Vínne mušky: Ako sa tohto drobného hmyzu zbaviť?
Vínne mušky sa častokrát objavia akoby odnikiaľ, a je veľmi ťažké sa ich zbaviť. Odkiaľ sa v domácnosti berú a aké sú spôsoby, ako sa vínnych mušiek zbaviť? Dôležité je zakročiť rýchlo.
Ide o malé mušky, odborné ozn. drozofila obyčajná, ktoré vedia byť pekelne otravné. Medzi všeobecné názvy patrí aj octomilka octová, vínna muška alebo tiež takzvaná ovocná muška.
Drozofila (vínna muška)
Mohlo by sa zdať, že sa tento hmyz objavuje skôr v domácnostiach, kde sa toľko nelipne na hygiene – to však vôbec nemusí byť pravda. Vínne mušky, všeobecne lat. (Drosophila melanogaster) môžu postihnúť každú domácnosť. Najradšej majú tieto mušky čokoľvek kvasiace – ovocie, víno a mnoho ďalších potravín.
Kde sa vínne mušky berú?
Zákernou otázkou môže byť, ako sa v domácnosti vždy z ničoho nič objavia, a ešte v takom množstve. Všetko však spočíva v tom, že sa octomilky dokážu veľmi rýchlo množiť. Stačí teda, aby ich pár priletelo napríklad oknom, tie nakladú vajíčka a počas niekoľkých dní máte doma celý zástup tohto otravného hmyzu. Hoci nejde o druh, ktorý by nám bol priamo nebezpečný, môžu prenášať pleseň medzi potravinami, a tie tak rýchlejšie podliehajú skaze.
Ako dlho žije drozofila?
Drozofily sa obvykle dožívajú približne jedného mesiaca, kedy stihnú naklásť množstvo vajíčok. Avšak, pokiaľ majú dostatok potravy, dokážu prežiť takmer 2 mesiace.
Ako zabrániť výskytu vínnych mušiek
Vzhľadom na to, ako ťažké je sa ovocných mušiek zbaviť, potom je oveľa lepšie dbať radšej na prevenciu.
K obmedzeniu výskytu octomiliek môžu pomôcť tieto zásady:
- Často upratujte kuchyňu – To je totiž miestnosť, ktorá je pre nich priamo rajom. Stačí len malé lákadlo, čo ich privolá a potom sa ich len ťažko zbavíte. Preto myslite na naozaj časté upratovanie. Vdďaka tomu môžete znížiť počet prípadných nakladených vajíčok.
- Majte utesnené nádoby – Šťavu, víno, ocot a ďalšie sladké tekutiny uchovávajte v dobre tesniacich nádobách, nenechávajte ich stáť v pohároch, ideálne tiež ihneď umývajte poháre od sladkých nápojov. To sa týka aj potravín – nenechávajte ich zbytočne povaľovať na linke.
- Udržujte kuchynskú linku čistú – Všeobecne nie je dobré na linke nechávať čokoľvek, potraviny dobre skladujte, špinavý riad bezodkladne umývajte a udržujte kuchyňu v úplnej čistote.
- Skontrolujte odpadkový kôš – Niektoré potraviny môžu mať sklon k rýchlejšiemu uhnívaniu, čo opäť môže byť lákadlom. Navyše sa v koši octomilky môžu usadiť, a potom sa ich bude ešte ťažšie zbaviť. Preto skazené potraviny noste radšej rovno do koša, prípadne ich vhoďte najskôr do vrecúška. Ďalším riešením je pravidelne a často vynášať odpadkový kôš.
- Ovocie je lepšie skladovať v chladničke – V inom prípade aspoň pravidelne ovocie kontrolujte, či nezačína hniť a nemôže sa tak stať stredobodom pozornosti pre dotieravý hmyz.
- Správne zalievanie izbových rastlín – Ak ich budete pravidelne zbytočne prelievať, voda sa začne v kvetináčoch udržiavať, kaziť sa a môže tak byť vhodným prostredím na nakladenie vajíčok. Ak máte podozrenie, že môžu byť vajíčka už nakladené, zalejte kvety veľmi slabým roztokom hypermangánu. Naďalej dávajte pozor, aby ste rastliny neprelievali, nechajte ich radšej na pár dní vyschnúť.
- Čistite odpad – Lákadlom môže byť aj odpad, v ktorom môžu zostávať zvyšky jedla. Ak vás teda trápia octomilky, pravidelne čistite odpad. Postačí aj horúca voda a saponát, zvoliť však môžete aj špeciálne gély či granuláty.
Ako sa zbaviť vínnych mušiek
Otázka, ako na vínne mušky, prináša mnoho rôznych odpovedí. Jedným z riešení môže totiž byť napríklad obstaranie špeciálnej pasce na octomilky v obchode, ktorá by vás octomiliek mala zbaviť alebo môžete využiť domáce prostredky.
Prípravky a pasce na vínne mušky z obchodu
Okenná mucholapka na vínne mušky
Jedná sa o mucholapku, ktorú umiestnite do okna, okrem octomiliek sa na ňu budú chytať napríklad aj muchy. Doba jej pôsobenia je niekoľko mesiacov a obstarávacia cena je pomerne nízka.
Elektrický lapač
Jedná sa o lapač, ktorý k svojej funkcii potrebuje pripojenie do zásuvky. Mušky sú priťahované UV svetlom a následne sú zlikvidované vysokým napätím. Pôsobiť dokáže v okruhu 20m2
Lapač na octomilky
Obyčajný lapač je možné zaobstarať v niekoľkých variantoch. Princíp funguje na lákadle, kvôli ktorému mušky vletia dovnútra, avšak vďaka dômyselnosti produktu sa už nedostanú von a utopia sa v roztoku. Podľa druhu výrobku sa cena líši.
Fly Stick
Tento lapač funguje aj na princípe lákadla, je však v kombinácii s lepivým povrchom, na ktorý sa hmyz prichytí.
Sprej na vínne mušky
Táto chemikália vám môže pomôcť v boji s octomilkami, je však nutné dávať pozor, aby ste s ňou nepostriekali potraviny. Navyše ďalšou nevýhodou je, že tento prípravok na octomilky nezlikviduje už nakladené vajíčka, ale iba vyvinuté jedince.
Domáce riešenia a pasce na vínne mušky
Domáca pasca na octomilky
Do pohára, prípadne plastovej fľaše s odrezaným hrdlom nalejte víno, ocot alebo nejakú inú sladkú tekutinu. Z dôvodu, aby ste na túto návnadu neprilákali ešte iný hmyz, je dôležité nádobu prekryť potravinárskou fóliou. Do tej potom stačí urobiť niekoľko malých dierok . Tými sa ovocné mušky dostanú dovnútra na návnadu, avšak von už nevyletia. Potom stačí obsah len vyliať do odpadu.
Návnada na octomilky
Na princípe predchádzajúcej pasce môžete použiť aj pevnú návnadu, nejaké ovocie či zeleninu ako je napríklad banán, paradajka alebo citrón. Nádobu potom stačí opäť prekryť fóliou a urobiť dierky.
Domáci lapač na octomilky
Ďalší podobný lapač môžete tiež urobiť z pohára či inej nádoby. Dovnútra zmiešajte ocot, pár kvapiek saponátu a cukor. Všetko zamiešajte, postavte nádobu na dobre prístupné miesto, aby to bolo silným lákadlom octomilkám a môžete čakať. Mušky sa totiž nalákajú na sladké, a kvôli saponátu sa potom z nádoby už nedostanú.
Použite vysávač
Rýchlym spôsobom, ako sa zbaviť malých mušiek, je siahnuť po vysávači. Ak poznáte miesto, odkiaľ sa octomilky roja, potom môžete jednoducho ich veľké množstvo vysať. Ide o jednoduchý a efektívny spôsob.
Mäsožravé rastliny proti octomilkám: Nejedná sa síce o rýchly spôsob, ako zničiť octomilky, ide však o zaujímavé riešenie. Ak vašu kuchyňu dlhodobo obývajú vínne mušky, kúpte si mäsožravé rastliny. Hodí sa napríklad rosička kapská či mucholapka podivná. Tie sa o otravný hmyz postarajú. Okrem mäsožravých rastlín môžete tiež do miesta výskytu skúsiť umiestniť rýmovník, resp. nádchovník, ktorý by mal malé mušky odpudzovať.
Odstráňte octomilky korením
Ovocné mušky neznášajú, podobne ako ostatný hmyz, vôňu korenia. Môžete preto po byte rozmiestniť aromatické korenie. Vyskúšajte v malých mištičkách rozmiestniť po miestnosti klinčeky či iné aromatické korenie. Riešením môže byť tiež zapichnúť strúčiky cesnaku do kvetináčov. Tento spôsob však nie je práve priaznivý, pretože zanechá v byte silnú arómu.
Vínne mušky v chladničke
Niekedy môže dôjsť k tomu, že sa vám ovocné mušky dostanú až do chladničky. To je pre nich samozrejme hotový raj a bude sa im tam skvele dariť, preto je dôležité, aby ste sa ich okamžite zbavili. Pýtate sa, ako na ničenie octomilky v chladničke?
- Základom je do chladničky umiestniť niektorú z pascí, ideálne tu s potravinárskou fóliou, využiť však môžete akúkoľvek.
- Potom, čo sa väčšina mušiek chytí do pasce, zlikvidujte ju.
- Ďalším krokom je vybrať všetky potraviny z chladničky a handričkou vyčistiť celú chladničku dôkladne pomocou dezinfekčného prostriedku, ktorý zaručí aj odstránenie vajíčok, z ktorých by sa mohli neskôr vyliahnuť ďalšie mušky a opäť obťažovať.
Zhrnutie
S jeseňou často prichádzajú otravné octomilky, objaviť sa však môžu aj v priebehu celého roka. Vzhľadom na to, akou rýchlosťou sú schopné sa množiť, musíte zasiahnuť čo najskôr, či už pascou, ktorú si vyrobíte doma alebo kúpite prostriedok v obchode.
Základom je udržiavať špičkovú čistotu v kuchyni. Všetko ihneď po sebe upratujte, pravidelne vynášajte kôš a čistite priestory pomocou dezinfekčných prostriedkov. To všetko by malo byť základom pre to, aby sa u vás týmto malým muškám nepáčilo. Čistotu totiž octomilky naozaj nemajú rady.
Zdroj: countryliving.com, goodhousekeeping.com
Odporúčame: Ako sa zbaviť mušiek smútiviek v kvetináči?
Komentáre sú vypnuté.