Doga – čo musíte vedieť pred jej obstaraním?
Pri slove doga mnohým ľuďom doslova vstávajú chlpy po celom tele. Svojou veľkosťou toto plemeno naozaj budí rešpekt v nejednom z nás. Je však čoho sa báť? Poďte sa s nami pozrieť, aká je doga naozaj, aké sú jej druhy a čo všetko musíte vedieť predtým, než si ju zaobstaráte.
O doge
Doga je veľké psie plemeno, ktoré bolo pôvodne určené buď na lov zveri, psie zápasy alebo ochranu zvierat či ľudských obydlí. Dnes je považované za vynikajúceho spoločníka s vyrovnanou povahou.
Pôvod dogy
S pôvodom je to trochu zložitejšie. Doga totiž nepredstavuje iba jedno plemeno, ale hneď niekoľko separovane vyšľachtených plemien z rôznych kútov sveta. Práve z miesta, z ktorého pochádza, sa potom odvodzuje jej názov. Stretnúť sa tak môžeme napríklad s nemeckou, japonskou či dánskou dogou.
Vzhľad a druhy dogy
Pokiaľ by sme sa chceli zamerať na to, ako doga vyzerá, bude potrebné rozobrať jednotlivé plemená. Všetky sa totiž vzhľadom aj pomerne výrazne odlišujú a nedá sa teda povedať, ako vyzerá taká univerzálna doga. Nižšie sa na tie najznámejšie druhy zameriame trochu bližšie.
Nemecká doga
Práve nemecká doga je jedným z najväčších plemien, na ktoré môžete naraziť. Nemecká doga je statná a samci merajú pokojne až 80 cm a vážia 90 kíl alebo aj viac. Najznámejšou a najvyhľadávanejšou farbou je modrá (preto sa jej tiež občas hovorí modrá doga), ale uznávaná je aj čierna alebo žltá. Vyskytovať sa však môžu aj rôzne pruhované farebné varianty. Má výrazné „pery“, ktoré jej padajú pod čeľusť, dlhšie sklopené uši a dobre osvalenú postavu. Zároveň má aj dlhší ňufák a dlhší, mierne zahnutý chvost splývajúci smerom dole.
Tibetská doga
Ak si niektorú z tohto plemena naozaj nepomýlite, je to práve tá tibetská. Podobne ako nemecká, je tibetská doga veľmi statná a dobre osvalená, aj keď je oproti tej nemeckej menšia a maximálne meria 66 cm s váhou 75 kg. Jej poznávacím znamením je predovšetkým hustá srsť, ktorú si vyvinula na prežitie v drsných himalájskych podmienkach. Má výrazné pery, pretiahnutý ňufák a oči relatívne ďaleko od seba. Chvost tibetského druhu je dlhší a zahnutý smerom nahor k chrbtu.
Argentínska doga
Veľmi zaujímavým plemenom je aj argentínska doga, ktorá je výborným strážcom a mnohokrát aj skvelým služobným psom. U nás však nie je príliš rozšírená, pretože jej tréning vyžaduje veľké množstvo skúseností. Dospelý jedinec dosahuje výšku 68 cm v kohútiku a jeho váha sa pohybuje do 60 kg. Argentínska verzia plemena je charakteristická svojou bielou farbou, krátkou srsťou, špicatými a vztýčenými ušami a výborne osvalenou postavou. Svojím vzhľadom môže hocikomu pripomenúť aj pitbula.
Bordeauxská doga (bordó doga)
U nás pomerne slušne chovaným plemenom je aj takzvaná bordeauxská doga. Tá je charakteristická svojou krátkou a hrdzavou srsťou a rovnako ako všetky druhy tohto plemena je tiež naozaj veľká. Psy dosahujú výšku až 68 cm a vážia cez 60 kg. Má dlhšie zvesené uši, pretiahnutý ňufák a výrazné pery. Oproti napríklad nemeckej doge pôsobí mohutnejšie a menej atleticky. Chvost má dlhý smerujúci smerom k zemi.
Ďalšie druhy
Tým však zoznam druhov rozhodne nekončí. Stretnúť sa totiž môžete aj s inými typmi týchto majestátnych psov. Medzi ne môžeme zaradiť aj ďalšie druhy, ktoré sú nazvané podľa rôznych oblastí sveta:
- Kanárska,
- Malorská,
- Brazílska,
- Dánska,
- Kaukazská,
- Japonská doga.
Občas môžete naraziť aj na pojmy anglická doga či americká doga. Tu však zrejme ide o zámenu nemeckej dogy, samostatné plemená s týmito názvami neexistujú. Naraziť môžete aj na austrálsku dogu. Tu však pravdepodobne pôjde o austrálskeho pastierskeho psa.
Farby dogy
Na dogu môžete naraziť hneď v niekoľkých farebných prevedeniach a farba záleží aj na konkrétnom plemene. Stretnúť sa tak môžete s farbami ako:
- Zlatá
- Čierna
- Šedá
- Hnedá
U niektorých plemien môžu byť oficiálne uznávané farby iba niektoré farebné varianty. Vždy sa preto pri nákupe uistite, že je farba podľa daných štandardov pre konkrétne plemeno.
Najväčšia doga na svete
Keďže je doga jedným z najväčších psích plemien, určite vás neprekvapí, že v tomto ohľade drží celý rad zaujímavých rekordov. Držiteľom rekordu pre najväčšieho psa na svete je od roku 2013 pes nemeckej dogy menom Zeus, ktorý vážil 70 kg, výšku v kohútiku mal 111 cm a meral neskutočných 223 cm. O rok neskôr však Zeus bohužiaľ zomrel a aktuálne najväčším psom je taktiež nemecká doga menom Freddie, ktorá váži 90 kg a meria 104 cm.
Povaha dogy
Aj keď svojou veľkosťou doga budí obvykle rešpekt a hocikedy aj hrôzu v očiach náhodných okoloidúcich, v skutočnosti sú pomerne priateľské a na svojho majiteľa jednoducho nedajú dopustiť. Opäť však záleží na tom, aký druh dogy chováte. Nie všetky sa totiž správajú rovnako.
Nemecká doga je napríklad veľmi mierumilovná a miluje svojho majiteľa, a to tak, až neznáša samotu. U tibetskej dogy sa môžu objavovať známky tvrdohlavosti a pokiaľ si postavia hlavu, jednoducho s ňou nič neurobíte. Bordeauxská doga je pokojná a zbožňuje ľudí, je však potrebná správna socializácia. Argentínska doba sa v mnohých krajinách ani nesmie správať, pretože vie byť poriadne agresívna a stačí podceniť jej výchovu a môže byť zle.
Šteňa dogy
Vzhľadom na svoju veľkosť v dospelosti je jasné, že ani šteňa dogy nebude nijako malé. Napriek tomu je pomerne krehké a zo začiatku rozhodne nie je dobré ho preťažovať. Je však nutné už od skorého veku dbať na správnu socializáciu a s výcvikom začať hneď, ako to jeho telesná konštrukcia dovolí. Pokiaľ totiž výchovu podceníte v šteňacom veku, nemusíte už tento vlak nikdy chytiť. Prvý rok života šteňaťa dogy sa všeobecne považuje za najdôležitejší.
Výchova dogy
Pri doge je nevyhnutné pamätať si, že rozhodne nie je len tak hocijakým psom. Vyžaduje dostatok pohybu, pretože sa inak môže správať deštruktívne a s jej veľkosťou to môže mať nedozerné následky. Nejedná sa však o žiadneho športovca a budú vám stačiť len prechádzky. Väčšina tiež nemá rada samotu, takže je nutné mať dostatok priestoru, kde budete môcť so psom byť.
Rozhodne nie je dobré podceňovať ani výcvik. Ku všetkým dogám je nutné pristupovať s trpezlivosťou a dostatočnou dôslednosťou. Nie je však dobré používať násilie alebo zvýšený hlas. Ľahko si postaví hlavu a už vás jednoducho počúvať nebude. Napriek tomu je doga vždy „svojská“ a úplne vycvičiť ich je dokonca mnohokrát nemožné. Je potrebné udržiavať vzájomný rešpekt, iba tak z psa dostanete maximum.
Starostlivosť o dogu
Ako si najskôr viete predstaviť, starostlivosť o dogu vie byť vďaka jej veľkosti občas poriadne náročná. Od majiteľa je obvykle vyžadovaná sila, aby bolo možné psa aspoň trochu udržať. Zvlášť pri občasnom kúpaní to môže byť poriadna prekážka.
Hoci dogám obvykle stačí pohodlný pelech a priestorovo nie sú náročné, kvôli jej veľkosti rozhodne nie je vhodná do malých bytov. Niektorí jedinci potom môžu byť tiež pomerne hlasní a susedia by vám tiež nemuseli poďakovať. Nevyplatí sa tiež ponechávať veci, ktoré by sa mohli rozbiť, v jej dosahu. Aj keď je na svoju veľkosť pomerne mrštná, nehody sa občas stávajú.
Strava dogy
Samostatnou kapitolou je potom kŕmenie dogy. V tomto ohľade je tiež nevyhnutné zvážiť, aký vlastne veľký pes to je. Práve vďaka tomu dokáže zožrať naozaj poriadnu porciu žrádla a niektorí majitelia väčších psov dokonca uvádzajú, že náklady za stravu dogy prekračujú tie ich.
Šteňatá dogy sa kŕmia trikrát denne, následne sa kŕmna dávka upravuje podľa váhy dospelých psov. Je tiež nutné dbať na to, aby strava obsahovala všetko potrebné na správnu funkciu ich tela, pretože sú náchylné na rôzne ochorenia. Ideálne je voliť prémiové krmivá špeciálne prispôsobené práve pre veľké plemená. Najčastejšie sa odporúčajú suché krmivá s vysokým obsahom mäsa. Rozhodne sa vyhýbajte krmivám s obsahom obilnín.
Zdravotné problémy dogy
Čo sa zdravia týka, dogy na tom bohužiaľ nie sú práve najlepšie. Vďaka ich veľkosti sa im zdravotné problémy nevyhýbajú, a predovšetkým v prípade, že podceníte stravu a správny pohyb, môžu byť problémy naozaj veľké.
Najčastejšie môžeme u dogy vidieť:
- Dysplázia bedrového a lakťového kĺbu
- Torzia žalúdka
- Dedičné očné vady
- Rakovinu
- Psychické problémy pri zmene majiteľa
- Ochorením srdca
- Wobblerovým syndrómom
Zdravie svojej dogy rozhodne nepodceňujte a pri náznaku akéhokoľvek problému radšej navštívte veterinára. Môžete tak predĺžiť jej pomerne krátky život. Doga sa totiž bohužiaľ dožíva maximálne 10 rokov, hoci je priemer o niečo nižší.
Dôvody, prečo si zaobstarať dogu
- Je vynikajúci strážca
- Svojho pána doslova miluje a nedá naňho dopustiť
- Pri správnej socializácii má rada deti
- Je aktívna, ale nie prehnane
- Môžete s ním jazdiť na výstavy
- Nepĺzne a srsť nevyžaduje veľa starostlivosti (neplatí u tibetskej dogy)
Prečo si dogu nekupovať
- Kŕmenie vie byť finančne náročné
- Bohužiaľ sa nedožíva vysokého veku
- Dokáže byť agresívna proti ostatným psom
- Výchova je pomerne náročná
- Vďaka svojej veľkosti je extrémne nepraktická
Ak nie je doga vašim prvým psím spoločníkom a dokážete ju zvládnuť, odmení sa vám úplnou oddanosťou. Doga má skutočne veľké srdce a bude milovať celú rodinu. Problém je, že nielen srdce dogy je veľké a jej niekedy aj rekordné rozmery môžu hocikoho odstrašiť. Jej kŕmenie môže byť veľmi nákladné a je navyše nutné dbať na to, aby jedla naozaj správne. Nie je tiež vhodná pre absolútnych začiatočníkov, pretože výcvik vyžaduje dôslednosť a skúsenosti.
Často kladené otázky
- Je doga vhodná do bytu?
Hoci by sa mohlo zdať, že doga potrebuje obrovskú záhradu, nie je to tak. Vystačí si aj s pohodlným pelechom niekde v byte. Napriek tomu by však v byte mohla svojou veľkosťou pôsobiť ako slon v porceláne a je teda lepšie, keď jej dostatočný priestor doprajete.
- Koľko stojí doga?
Cena za dogu s papiermi sa pohybuje od 500 € do zhruba 2000 €. Záleží samozrejme na chove a aj druhu plemena. Najlacnejšie sú obvykle argentínske dogy.
- Ako vycvičiť dogu?
Doga vyžaduje veľkú dôslednosť a skúsenosti, preto nie je vhodná pre začiatočníkov. Je nevyhnutné nezvyšovať hlas a vyhnúť sa násiliu, inak si postaví hlavu a vycvičiť už nepôjde. Napriek tomu je treba počítať s tým, že sú dogy svojské a väčšinou vás poslúchnu iba vtedy, keď ony samy chcú.
Zdroje: akc.org, dogtime.com, petmd.com
Ďalšie zaujímavé plemená psov
Komentáre sú vypnuté.