Vošky sú nočnou morou záhradkárov. Ako sa ich efektívne zbaviť?
Zbavenie sa nežiaduceho hmyzu z rastlín, a predovšetkým vošiek, je tou najmenej príjemnou časťou práce na záhrade. Existuje však niekoľko efektívnych spôsobov, ako sa vošiek zbaviť aj bez použitia chemických prípravkov.
Rovnako ako iní živočíchovia, aj vošky majú niekoľko prirodzených nepriateľov. Nepatria medzi rýchly hmyz, preto je celkom ľahké, aj keď niekedy zdĺhavé, odstrániť ich manuálne.
Vošiek existuje mnoho druhov (len v Európe ich žije okolo 3000), väčšina z nich má však jedno spoločné – živia sa saním šťavy z rastlín, čo z nich robí nežiaduceho parazita.
Často objavíte vošky na paprike, uhorkách, slivke, jahodách, na ovocných stromoch alebo vošky na kvetoch. Obrňte sa trpezlivosťou a vytrvalosťou, vošky za jednu sezónu plodia až 16 generácií, niekedy sa to môže zdať ako nekonečný boj
Zbavte sa vošiek manuálne
- S použitím vody – Postriekajte rastliny záhradnou hadicou. Nebojte sa použiť veľký tlak, pokiaľ to napadnutá rastlina ustojí. Táto metóda funguje najmä na začiatku sezóny, keď ešte nie sú vošky pevne prichytené k rastline.
- S použitím vlastných rúk – Zhadzujte vošky z rastlín ručne, použite na to záhradné rukavice. Spadnuté vošky hádžte do vedra s mydlovou vodou. Veľmi napadnuté vetvy odrežte a dajte do vedra.
Domáci postrek na vošky
Hoci existujú mnohé chemické prostriedky na vošky, použite ich až ako poslednú alternatívu. Vyskúšajte radšej tieto domáce metódy:
- Mydlová voda na vošky – Vo fľaši s rozprašovačom premiešajte niekoľko lyžíc tekutého mydla, vyhnite sa mydlám s parfumáciou, odmasťovadlami a zvlhčovačmi. Pretrepte a postriekajte všetky miesta, kde vošky vidíte. Nevynechajte spodné strany listov, vošky do nich s obľubou kladú vajíčka. Mydlová voda neškodí ostatnému hmyzu ani vtákom.
- Olej z neemu – Neemový olej zmiešajte s vodou a nastriekajte iba oblasť, kde sa vošky vyskytujú. Keďže pôsobí ako repelent, je tu riziko, že odoženiete aj hmyz užitočný pre vašu záhradu.
- Éterické oleje na vošky – Mäta pieporná, tymián, klinčeky a rozmarín sú bylinky, ktoré vás zbavia vošiek. Éterický olej, ktorého sú súčasťou, zmiešajte s vodou a nastriekajte na napadnuté rastliny.
Prirodzení predátori vošiek
Podporte výskyt prirodzených predátorov vošiek na našej záhrade. Medzi najznámejšie požierače patria bezpochyby lienky, napriek tomu je mnoho záhradkárov sklamaných, keď po vypustení lienok, vošky nemiznú. Dôvod je prostý – nie sú to dospelé lienky, ktoré sa živia larvami, ale ich larvy. Je nutné vydržať do chvíle, keď lienky znesú vajíčka a vyvinú sa larvy.
Malé stromčeky a kríky sú útočiskom pre vtáky. Pokiaľ ich máte na záhrade dostatok, uhniezdia sa u vás a taktiež si veľmi radi pochutnajú na voškach.
Zasaďte vhodné rastliny
Najobľúbenejšou rastlinou vošiek sú ruže. Počas krátkej chvíle ich dokážu doslova obaliť a je neľahké sa ich zbaviť. Ak nechcete vošky lákať, starostlivo svoje ruže kontrolujte a zasaďte rastliny odpudzujúce vošky alebo lákajúce užitočný hmyz.
- Rastliny lákajúce užitočný hmyz – mäta, ďatelina, klinčeky, kôpor, fenikel.
- Rastliny odpudzujúce vošky – cesnak, pažítka, cibuľa.
- Rastliny pôsobiace ako pasce na vošky – georgíny, astry, cínie.
Komentáre sú vypnuté.