Vavrínovec lekársky – pestovanie, starostlivosť a strihanie

Vavrínovec je veľmi odolný ker, preto je s obľubou využívaný do živých plotov. Pokiaľ premýšľate nad jeho kúpou, poradíme vám s pestovaním, hnojením, strihaním a využitím vavrínovca lekárskeho. Má určite čo ponúknuť, jeho sýto zelené listy vás budú tešiť po celý rok.

Vavrínovec lekársky

Vavrínovec lekársky (lat. Prunus laurocerasus) je pomerne hojne rozšírený, už v skorších dobách bol cenený hlavne ako liečivá rastlina. Z jej lístia sa totiž dá pripraviť špeciálna vodička, ktorá pomáha s liečbou podráždených zmyslov, ale vo veľkých dávkach môže viesť až k smrti. Využívanie tejto rastliny na liečenie teda bolo prísne kontrolované a väčšinou nebola podávaná samostatne.

Okrem toho sa však dá z tohto kríka získať aj voda, ktorá našla využitie v kozmetike a tiež homeopatii, slúžila dokonca ako sedatívum. Ako okrasná rastlina sa rozšírila predovšetkým do kláštorných a zámockých záhrad. Pestovaná bola už od šestnásteho storočia. Dnes je vavrínovec lekársky často využívaný ako súčasť živých plotov.

Druhy vavrínovca

Medzi najznámejšie druhy vavrínovca patria:

  • vavrínovec lekársky Etna,
  • vavrínovec lekársky Rotundifolia,
  • vavrínovec portugalský (portugalský vavrín),
  • vavrínovec lekársky Novita,
  • vavrínovec lekársky Caucasica,
  • vavrínovec lekársky Ani.
vavrínovec
Zdroj foto: Peter Turner Photography / Shutterstock.com

Pestovanie vavrínovca

Tento ker toho vydrží veľa, aj napriek tomu sa však nájdu podmienky, ktoré mu nevyhovujú. Veľmi zle znáša trvalé premokrenie, oproti tomu mu však nevadí sucho. Najvhodnejšie je slnečné alebo mierne tienisté stanovište. Podkladom by mala byť mierne kyslá a vlhšia pôda, rozhodne vavrínovec nevysádzajte do vápenitých pôd. V takejto zemine žltnú listy vplyvom nevhodného pH.

K žltnutiu listov môže dochádzať aj pri nedostatku živín či v ílovitej pôde. Pokiaľ chcete vavrínovec využiť ako živý plot, kombinujte ho s inými stálo zelenými kríkmi.

Dajte si však pozor na umiestnenie vavrínovca  v blízkosti rastlín plodiacich ovocie, pretože tento okrasný ker je jedovatý.

Kedy vysádzať vavrínovec?

Vavrínovec sadíme v jarných mesiacoch. Pri výsadbe je dôležité dbať na to, aby mali rastliny veľmi dobre vyvinutý koreňový systém. Ideálne je pri výsadbe doplniť aj kvalitný kompost, ktorý dodá rastline od začiatku potrebné živiny.

Starostlivosť o vavrínovec

Rastlinu je nutné pravidelne zalievať, a to aj v období, keď je chladno. Pred zamrznutím zeme by ker nemal vyschnúť. Ak omrznú vetvičky, stačí ich na jar zastrihnúť. Vavrínovec opäť rýchlo vyrastie. Táto rastlina vydrží teploty až do -25 °C. Nemusíte sa obávať zlej zálievky, tento ker totiž zvládne sucho aj dlhodobo.

Kedy strihať vavrínovec?

Rez by ste mali urobiť v jarných mesiacoch, najlepšie v apríli či v júli, kedy sa začnú prebúdzať prvé púčiky. Pri strihaní živého plotu sa snažíme zachovať strih, kde dole je širší a na vrchu o trochu užší, čo pomáha rastlinám zostať zelenými aj pri zemi. Pokiaľ však počas jari hlásia stále mrazy, rez vavrínovca lekárskeho odložte, pretože môže dôjsť k poškodeniu.

Je vavrínovec jedovatý?

Vavrínovec lekársky je jedovatý, najviac jeho semená a listy. Otrava hrozí domácim miláčikom aj človeku, spôsobiť môže nevoľnosti, zvracanie a podráždenie. Veľmi dôležité je dávať pozor na malé deti, ktoré by sa v okolí tejto rastliny mohli hrať. To, že je jedovatý je však pre samotnú rastlinu výhodou, pretože ju to chráni pred škodcami.

Škodcovia a choroby

Vavrínovec nemá mnoho škodcov či chorôb. Aj napriek tomu sa však môžu objaviť problémy. Medzi tie najčastejšie patrí biely povlak na listoch, ktorý je spôsobený múčnatkou. V takom prípade je treba ker ošetriť špeciálnym postrekom. Rastlinu ohrozujú aj plesne alebo baktérie, napríklad cercospora alebo pseudomonáda – tie tvoria hnedé škvrny na listoch. Choroby napádajúce kvety a plody môžu byť tiež spôsobené plesňou. Preto treba vavrínovec sledovať, či je v dobrom stave.

S čím kombinovať vavrínovec

Vavrínovec lekársky sa často využíva do okrasných záhrad, vytvoriť sa dá z neho pekne tvarovaný porast, ktorý môžete doplniť o kvitnúce rastliny. Je veľmi vhodnou voľbou aj pre okrasný solitér do záhrady. Pokiaľ si vytvárate úplne novú okrasnú záhradu, potom vám odporúčame aj obľúbené okrasné dreviny do záhrad ako jedľa, orgován či čierna baza. 

živý plot vavrínovec
Zdroj foto: Edita Medeina / Shutterstock.com

Živý plot z vavrínovca

Odporúčame vám vavrínovec lekársky vysádzať spolu s ďalšími zelenými kríkmi, ktoré dohromady vytvoria dokonalé zelené pozadie. Pestovatelia si tiež veľmi pochvaľujú živý plot, ktorý je nakombinovaný z viacerých druhov vavrínovcov. S čím ďalším ho kombinovať pre nádherný živý plot? Krásnu jednoliatu zelenú plochu vytvorí aj vtedy, keď ho doplníte o kríkovitý brečtan, hloh, cezmínu či rododendrony.

Výsadba živého plotu

Na jeden meter dĺžky plotu vysádzame približne 2 až 4 sadenice, ktoré sa rozrastú.

Rozhodne sa jedná o pôsobivý ker, ktorého obľúbeným využitím je práve živý plot. Vyzerá dobre v lete aj v zime a navyše vydrží aj nepriaznivé podmienky.

Zdroj: temperate.theferns.info, nature-and-garden.com


Ďalšie rastliny vhodné do živých plotov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.