikroorganizmov (baktérií a vírusov) a naruší ich DNA. Účinnosť UV lampy je skutočne vysoká.
Inštalácia UV lampy
Takáto dezinfekcia vody si vyžaduje správnu inštaláciu. Zavádza sa na centrálny prívod vody, ideálne za mechanický filter, aby sa časom na lampe nevytvoril nános vodného kameňa. Znížila by sa tým jej účinnosť. Polohu volíme vertikálnu, aby sa v lampe zbytočne neudržiaval vzduch. Spôsobuje totižto prehrievanie žiarivky a aj stien lampy.
Výhody dezinfekcie bez chémie
Oproti chlóru je UV žiarenie ekologické. Nevznikajú ani žiadne vedľajšie produkty. Životnosť žiarivky je jeden rok. Jej výmena je vlastne všetko, čo lampa potrebuje, aby fungovala 24/7. Výsledok je okamžitý, nepotrebujeme záchytnú nádrž ako pri použití chlóru, ani vodu do odpadu a ani žiadne filtračné vložky. V neposlednom rade je pozitívnym ukazovateľom nízka spotreba elektrickej energie.
Možno zhodnotiť, že UV lampa proti baktériám je spoľahlivou a cenovo výhodnou metódou dezinfekcie vody, a to nielen v rámci centrálneho prívodu do domu, ale aj na odbernom mieste, napríklad v kuchyni.
Komentáre sú vypnuté.