Petúnie – ako pestovať petúnie a kedy ich dať von?
Petúnia patrí k tým najkrajším balkónovým kvetom, ale potrebujú trochu vašej pozornosti, aby boli stále krásne a svieže. Preto im doprajte slnečné miesto, dobrú zeminu, dostatok vlahy a kvalitné hnojivo. Odmení sa vám za vašu starostlivosť stovkami krásne farebných kvetov.
Druhy petúnií
Petúnie (lat. Petunia) sú viacročné rastliny, ale v našich podmienkach sa pestujú iba jeden rok. Ich šľachtením vzniklo hneď niekoľko druhov:
- Veľkokveté petúnie (Grandiflora) – tieto petúnie majú veľké kvety, ktoré môžu mať priemer 10 až 15 cm. Sú ideálne pre závesné kvetínáče, kde môžu plne ukázať svoju krásu.
- Malokveté petúnie (Multiflora) – Majú menšie, ale zato početnejšie kvety, ktoré rýchlo nakvitajú. Vďaka ich odolnosti voči nepriaznivému počasiu, ako sú silné dažde, sú vhodné na výsadbu do záhonov, kde vytvárajú hustý farebný koberec.
- Nana – tento druh je veľmi odolný, preto sa veľmi často kríži s inými odrodami. Nekvitne však tak rýchlo. Sú ideálne pre použitie v malých kontajneroch, závesných kvetináčoch alebo ako súčasť okrasných záhonov.
- Pendula – tento druh je jeden z najobľúbenejších. Je známy svojimi dlhými, visiacimi výhonkami, ktoré sa perfektne hodia do závesných kvetináčov. Má bohaté kvetenstvo, pričom kvety dorastajú až do veľkosti 7 cm. Rýchlo rastú a rozširujú sa. Tieto petúnie produkujú množstvo kvetov počas celého leta až do prvého mrazu.
Pestovanie petúnií
Petúnie môžete pestovať v črepníkoch na balkóne alebo priamo z záhone. Aby sa im naozaj darilo, potrebujú dostatok slnka. V polotieni sa im dariť nebude. Substrát voľte priamo učený pre tento druh rastlín, alebo aspoň s pH 6 – 6,6. Pretože petúnie majú naozaj bohaté kvetenstvo, potrebujú často prihnojovať. Nie je dobré podceňovať ani bohatú zálievku, a tak radšej voľte samozavlažovacie hrantíky, ak ju nechcete zalievať každé ráno aj večer.
Tip: Balkónové kvety – aké by ste mali vysadiť na jar?
Ako pestovať petúnie zo semana?
Petúnie si vyžadujú dostatok času na to, aby vyklíčili a dostatočne vyrástli pred výsadbou von. Začnite ich siať vo vnútri približne 10 až 12 týždňov pred posledným očakávaným mrazom. Toto obdobie umožní rastlinám stať sa dostatočne silnými na to, aby prežili presadenie do vonkajšieho prostredia.
Použite kvalitný, jemný, dobre odvodnený výsevný substrát. Pôdu udržiavajte konzistentne vlhkú, ale nie premokrenú. Petúnie potrebujú na klíčenie svetlo, takže semienka len jemne pritlačte k povrchu pôdy bez ich zakrývania a nádobu umiestnite na slnečné miesto. Pre optimálne klíčenie udržujte teplotu v rozmedzí 21-24°C.
Kedy dať petúnie von?
Petúnie by ste mali presunúť von, keď je nebezpečenstvo mrazov definitívne zažehnané a teploty v noci konzistentne zostávajú nad bodom mrazu. Všeobecne platí, že v miernych klimatických podmienkach je to často koncom jari alebo na začiatku leta.
Pred presadením petúnií von by ste mali začať proces adaptácie rastlín na vonkajšie podmienky, ako sú priame slnečné svetlo, vietor a teplotné rozdiely. Začnite vystavovať rastliny vonkajším podmienkam postupne, a to počas týždňa alebo dvoch pred ich finálnym presunutím von. Začnite s krátkymi obdobiami (napríklad hodina až dve denne) a postupne zvyšujte čas, ktorý rastliny trávia vonku.
Rozdiel medzi petúniou a surfíniou
Petúnie kvitnú v mnohých farbách od bielej, cez ružovú, červenú, fialovú a výnimkou nie sú ani tmavo modré kvety. Prevažnú väčšinu týchto krásnych kvetov však predstavujú hybridy. A jedným z nich sú aj surfínie (ťahavé petúnie). Sú však pre pestovanie v kvetináčoch na okenných parapetoch úplne neprekonateľné, pretože sú previsnuté a môžu byť dlhé až 1,5 m. Nevýhodou však je, že potrebujú ešte väčšiu starostlivosť ako klasické petúnie, hlavne čo sa zálievky týka. Výhodou petúnie je hlavne to, že o jej kvety sa nemusíte starať a odtrhávať ich. Majú samočistiacu schopnosť, a tak staré kvety rýchlo opadávajú a kvet je stále krásny.
Tipy na pestovanie ďalších rastlín
Komentáre sú vypnuté.