Ako dosiahnuť kvalitný spánok a prečo je pre telo nevyhnutný?

Spánok tvorí veľkú časť nášho života a je pre človeka absolútne nevyhnutný. Telo aj mozog si vďaka nemu odpočinú a môžu regenerovať. Práve to nás udržuje v dobrej fyzickej i psychickej kondícii. V tejto dobe však existuje celý rad podnetov, ktoré spánok narúšajú, a tak telu nedoprajeme toľko odpočinku, koľko potrebuje.

Význam spánku

Spánok má celý rad významov a stále sa špekuluje, čo je tým hlavným. Je jasné, že slúži hlavne na náš odpočinok a načerpanie energie.

Okrem toho je však dôležitý aj pre našu psychiku. Pri nedostatku spánku totiž môže dochádzať k zhoršeniu psychických funkcií, ako je myslenie a pamäť. Zaujímavé je aj to, že určitá fáza spánku je dôležitá pre zrenie nervového systému. Veľakrát zážitky, ktoré sme prežili počas dňa, spracovávame práve v noci prostriedkom snov.

Okrem toho nám navyše spánok pomáha tiež k ukladaniu nadobudnutých skúseností a vedomostí, avšak nie je priam nevyhnutný. Bez neho by sme však boli čoskoro vyčerpaní a mozog by fungoval výrazne horšie. Preto je dôležité nepodceňovať dostatočný odpočinok.

REM fáza spánku

Počas niekoľkých desiatok minút po zaspaní nastáva REM fáza spánku, ktorá sa vyznačuje rýchlym pohybom očí. V tejto fáze je ľahké sa prebudiť – a telo tak neodpočíva úplne. Potom však nastáva hlboký spánok, vďaka ktorému sa ďalší deň cítime oddýchnutí. Ak sa prebudíte v tejto fáze spánku, je veľmi pravdepodobné, že budete chvíľu zmätení.

Vyhnite sa modrému svetlu

Bohužiaľ mnoho ľudí nevenuje spánku takú pozornosť, akú by mali. Počas dňa nás rozptyľuje mnoho faktorov, čo negatívne ovplyvňujú kvalitu spánku. Častým problémom je modré svetlo z obrazoviek mobilov, televíziou a podobne. Je dobré sa mu pred spaním vyhnúť, inak totiž môžete mať problémy so zaspávaním. Mali by ste si teda dopriať aspoň hodinu pred tým, než idete spať, úplný pokoj a nechať svoje oči odpočívať.

vplyv modrého svetla na zaspávanie
Zdroj foto: Basicdog / Adobestock.com

Pozor na tieto časté chyby

Spálňa by mala slúžiť výhradne na odpočinok. Veľakrát sa však z tejto miestnosti stáva aj domáca kancelária, priestor na sledovanie televízie a podobne. To je však veľkou chybou!  Posteľ a jej okolie by mali byť vyhradené čisto pre odpočinok. Aj to totiž pomôže kvalite spánku.

Okrem toho je však dôležité aj to, čo pred spaním robíme. Ide predovšetkým o konzumáciu alkoholu. Pre niekoho sa totiž pohár alkoholického nápoja môže zdať ako prostriedok na ľahšie zaspávanie. Lenže akonáhle sa organizmus musí stretávať s alkoholom, spánok sa stáva výrazne menej kvalitný. Podobne je to aj pri ťažkých a tučných jedál. Týmto nerestiam je teda dobré sa pred spánkom radšej vyhnúť.

Dôležitá je rutina

Aby sa vám dobre zaspávalo a naozaj ste si oddýchli, nastaviť rutinu je nevyhnutné. S tým by sa navyše malo začínať už v detstve. Najmä u detí je totiž problém sledovania obrazovky pred spaním. Ak totiž chcete, aby bol spánok poctivý, je nutné zaspávať pravidelne v podobný čas. Preto je dobré nastaviť si určité pravidlá, ktorých sa budete držať.

  • Zhruba hodinu pred spaním vytvorte svoj vlastný rituál, pri ktorom sa nachystáte do postele.
  • Môžete si napríklad pustiť hudbu, meditovať a podobne. Telo sa tak na odpočinok lepšie pripraví. A pokiaľ sa naučíte dodržiavať tento malý rituál vždy v rovnakom čase, zaspávanie sa stane oveľa jednoduchším.
  • kvalitný spánok je dôležitý aj pre športovcov, je známe, že zápasníci Oktagon MMA si okrem tréningov, stravy dajú záležať aj na dostatočnom a kvalitnom spánku. 

Ako zlepšiť spánok?

Vyššie spomínané body vám pomôžu so zaspávaním a podporíte tak kvalitu odpočinku. Najdôležitejšie je snažiť sa dodržiavať pravidelný režim – kedy idete spať a kedy sa ráno budíte. Pre dobrý spánok potom pomôže tiež nižšia teplota v spálni. 

Dôležité je, aby myseľ i telo boli pripravené, nezaťažujte ich teda prácou ani športom. Pred spaním si môžete prečítať pár stránok knihy, aby ste odložili myšlienky na prácu a starosti.

Poctivý spánok, pri ktorom si odpočinieme, by mal byť každodennou prioritou. Vďaka tomu potom totiž môžeme podávať skvelé výkony. Snažte sa preto predchádzať nedostatku spánku a rušivým faktorom. Práve to totiž často vedie k zlej nálade, nedostatku energie a psychickému vypätiu.


Prečítajte si tiež

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.