Prečo a ako začať s otužovaním? Urobte to pre svoje zdravie
Vidíte všade okolo seba partie nadšencov, ktorí sa ponárajú do ľadovej rieky či jazera? V poslednej dobe ide o veľký trend, ktorému prepadlo mnoho ľudí, celebrity nevynímajúc. Je to skutočne zdravé? Ako a hlavne prečo sa začať otužovať?
Čo sa deje pri otužovaní?
Počas otužovania sa zvyšuje hladina bielych krviniek a proteínov cytozínu (tie sú dôležitým prvkom u imunitného systému) v krvi. Posilňuje sa imunitný systém, čo je v podstate štít, ktorý odráža všetky baktérie, cudzorodé látky a vírusy, ktoré na vaše telo útočia. Produkuje sa tiež hormón šťastia a adrenalín, čím získavate príjemný pocit, ktorý prestupuje celým telom. Cítite sa dobre aj psychicky. Otužovanie je ideálne pre tých, ktorí sú v zime pravidelne a niekoľkokrát chorí, majú nádchu, chcú naštartovať telo a podobne.
Prečo otužovať?
- Otužovanie posilňuje imunitný systém,
- zvyšuje sa psychická odolnosť,
- znižuje sa riziko vzniku vysokého tlaku,
- zlepšuje sa stav alergií,
- odbúrava prebytočné tuky v tele,
- zmierňuje stres,
- rozširujú sa cievy a lepšie prúdia krv v tele.
Ako začať otužovať?
Človek sa stáva pravým otužilcom zhruba po dvoch rokoch pravidelného otužovania. Aby boli vidieť výsledky snaženia, treba všetko starostlivo dodržiavať a hlavne myslieť na pravidelnosť. Prvé výsledky uvidíte počas jedného až dvoch mesiacov. Na začiatok má veľa otužilcov tendenciu štart „prepáliť“, čo sa nevypláca. Extrémy a veľké nasadenie totiž môže viesť k poruchám termoregulácie. Skôr si ublížite, ako pomôžete. Ako sa teda otužovať?
Začnite postupne
Skúste otužovanie zaradiť do svojho bežného života. V zime choďte na prechádzky a dbajte na to, ako sa obliekate. Nemusí to byť v desiatich vrstvách. Ideálna je funkčná spodná bielizeň, fleecová izolačná vrstva a oblečenie, ktoré je takzvaná ochranná vrstva. Pokiaľ to nie je nič pre vás, skúste si na prechádzku vziať o sveter alebo mikinu menej. Rovnako budete stále v pohybe.
Studená sprcha na začiatok otužovania
Než vôbec vyskúšate studenú rieku alebo jazero, skúste otužovanie doma. Najlepšia doba na studenú sprchu je ráno. Nezačínajte ihneď ľadovou vodou, to bude pre vás aj telo šok. Skúste to v poradí – vlažná, studená a ľadová voda. Začína sa od dolných končatín a smeruje nahor. V zime sa otužujte jednu až tri minúty, v lete si môžete dovoliť tri až päť minút. Ráno nemôže začať produktívnejšie!
Ranná rozcvička
Ihneď po rannej sprche je dobré telo rozohriať rozcvičkou. Čo cvičiť? Nájdite si to, čo vás baví. Niekto sa oblečie a ide behať, iný cvičí vo fitku alebo skúša aerobic, ďalší zase začne jogou alebo pilates. Všeobecne ranné cvičenie zvyšuje aktivitu aj pozornosť počas celého dňa. Pretiahnete sa, nebudete stuhlí a budete mať lepšiu náladu.
Skúste saunu
Sauna odvádza toxíny z tela, prehrieva krvný obeh, posilňuje funkciu srdca, termoreguláciu a celkovo podporuje imunitný systém. Ak máte zdravotný problém (vysoký krvný tlak, problémy so srdcom a podobne) vždy sa radšej poraďte s lekárom o účinkoch sauny. Prečítajte si aké účinky má infrasauna na ľudský organizmus.
Prichádza na rad otužovanie v rieke alebo jazere
Ste vo fáze, kedy sa vydávate k vode, ktorá je studená. S týmto otužovaním je najlepšie začínať už v lete a pokračovať cez jeseň až k zime. Keď skočíte v zime bez prípravy do ľadovej vody, koledujete si o zdravotné problémy.
Otužovanie v rieke
Pred plávaním v rieke sa zahrejte ľahkou rozcvičkou a dýchajte zhlboka. Plávajte vždy blízko brehu, aby to v prípade potreby nebolo ďaleko. V zime si plávanie v ľadovej rieke doprajte dvakrát až trikrát týždenne. Na začiatku môžete pociťovať ihličky, ktoré vás bodajú do tela. Nezabudnite zhlboka a pravidelne dýchať. Na brehu môžete pociťovať tras – ide o prirodzenú reakciu tela, ktoré sa chce zahriať. Osušte sa uterákom a potom sa pomaly oblečte. Počas toho sa vždy pohybujte a odporúča sa dať si teplý čaj, ktorý sa pije po dúškoch.
Komentáre sú vypnuté.