Raw strava je veľkým hitom. Aký má vplyv na ľudské zdravie?
Jedlá s označením „raw“ určite patria k najmodernejšiemu spôsobu stravovania. Medzi populáciou nájdete milovníkov i odporcov tohto jedálnička. Čím sa vyznačuje tento typ úpravy jedla a aké pozitíva či negatíva vám môže priniesť? Pozrite sa na dôležité informácie a rozhodnite sa sami, či je takéto stravovanie práve pre vás.
Čo je raw strava – definícia
Raw strava si zakladá na potravinách, ktoré nie sú varené, pečené alebo vyprážané či inak tepelne upravované. Vyznávateľ raw jedálnička si svoj obľúbený pokrm nepripravuje pri teplote nad 42 °C. V prípade vyššej teploty už totiž ide o „mŕtve jedlo“, ktoré je zbavené všetkých živín vhodných pre ľudské zdravie. Raw stravníci si zakladajú na „živom” spracovaní všetkých ingrediencií, a tak veria, že ich telo získava všetky dôležité vitamíny, minerály aj ostatné živiny.
Raw stravovanie je podľa vedcov skvelý spôsob, ako sa vyhnúť veľkému množstvu degeneratívnych ochorení, ktoré trápia dnešný svet. História raw jedálnička siaha až do roku 1897, kedy jeden z lekárov začal popri cereálnych raňajkách odporúčať práve tento typ stravovania. Až s postupom času sa v dnešnej dobe stalo raw jedlo moderným štýlom stravy.
Prečo je varené jedlo zlé?
Podľa raw typu stravovania je tepelne upravené jedlo nezdravé. Prečo tomu tak je? Popri strate mnohých vitamínov sa u vareného jedla ochudobňujeme aj o enzýmy. Tie v tele potrebujeme na vstrebávanie všetkých minerálov, vitamínov a živín na podporu nášho zdravia.
Kvôli tepelnému spracovaniu sa jedlo stáva pre naše telo látkou, proti ktorej telo automaticky začne bojovať. Reakcia imunitného systému vyvolá boj bielych krviniek podobne, ako je to napríklad pri vírusoch a baktériách. Keď však biele krvinky bojujú „zbytočne” s tepelne upravenou stravou a živinami, vysiľujú sa – a na boj s klasickými chorobami ich už tak nie je dostatok.
Raw strava ako životný štýl
Ten, kto podľahne raw stravovaniu, si zamiluje nielen samotnú potravu, ale aj životný štýl, s ktorým je spojený. U milovníkov tohto stravovania sa môžete stretnúť aj s pojmom vitariáni – stravníci, ktorí jedia iba rastlinnú, surovú stravu.
Existujú však aj stravníci, ktorí sa pri raw strave nevzdávajú ani živočíšnych produktov, avšak všetko stále zostáva surové. Pridávajú preto do svojho jedálnička napríklad surové mäso, vajcia alebo morské plody či nepasterizované mlieko.
Najčastejší argument, prečo sa stravovať raw
Často sa môžete v dnešnej dobe dostať do diskusie, či je lepšie „klasické stravovanie“, vegetariánstvo či vegánstvo, alebo práve spomínaná raw strava. Zástancovia tohto jedálnička vám určite radi popíšu, prečo sa pre tento druh stravy rozhodli. Často sa stretnete s názorom, že človek je jediný druh planéty, ktorý si svoju stravu tepelne upravuje, a napriek tomu sa stretáva s mnohými civilizačnými chorobami. Na tieto choroby môže mať vplyv práve štýl stravovania.
Pozitívne účinky na ľudské zdravie
Popri konzumácii veľkého množstva ovocia a zeleniny si iste viete predstaviť, že tento typ stravovania vám prinesie mnoho zdravých živín, vitamínov a minerálov do vášho tela. Ktoré ďalšie pozitíva môžete získať s týmto typom stravy?
- Jednoduchšia redukcia telesnej hmotnosti,
- lepší stav vlasov, nechtov aj kože,
- potrava bez pridaných konzervantov či iných chemických prípravkov,
- zníženie rizika civilizačných chorôb,
- zvýšenie energie, zlepšenie duševného stavu.
A aké sú negatíva raw stravovania?
Medzi jasné negatívne stránky tejto stravy určite patrí určitá nedostupnosť. Samozrejme, že si jedlo v bežnom obchode kúpite, už len ťažko sa ale dobre a chutne najete v reštaurácii. Špecializované reštaurácie na raw stravovanie síce pribúdajú, stále ich ale nie je veľa. Ďalšou negatívnou stránkou je hrozba možných baktérií, ktoré sú zničené iba pri tepelnej úprave nad 100 °C. Ide predovšetkým o konzumáciu surového mäsa alebo vajec.
Či už patríte medzi milovníkov raw stravovania, alebo nie, každý z nás by sa mal aspoň čiastočne týmto typom jedálnička inšpirovať.
Komentáre sú vypnuté.