Perila krovitá – ako na pestovanie tejto okrasnej rastliny?

Perila je okrasná jednoročná rastlina, ktorá vďaka svojim fialovo-ružovo sfarbeným kvetom a zaujímavým listom zdobí nejednu záhradu. Môže hrať ale aj ďalšími farbami, ako je napríklad zelená, biela, červená a ďalšie. Avšak dekorácia nie je jediný účel pestovania, má tiež mnohé zdravotne prospešné účinky.

Perila krovitá – charakteristika

Perila krovitá (lat. Perilla frutescens) je aromatická bylina, ktorá patrí do rodiny Lamiaceae, rovnakej rodiny ako mäta, bazalka či tymián. Je populárna nielen v kuchyni pre svoje aromatické listy, ale aj ako dekoratívna rastlina v záhradách a na balkónoch, a to vďaka peknému sfarbeniu a zaujímavému tvaru listov.

Listy perily krovitej sú veľké, majú srdcovitý alebo zaoblený tvar, s hlboko naznačenými žilami a zúbkovanými okrajmi. Môžu mať rôzne farby, vrátane zelených, červených alebo purpurových odtieňov, v závislosti od odrody. Sú často dvojfarebné, s vrchnou stranou listu v jednej farbe a spodnou stranou v inej. Listy majú silnú, charakteristickú arómu, ktorá môže pripomínať kombináciu mäty, bazalky a koriandra s náznakom citrusových tónov.

Rastlina môže dosiahnuť výšku od 60 do 90 cm. Produkuje drobné kvety usporiadané v dlhých a úzkych súkvetiach. Sú bielej rižovej alebo fialovej farby a kvitnú v letných mesiacoch.

Pestovanie perily

Pripravte si semienka perily krovitej, ktoré kúpite v každom záhradníctve. Môžete si vybrať, či chcete perilu s farebnými, alebo kučeravými listami. Substrát nemusí mať žiadny špeciálny, darí sa jej prakticky vo všetkých typoch pôdy, nie je náročná. Vhodné je pestovať perilu v blízkosti paradajok, pretože úspešne odpudzuje ich škodcov. Je ale nutné, aby toto miesto bolo slnečné – perily preferujú teplé, slnečné miesta s dobre odvodnenou pôdou.

Pestovať ju môžete aj v kvetináčoch na balkóne či za oknom, kam často svieti.

pestovanie perily krovitej
Zdroj foto: lzf / Adobestock.com

Kedy sadiť perilu?

Najlepšie je vysádzať ju v neskorej jari alebo skoro v lete – zvyčajne od mája do júna. Môžete však pokojne začať pestovať perilu vo vnútri, a to asi 6 – 8 týždňov pred posledným očakávaným mrazom a potom ju presadiť von po tom, ako pominie riziko mrazu a pôda sa zohreje.

Zdraviu prospešné účinky perily

Na to, aká je táto rastlinka nenápadná, má mnohé priaznivé účinky na ľudské telo. V tradičnej čínskej medicíne sa táto bylina používa už tísícročia, napríklad aj vo forme perilového oleja.

Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a flavonoidov. Tie sú skvelými antioxidantmi. Konzumujte pravidelne listy perily, napríklad v šaláte, a posilnite tak svoju imunitu. Zároveň má pozitívne účinky pri liečbe gynekologických problémov a alergií.

Skvelé výsledky dosahuje perila aj v oblasti trávenia. Napríklad ak trpíte plynatosťou či hnačkami, stane sa perila krovitá vašim najlepším priateľom. Obsahuje vo svojich listoch totiž mnoho tráviacich enzýmov.

A nakoniec – kto z nás nemá z času na čas zlú náladu? Pokiaľ ale pravidelne konzumujete perilu, nemajú slíny šancu. Jej mierne sedatívne účinky nedovolia, aby ste pociťovali úzkosť, ale naopak sa po jej konzumácii budete cítiť uvoľnene. Má totiž antidepresivní účinky.

Zdroj: Theseedcollection.com.au, gardeningchannel.com


Pestujte aj ďalšie byliny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.