Ako ušetriť v zime na kúrení? 7 účinných tipov
Kúrenie v dome je aktuálnou otázkou, najmä v čase stúpajúcich cien za bývanie. Ako udržať domácnosť v teple a zároveň znížiť svoje náklady na kúrenie? Poradíme vám zopár trikov.
Či už kúrite elektrokotlom, plynom alebo máte napríklad tepelné čerpadlo, vo všetkých variantoch vás môže účet za energie nemilo prekvapiť. Aby ste sa vysokému účtu mohli vyhnúť, stačí sa riadiť základnými pravidlami, vďaka ktorým značne ušetríte.
Správna teplota kúrenia
Môže byť síce príťažlivé si v zime poriadne zakúriť, to je ale jedna z najčastejších chýb. Nadmerné vykurovanie domácnosť nie je vhodné ani pre vašu peňaženku, ale ani pre vaše zdravie. Vezmite na vedomie, že každý stupeň navyše zvyšuje náklady zhruba o 6% . Takže nenechajte trpieť váš organizmus ani peňaženku a majte v priebehu zimy vykúrenú domácnosť v rozmedzí 21–23 stupňov Celzia.
Na noc pokojne stiahnite teplotu na 18 stupňov s tým, že nastavíte šikovný termostat, aby teplotu zvýšil hodinu a pol pred tým, než budete vstávať. Dajte ale pozor na to, aby ste kúrenie cez zimu nevypínali úplne, aj keď napríklad odídete na dovolenku. Následné vykurovanie úplne studeného priestoru totiž znamená množstvo vydanej energie = veľa peňazí.
Priestor okolo radiátora
Aby váš radiátor mohol fungovať efektívne, je nutné všetko z jeho okolia odstrániť. To znamená, že za žiadnych okolností by pred ním nemal byť postavený nábytok alebo iná prekážka. Každá totiž predlžuje dobu, kým sa vaša domácnosť vykúri. Rovnako tak na radiátory nič neodkladajte, a to ani bielizeň na dosušenie. Napríklad vlhké uteráky sú ťažké a zaberú veľa vykurovacieho priestoru. Tiež dajte pozor na to, aby na radiátore alebo v ňom nebol usadený prach. Ten totiž tiež zabraňuje priechodu tepla.
Pravidelné vetranie
Zdá sa vám to ako nerozum, keď sa snažíte vykúriť domácnosť, aby ste vetrali? Rozhodne sa mýlite. Vetranie je veľmi dôležité v každom ročnom období. Obzvlášť v zime je potrebné vzduch trochu procirkulovať za svieži zimný. Avšak ani s vetraním by ste to ale nemali preháňať. Vyvetrajte si napríklad raz za deň, ale krátko a intenzívne. Proste na chvíľu otvorte okná dokorán. Veľa tepla vám neunikne – a vy budete zase dýchať čerstvý vzduch. Rozhodne neotvárajte okná na ventilačky, v takom prípade by trvalo veľmi dlho, než by sa vzduch prečistil – a prišli by ste o veľa tepla.
Termostat na kúrenie
Pokiaľ na kúrenie nepoužívate v domácnosti termostat, niet divu, že sa to predraží. Nie je potrebné celý deň kúriť na plné obrátky, takou formou vykurovania nič neušetríte. Pokiaľ si ale nainštalujete termostat, môžete si dobre naplánovať čas, kedy sa má prikúriť viac a kedy to naopak nie je potrebné. Ak ste napríklad v práci a doma nie je nikto, je zbytočné kúriť naplno, naopak večer oceníte príjemné teplo.
Na termostate si môžete ľahko nastaviť, že chcete začať viac kúriť napríklad hodinu predtým, než vstávate alebo kým dorazíte domov z práce. Vďaka tomu nikdy neprídete do premrznutého domu, a pritom zvyšné hodiny skvele šetríte.
Odvzdušnenie kúrenia
Stalo sa vám niekedy, že ste kolieskom na radiátore točili maximálne doprava, a napriek tomu bolo kúrenie len vlažné? Dôvodom môže byť nedostatočne odvzdušnené kúrenie. Vzduchové bubliny v tepelnom rozvode ľahko zapríčinia nedostatočné vykurovanie priestoru. Ako poznáte, že je kúrenie zavzdušnené?
- Radiátor kúri málo.
- Kúrenie hreje len v niektorých častiach.
- Zo sústavy sa ozýva bublanie a špliechanie.
Odvzdušnenie je pritom také jednoduché, nemusíte kvôli nemu volať kúrenára. K tomuto úkonu potrebujete zaobstarať odvzdušňovací kľúč, ten vám dá buď kúrenár alebo ho zoženiete v železiarstve. Potom už stačí len povoliť ventil pri každom radiátore. Najskôr bude ventil trochu syčať a prskať, potom utečie trochu vzduchu a nakoniec voda. V tej chvíli môžete ventil zase utiahnuť a máte istotu, že je vaše kúrenie perfektne odvzdušnené.
Zvlhčovač vzduchu
Určite viete už z predpovede počasia, že okrem reálnej teploty existuje aj tá pocitová, ktorá je pre vaše kúrenie v domácnosti oveľa dôležitejšia. Teplo môžete cítiť v každej miere vlhkosti trochu inak, preto dbajte aj na ideálne vlhký vzduch v miestnosti.
Vo vlhkom vzduchu sa totiž teplo rozlieha oveľa lepšie, navyše sa v takomto prostredí lepšie dýcha a žije. Suchý vzduch naopak znižuje prenos tepla od radiátorov. Na trhu existuje mnoho druhov zvlhčovačov vzduchu, môžete si vybrať nielen praktický doplnok, ale aj dizajnový a dekoratívny prvok, splní tak všetky vaše požiadavky.
Hliníkové fólie za radiátor
Skvelým tipom pre úsporu energie je umiestnenie fólie za radiátor. Steny, na ktorých sú radiátory ukotvené, pohlcujú dosť tepla, ktoré môžete využiť do celej miestnosti. Tomu sa dá ale ľahko predísť. Za radiátor rozprestrite a upevnite hliníkovú fóliu, ktorá odrazí teplo do priestoru. V domácich potrebách a špecializovaných obchodoch sa pýtajte na hliníkovú fóliu za radiátor.
Dobrá rada: Jedným zo spôsobov, ako ušetriť počas chladných mesiacov je aj možnosť prestaviť okná na zimný režim.
A ako šetríte za kúrenie vy?
Zdroj: porovnej24.cz
Komentáre sú vypnuté.