Šampiňóny – ako na ich pestovanie v domácich podmienkach?

Šampiňóny patria k najobľúbenejším druhom húb, v našej kuchyni zaujali čestné miesto – a hojne sa využívajú na prípravu mnohých obľúbených jedál. Ako na pestovanie šampiňónov?

Aj vy si doma radi pochutnáte na šampiňónoch na rôzne spôsoby a nechcete si ich už kupovať v supermarkete? Skúste si ich sami doma vypestovať, iste vás prekvapí, ako veľmi ľahké to je! Už po niekoľkých dňoch pestovania sa môžete dočkať prvej úrody. Ako na pestovanie šampiňónov?

Pestovanie šampiňónov

Pripraviť podmienky pre domáce pestovanie šampiňónov nie je vôbec zložité. Dajú sa totiž vypestovať nielen v záhradke, ale aj doma na balkóne, v pivnici alebo v skleníku

Úplne najjednoduchším spôsobom je pestovanie v kocke. O čo ide?

To si už zakúpite špeciálnu zeminu, ktorá má v sebe podhubie šampiňónov, predáva sa ako kocka, ktorá je obalená v igelite. Túto kocku je potom potrebné udržiavať v optimálnej teplote a pri ideálnej vlhkosti, a do desiatich dní môžete žať svoje prvé vlastné domáce šampiňóny.

Špeciálny substrát na pestovanie šampiňónu zaobstaráte aj ako kocku, v nej je lisovaný substrát a krycia zemina.

  1. Z kocky sa najskôr odstrihne vrchná časť fólie, a potom sa musí umiestniť do prostredia, kde je teplota okolo dvadsiatich stupňov.
  2. Akonáhle začne substrát prerastať, ucítite vôňu húb a tiež si všimnete belavého podhubia.
  3. V tom prípade je potrebné zasypať substrát krycou zeminou. Pozor na to, aby bola krycia zemina neustále vlhká, len tak sa bude šampiňónom dariť.

Voda sa ale nesmie dostať k samotnému substrátu, je teda nutné zeminu iba ľahko kropiť a celú kocku počas pestovania udržiavať v miestnosti, kde je 20–24 stupňov.

Tip: Zistite tiež, ako pestovať hlivu ustricovú. Aké sú jej účinky a obľúbené recepty z hlivy?

šampiňóny
Zdroj foto: Volodymyr Shcerbak / Adobestock.com

Konečný proces a zber šampiňónov

Akonáhle si začnete všímať, že aj kryciu zeminu obrasta podhubie, je dobré ju občas prehrabať. Po troch dňoch potom kocku premiestnite do miestnosti, kde bude teplota nižšia a bude sa pohybovať v rozmedzí 14–18 stupňov. V tejto fáze sa už zemina nezalieva. Asi do týždňa sa po zmene teploty začnú objavovať prvé hlavičky šampiňónov.

Tie je zase potrebné zalievať, keď majú veľkosť dva centimetre. Šampiňóny pri zbere vykrúcajte, aby v zemine nezostávali zvyšky nožičiek, takto môžete v niekoľkodňových intervaloch žať šampiňóny až dva mesiace. Zvyšok substrátu môžete nakoniec využiť ako hnojivo. Čo sa týka svetla, s tým si lámať hlavu nemusíte, pretože šampiňóny vyrastú na svetle, ale aj v tme, preto môžete kocku mať pokojne umiestnenú v pivnici.

Mohlo by Vás zaujímať: Kde rastú hľuzovky, ako ich nájsť a ako tieto vzácne huby pestovať?

Ide to aj inak

Pokiaľ si nechcete kupovať túto kompletnú šampiňónovú záhradku, môžete sa do pestovania pustiť aj sami. Najlepšie sa šampiňóny pestujú v debničkách, substrát si potom môžete pripraviť sami, je však potrebné zohnať si šampiňónové podhubie a kompostovaný substrát. Debničky je potom najlepšie umiestniť do pivnice, opäť je nutné zaistiť šampiňónom vlhkosť a správnu teplotu.

Tip: Pripravte si chutné plnené šampiňóny u vás doma.

Takto vypestované šampiňóny potom môžete žať po celý rok.

Zdroj: ceskykutil.cz, radimejak.cz

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.