Rím: Sprievodca hlavným mestom Talianska od dopravy až po pamiatky
Rím je jedným z najnavštevovanejších miest Talianska, a nie je sa čomu diviť. Preto sme pre vás pripravili sprievodcu, ktorý vám bude po ruke po celú dobu návštevy. Ktoré pamiatky nesmete pri návšteve Ríma vynechať, ako je to s dopravou, ubytovaním a miestnymi reštauráciami?
Ako sa dostať do Ríma
Pokiaľ zvažujete, aký spôsob dopravy zvoliť do tejto destinácie, najpohodlnejšie a najrýchlejšie je letecké spojenie. Z viedenského alebo pražského letiska sa do Ríma dostanete priamym letom za necelé 2 hodiny (spol. Ryanair, Alitalia, ČSA).
Mieriť môžete buď na hlavné talianske letisko Fiumicino alebo menšie Ciampino. Z oboch letísk sa do centra pohodlne dostanete autobusovými linkami, ktoré jazdia v pravidelných intervaloch.
Ceny leteniek sa pohybujú na priemernej úrovni 40 – 80 EUR, sú však výrazne závislé od termínu letu. Počítajte tiež s tým, že víkendové letenky sú vždy podstatne drahšie. V zime sú ceny, podobne ako pri niektorých ďalších európskych metropolách, o niečo príjemnejšie.
Pokiaľ však patríte k zarytým odporcom lietania, môžete sa sem dopraviť aj autobusom. V takom prípade sa ale obrňte trpezlivosťou. Za lístok zaplatíte zhruba rovnako ako za letenku, ale cesta bude na rozdiel od tej vzdušnej trvať približne 20 hodín. Využiť môžete súkromné spoločnosti ako RegioJet alebo Flixbus, prípadne sa obrátiť na cestovnú kanceláriu a absolvovať tak poznávací zájazd do Ríma.
Počasie v Ríme
Rím sa nachádza v Stredomorskom podnebí, čo znamená že zimy sú len mierne, teplota neklesá pod 0 a letá zase horúce. Návštevu v letných mesiacoch môžete spojiť s leňošením na pláži v neďalekej Ostii. Príjemné počasie vás tu čaká až do jesene, v októbri a novembri sa však začínajú vyskytovať časté zrážky.
Pamiatky v Ríme
Je tu toľko pamätihodností a miest, ktoré by bola škoda nevidieť, že je ťažké postaviť niektoré na prvé miesto. Rímskou najznámejšou stavbou je určite Koloseum a okrem ďalších „naj“ je bezpochyby zaujímavým lákadlom aj fakt, že počas poznávacieho zájazdu do Ríma máte možnosť navštíviť štáty hneď dva. Rozlohou najmenší, ale duchom najväčší Vatikán.
Vatikán
Pápežské sídlo je jednou z najnavštevovanejších pamiatok na svete. Štát v štáte, ktorý ponúka nielen duchovný zážitok. Sixtínska kaplnka, bazilika sv. Petra či vatikánske múzeá, ktoré tu objavíte, vo vás zanechajú hlboký kultúrny a umelecký zážitok. Len pozor na oblečenie. Do Vatikánu nepatria ani šortky, ani tielka.
Koloseum
Najznámejšia stavba sveta, ktorá bola v roku 80 nášho letopočtu plná gladiátorských zápasov, verejných slávností, ale aj brutálnych popráv. Centrum rímskej zábavy bolo svojho času najväčším amfiteátrom na svete a jeho neskutočná atmosféra na vás dýchne aj dnes. Ochôdzky pre 50 tisíc ľudí skrývajúce kus histórie si môžete pozrieť z bezprostrednej blízkosti. V cene jedného vstupného je vstup do Colosea, Fora Romanum a Palatina.
Forum Romanum
Predstavuje najvýznamnejší pozostatok starovekého Ríma, a to, čo v ňom uvidíte, miestami berie dych. Za príplatok si kúpte anglického audio sprievodcu, ktorý vám k jednotlivým artefaktom povie zaujímavý historický výklad. Vzhľadom na rozľahlosť celého areálu odporúčame vyhradiť si na túto pamiatku celé dopoludnie, putovanie časom vám tu zaberie cca 3 až 4 hodiny. Prehliadku absolvujete v už spomínanej jednotnej vstupenke.
Palatin
Rím má 7 pahorkov a o Palatine sa hovorí, že je jeho najvýznamnejším, pretože sa tu približne 1000 rokov pred nl. začala písať história tohto slávneho mesta. Ponúka k videniu nespočet archeologických antickych artefaktov.
Španielske schody
Ťažko povedať, čo je na nich také úchvatné, ale musí sa tu vyfotiť každý turista. Barokové schodisko sa nachádza na Piazza de Spagna a ak chcete naozaj dobrú fotku, na ktorej schody zachytíte, vypravte sa sem veľmi skoro ráno, než ich zaberú tisíce turistov, ktorí sem prúdia v obrovskom počte celý deň.
Fontána di Trevi
Rím je mesto fontán a di Trevi je ich kráľovnou. Prenádherná 20 metrov široká a 26 metrov vysoká stavba sa nachádza v samotnom srdci Ríma, na Piazza di Trevi. Dostanete sa k nej úplne zadarmo, avšak za výrazného a neutíchajúceho bzučania stoviek turistov. Ďalšiu skvostnú Fontánu dei Fuimi nájdete na Piazza Navona
Pantheon
Voľne prístupná pamiatka, ktorá vám ponúkne zamyslenie nad staviteľským umením predkov. Kruhový katolícky chrám s mohutnou kupolou bol dostavaný v roku 118 nl. a je hrobkou kráľa Viktora Emanuela II, Umberta I. a Raffaela. Nájdete ju na Piazza della Rotonda.
Circus Maximus
Vo svojej dobe najväčší športový areál na svete s kapacitou neuveriteľných 300 tisíc divákov! Slúžil záprahovým závodom, ktoré sa tu konali už za éry etruských kráľov.
Caracallove kúpele
Honosné kúpele nechal vybudovať Marcus Aurelius. Dodnes sa zachovala väčšina prízemných častí a nižších múrov. V roku 2009 pamiatku poškodilo zemetrasenie, avšak stále je obľúbeným turistickým cieľom. Niektoré časti nie sú kvôli ochrane mozaikových častí prístupné.
Altare della Patria
Pamätník hrdinov je jednou z najkrajších a najimpozantnejších stavieb v Ríme. Okolo hory bieleho mramoru tepe čulý dopravný ruch, pretože sa týči v bezprostrednej blízkosti významného rímskeho dopravného uzla priamo na Piazza Venezia.
Zoznam pamiatok týmito tipmi rozhodne nekončí. Rím ponúka oveľa viac zaujímavých miest, ktoré nájdete v rôznych tlačených alebo elektronických sprievodcoch. Určite zájdite na Via Appia Antica, pozrite si veľkolepý Mussoliniho projekt Universale Roma, alebo Kvirinálsky palác, oficiálne sídlo talianskeho prezidenta, ktorý je zároveň najväčším palácom v Taliansku.
Ubytovanie v Ríme
Rím je mesto mnohých možností, ktoré sa dávno prispôsobili turistickému ruchu. Preto tu nájdete luxusné hotely, aj low cost ubytovne, záleží v podstate len na vašich preferenciách. V ideálnom prípade je najlepšie bývať v centre mesta, odkiaľ je všade blízko. Samozrejme, rovnako ako v iných metropolách, sa aj tu ceny šplhajú dosť vysoko.
Pokiaľ sa vám nepozdáva platiť za noc 150 euro a viac, odporúčanie zaistiť si nocľah v blízkosti staníc metra linky A, Cipro alebo Ottaviano. Hľadajte „Affittacamere“, čo je ubytovanie v súkromí, menšie penzióny a mini hotely.
Najlacnejšie bývanie zoženiete v okolí hlavnej stanice Termini. Avšak tu počítajte s typicky talianskym „poriadkom“ a nevľúdnym okolím. Všeobecne sa v Taliansku služby až na výnimky pohybujú skôr bližšie k nižšiemu priemeru, preto vyberajte tak, aby ste neboli sklamaní. V hoteloch strednej kategórie (3*) počítajte s cca 60 EUR na noc, cez Airbnb však zoženiete nocľah aj za polovicu.
Doprava v Ríme
Rím má oproti iným metropolám jednu obrovskú výhodu. Jeho centrum je veľmi celistvé a pamiatky v malej vzdialenosti. Preto je najvýhodnejšie chodiť pešo. Ak by sme však mali zahrnúť dopravu z/na letisko a tiež zvážiť eventuálny výjazd mimo Ríma, potom je tu niekoľko možností.
Rím má 3 linky metra, 6 električkových liniek a 300 mestských autobusových liniek. Podobne ako napríklad Praha prevádzkuje integrovaný dopravný systém, ktorého súčasťou sú títo dopravcovia spojení v tarifnom systéme Metrebus:
- TAC (trolejbusy, metro, vlaky, autobusy, električky),
- TRA.L (autobusy),
- TRENITALIA (regionálne vlaky).
Systém cestovného je v Ríme pomerne neprehľadný aj vďaka samotnej ponuke. Najvhodnejší variant preto vyberajte na mieste podľa uváženia, itinerára a časového plánu vašej návštevy.
Kde sa najesť
Jedlo je kapitolou, ktorá je pre Rím celkom špecifická. Nie, že by tu neboli reštaurácie, ktoré by sa nedali vypichnúť ako „must taste“, ale platí tu trochu iné pravidlo, ktoré môžeme z vlastnej skúsenosti označiť za osvedčené a úplne pravdivé. Kašlite na sprievodcu, jedzte tam, kde jedia miestni! Keď natrafíte na podnik, v ktorom to žije predovšetkým domácimi, bez váhania sa pridajte. Určite by ste ale mali ochutnať pravú taliansku pizzu. Taliani si jedlo vedia vychutnať, vedia ho oceniť, ale predovšetkým ho vedia uvariť. Preto si týmto jednoduchým kľúčom zaistíte výborný kulinársky zážitok za zlomok ceny, ktorú by ste zaplatili v bežnej reštaurácii.
Dajte si však pozor na otváracie hodiny. V Taliansku je zaužívaným zvykom tzv. siesta, kedy sa jednoducho nepracuje a mnohé prevádzky tak môžu byť zatvorené. Časy sa líšia v závislosti do regiónu krajiny – zvyčajne je však od 13 do 17 tej.
Zdroj: voyagetips.com
Komentáre sú vypnuté.