Ako na správnu vlhkosť vzduchu v byte?
Bývať vo vlhkom byte je nielen nepríjemné a nepohodlné, ale aj veľmi nebezpečné pre naše zdravie. Aká je optimálna vlhkosť v byte? A ako ju znížiť?
V prostredí s vlhkým vzduchom sa totiž množia plesne, ktorých spóry poletujú vo vzduchu. To by samo o sebe ani tak nevadilo, keby tieto spóry neboli toxické a nespôsobovali množstvo zdravotných problémov. Pritom zbaviť dom vlhkosti nie je až také ťažké.
Zatiaľ čo v panelových domoch často narážame na suchý vzduch, v tehlovej zástavbe je problém opačný. Zvlášť tam, kde sa inštalovali plastové okná. Vďaka veľmi dobrej izolácii dochádza k “uzatvoreniu” domu a ten nemôže “dýchať”. Prestane v ňom prúdiť vzduch a potom stačí len nevykurovaná chodba v zime alebo vysoký rozdiel teplôt vonku a vo vnútri a na stenách sa začne kondenzovať voda zo vzduchu.
Ako spoznáte, že máte zvýšenú vlhkosť v byte?
Optimálna vlhkosť v byte sa pohybuje medzi 30 – 50%. Nie každý ale má doma vlhkomer, je teda dobré všímať si rôzne príznaky. Ako spoznáte, že vlhkosť vo vašom byt je vyššia, než potrebujete?
Orosené okná
Orosené okná sú veľmi častým znamením toho, že vzdušná vlhkosť v miestnosti je vyššia. Samozrejme sa okná jednorazovo orosia varením či praním, pokiaľ ale tento jav pretrváva dlhšiu dobu, môže byť problém s vlhkosťou bytu.
Vlhké steny
Že sú steny vlhké spoznáte podľa toho, že sú stále studené a môžu sa na nich tvoriť mapy spôsobené vlhkom. Veľmi skoro sa na nich tiež začnú objavovať tmavé miesta spôsobené plesňou.
Zatuchnutý vzduch
Typický pach zatuchliny je neomylným znamením, že v byte je problém s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Aj ten je spojenie s výskytom plesní, často je schovaná za nábytkom, takže ju ani neregistrujete.
Vysokú vlhkosť spoznáte aj podľa toho, že vám zle schne vyprané prádlo alebo vytretá podlaha. Opadáva vonkajšia omietka aj vnútorná maľba. Dôležitým signálom je vysoký účet za kúrenie.
Ako znížiť vlhkosť v byte?
Najrýchlejší spôsob, ako znížiť vzdušnú vlhkosť v byte, je vetranie. Správnym vetraním docielite veľmi skoro zlepšenie situácie, pokiaľ sa vlhkosť zvýšila spomínaným „uzatvorením“ domu v dôsledku inštalácie plastových okien. Niektoré z nich majú funkciu klimatizácie a jej nastavením dochádza k odvetrávaniu vlhkosti bez toho, aby sa zmenila tepelná pohoda. Počas leta je vetranie jednoduché, ale aj v zime je dôležité. Vetrajte niekoľkokrát denne intenzívne niekoľko minút, aby sa vzduch v miestnosti mohol vymeniť. Otvorená ventilácia je chyba – dochádza k ochladzovaniu stien a nábytku a tým aj k zvýšeniu nákladov na kúrenie.
Ďalšie možnosti na boj s vlhkosťou v byte:
- Používajte odsávač pár pri varení aj v kúpeľni, pokiaľ tam nemáte okno.
- Nesušte bielizeň v byte. Ak nemáte balkón alebo záhradu, radšej si kúpte sušičku na bielizeň.
- Obmedzte počet živých rastlín v byte. Aj tie sú príčinou zvýšenej vzdušnej vlhkosti.
- V zime dostatočne vykurujte, aby sa teplota stien zvýšila a nekondenzovala sa na nich vlhkosť. Tým vznikajú plesne.
- Kondenzáciu vo vnútri objektu zníži aj zateplenie stien.
- Nestavajte nábytok až k stene, nechajte za ním medzeru na cirkuláciu vzduchu.
- Zaobstarajte si pohlcovač vlhkosti, dajú sa bežne kúpiť v obchode.
Keď sa objaví pleseň
Keď sa na stenách objaví zoskupenie čiernych bodiek, alebo ak máte čierny prúžok okolo okien, drezu, vane, na dlaždiciach aj inde, je jasné, že sa stretávate s plesňou. Na malej ploche stačí aplikovať fungicídny prostriedok (napríklad Savo proti plesni), prípadne predmety umyjete v dezinfekčných prostriedkoch. Na obnovu škár v obkladoch použite špeciálne protiplesňové prípravky.
Ak sa pleseň na stenách rozliezla na väčšej ploche, je najprv nutná mechanická očista, a to vždy za mokra, aby nedošlo k rozprašovaniu častíc plesní. Vždy je nutné zasiahnuť do hĺbky, aby ste sa zbavili podhubia. Ak je to nutné, zložte v napadnutej časti všetky vrstvy omietky. Následne použite špeciálne prípravky priamo do murovacích mált či omietok a steny znova omietnite.
Zdroj info: woods.se
Ďalšie články
Komentáre sú vypnuté.