Rebarbora – ako ju pestovať, zbierať a čistiť?

Rebarbora sa využíva často v kuchyni pri pečení sladkých dobrôt, a práve preto ju väčšinou považujeme za ovocie – ale ona je to v skutočnosti zelenina. Okrem sladkých pokrmov sa hodí aj na prípravu slaných jedál a na záhrade si ju vypestujete pomerne ľahko. Ako na to?

Pestovanie rebarbory

Rebarbora patrí medzi trvalky – na jednom stanovisku, kam ju vysadíme, vydrží rásť pokojne aj desať rokov. Na pestovanie pritom nie je vôbec náročná. Patrí medzi mrazuvzdorné rastliny. Najviac sa jej darí v horských oblastiach, pretože na letné parné počasie si príliš nepotrpí. Počas leta je dobré dopriať jej pravidelnú zálievku, nepohrdne ani prírodným prihnojovaním.

Ideálne miesto na pestovanie

Rebarbora preferuje slnečné až polotieňové miesta. Pokiaľ bude rásť pod tieňom stromov, budete ju žať o niečo neskôr, rebarbora tam však bude spokojná. Je dôležité, aby miesto malo dobrú drenáž, pretože neznáša zamokrenie. Pôda by mala byť bohatá na organické látky, s pH hodnotou 6,0 – 6.8.

Túto sladkokyslú dobrotu si môžete vypestovať aj v prípade, že záhradku nemáte. Bude sa jej totiž dariť aj na balkóne vo veľkom kvetináči. Pretože ide o dobre prispôsobivú a odolnú rastlinu, môžete ju nechať pokojne aj doma na okennom parapete.

Ako a kedy sadiť rebarboru

Rebarboru je možné začať pestovať dvoma spôsobmi, a to zo sadeníc alebo zo semianok.

  1. Pestovanie zo sadeníc – zo sadeníc bude jej pestovanie rýchlejšie, žať ju však môžete až rok potom, čo ju zasadíte do zeme. Zo sadeníc sa potom rebarbora vsádza najlepšie na jeseň, možné to je však aj v mesiaci marci.
  2. Pestovanie to semien – pokiaľ zvolíte semienka rebarbory, budete si musieť na zber ešte počkať o rok až dva neskôr. Semená by sa mali zasiať v auguste alebo aj v marci, potrebujú častú zálievku a prihnojovanie.

Zber rebarbory

Rebarboru zberáme vždy až rok po jej vysadení, a to od apríla do júna. Ďalej by sa nemalo čakať, pretože potom jej stopky obsahujú príliš veľa kyseliny šťaveľovej, čo môže dráždiť žalúdok. Na zber vyberáme ranné hodiny, kedy je chladnejšie počasie.

Ako čistiť rebarboru?

Aj keď jej používanie v kuchyni nie je u nás až tak rozšírené, určite stojí za vyskúšanie napríklad rebarborový džem, rebarborový koláč s tvarohom alebo rýchlu bublaninu s rebarborou.

Ako čistiť rebarboru
Zdroj foto: Anna_shepulova / Adobestock.com

Čistenie rebarbory je pomerne jednoduchý proces. Ako na to?

  1. Najskôr odstránime listy rebarbory. Tie sa totiž nekonzumujú. Obsahujú oxaláty, ktoré sú škodlivé.
  2. Rebarboru umyjeme pod tečúcou vodou a odkrojíme oba konce.
  3. Následne ju ošúpeme, tzn. nožom stiahneme šupku (od širšieho konca k užšiemu to ide ľahšie). Pri mladých výhonkoch to však ani nie je potrebné.
  4. Potom rebarboru nakrájame na požadovanú veľkosť a tepelne spracujeme podľa potrieb.

Tip: Rebarboru môžeme pred použitím v receptoch aj blanšírovať, teda krátko povariť vo vode. To pomáha zmierniť jej kyslosť.

Zdroj: ohioline.osu.edu, gardenerspath.com


Zistite, ako pestovať

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.