Pásový opar a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť
Pásový opar je infekčné ochorenie, ktoré nie je dobré podceňovať, pretože môže dôjsť k trvalému poškodeniu postihnutého nervu. Pozrite sa ako pásový opar vzniká a čo naň zaberá.
Pásový opar
Pásový opar taktiež známy ako herpes zoster je vírusové ochorenie spôsobujúce veľmi bolestivé vyrážky po tele. Jeho príčinou je rovnaký vírus (vírus varicella-zoster), ktorý spôsobuje ochorenie ovčie kiahne. Aj keď človek ovčie kiahne za svoj život prekoná, tento vírus naďalej v tele zostáva a čaká, až dôjde znovu k jeho aktivácii, čím sa prejaví práve ako pásový opar. Nie je to nič príjemné, ale pri správnej liečbe sa ho za 2 – 6 týždňov zvládnete zbaviť.
Príznaky pásového oparu
Pásový opar sa môže objaviť ako na chrbte, tak na tvári, prsiach alebo na rukách. Poznáte ho tak, že sa vyskytuje vždy okolo nejakého nervu na tele. Najčastejšie ním trpia ľudia starší ako päťdesiat rokov a tí, ktorých imunita je veľmi oslabená či už fyzickou záťažou, únavou alebo stresom. Kde všade sa môže objaviť a aké sú jeho príznaky?
- Príznaky po tele – približne u desiatich percent dospelých, u ktorých sa pásový opar vyskytne, dôjde k napnutiu, svrbeniu, často až k nepríjemnej bolesti kože. Po pár dňoch sa na koži začnú objavovať malé pľuzgieriky, dokonca aj potom, čo sa vyrážka úplne zahojila. Zasiahnutými oblasťami sú hruď, brucho, chrbát alebo pás.
- Očné príznaky – pásový opar sa často nevyhne ani očnému okoliu a očiam samotným. Aj tu sa prejavuje nepríjemnou bolesťou, zrak je oslabený a v niektorých prípadoch môže spôsobiť aj slepotu. Preto žiadnu vyrážku nepodceňujte a konzultujte ju so svojím lekárom.
- Ušné príznaky – tento nepríjemný vírus môže zasiahnuť aj uši alebo okolie okolo uší, čo vedie k problémom so sluchom, dochádza k oslabeniu svalov v postihnutej oblasti tváre. Aj v tomto prípade je dobré čo najskôr navštíviť svojho lekára.
- Príznaky v ústach – pri výskyte pásového oparu v ústach človek pociťuje bodavú bolesť v ústach – podobne ako je to pri afte či bolesti zubov, dôjde k zosilnenej citlivosti tváre a objavujú sa aj lézie na hornom a spodnom poschodí. Celú dobu je obmedzené stravovanie a pitný režim pacienta kvôli silnej bolesti.
- Príznaky vo vnútri tela – pásový opar môže tiež napadnúť vnútorné orgány. Tento výskyt nie je taký častý, vyskytuje sa najmä v zažívacom systéme, čo vedie ku gastrointestinálnej dysfunkcii a tiež zvyšuje riziko mŕtvice a demencie.
Pásový opar je často sprevádzaný vysokou horúčkou, zimnicou, postihnutú osobu môže bolieť hlava, objavujú sa aj žalúdočné nevoľnosti a náhla únava.
Nákazlivosť a prenos pásového oparu
Pásový opar môže nakazená osoba preniesť na inú osobu tým, že dôjde do styku s tekutinou obsiahnutou v pľuzgierikoch. Preto je dobré pľuzgieriky zakryť a neškriabať. Pri ochorení touto chorobou sa rozhodne vyhýbajte tehotným ženám (zvlášť v prvom a treťom trimestri) a novorodencom. Pásový opar v tehotenstve je totiž pre plod veľmi nebezpečný, môže sa nakaziť ovčími kiahňami. Pozor by si mali dávať aj osoby, ktoré nikdy ovčie kiahne nemali. Je tu totiž veľká pravdepodobnosť, že sa nimi nakazia. Pásovým oparom môžete ochorieť opakovane. Infekčnosť pásového oparu pretrváva len krátko – približne týždeň (cca 2 dni pred objavením príznakov a následne max. 5 dní po vytvorení pľuzgierikov).
Priebeh pásového oparu
- Určitá časť pokožky začne pobolievať, svrbieť, niekedy môže dôjsť k jej necitlivosti.
- Počas niekoľkých dní sa na tele objaví vyrážka, ktorá sa tiahne v páse okolo nervu.
- Na pokožke tak postupne vznikajú červené plochy, ktoré sú posiate malými pľuzgierikmi, v ktorých je obsiahnutá tekutina. Toto obdobie trvá tri až päť dní.
- Niekedy sa pľuzgiere môžu zlúčiť a vytvoriť tak jednotný silný červený pruh, ktorý pripomína popáleninu.
- Pľuzgiere začnú vysychať až po siedmich či desiatich dňoch, kedy sa objavujú prvé chrasty, ktoré môžu zanechať menšie jazvy.
- Ochorenie pásovým oparom obvykle trvá dva až štyri týždne – do doby, než pľuzgiere nevyschnú.
Liečba pásového oparu
Aby došlo k prerušeniu šírenia vírusu, je nutné začínajúci pásový opar liečiť čo najskôr. Lekár vám pravdepodobne predpíše lieky tzv. antivirotiká na pásový opar, ktoré šíreniu zabránia. Ďalej sa postupuje podľa toho, aká vážna vyrážka na pokožke je. Obvykle sa odporúča ju ničím nemazať, nechať ju vyschnúť, v tých najhorších prípadoch sa predpisuje masť na pásový opar s kortikoidmi. Na zmiernenie bolesti môžete na postihnuté miesto priložiť vrecúško s ľadom a odporúča sa podávať lieky obsahujúce paracetamol. Len vážne prípady tohto ochorenia skončia s intravenóznym podávaním liekov.
Pri liečbe pásového oparu do svojho jedálnička zaraďte vitamíny B, C a minerálne prípravky obsahujúce zinok a multivitamíny. Počas liečby sa čo najviac vyhnite stresovým situáciám a dodržujte zdravý jedálniček a pravidelný pitný režim, aby došlo k zvýšeniu správnej funkcie imunitného systému. Vyrážka vie nepríjemne svrbieť, vy ju v žiadnom prípade neškriabte, ostali by vám nevzhľadné jazvičky a ďalej by sa rozširovala.
Babské rady na pásový opar
Pri hľadaní odpovedí na otázku, ako sa čo najrýchlejšie zbaviť pásového oparu určite zablúdite aj na fóra s množstvom babských rád, ktoré odporúčajú využívanie liečivých bylín. Ktoré to sú? Medzi účinné bylinky na pásový opar zaraďujeme medovku lekársku, slncovku alebo žihľavu dvojdomú, ktoré majú protizápaľové a upokojujúce účinky. Môžete si z nich pripraviť čaj alebo výluh, ktorý jemne nanesiete na postuhnuté miesta. Upokojujúco pôsobí aj aloe vera. Pamätajte, že bylinky by mali byť len doplňujúcou formou liečby pásového oparu. V každom prípade je potrebné vyhľadať lekára a situáciu nepodceniť.
Pásový opar u detí
Priebeh choroby je u detí rovnaký, ako u dospelých, avšak len málokedy býva tak komlikovaný a závažný. Liečba taktiež pozostáva z predpísania antivirotík na pásový opar a následnej aplikácií lokálnych krémov či sprejov, ktoré budú zmierňovať nepríjemné nutkanie na svrbenie a pálenie. Pozor, aby si deti pľuzgiere neškriabali – to môže viesť o rozšíreniu, dlhšej liečbe pásového oparu a malým jazvám, ak si deti násilne vytvorenú chrastu odlúpnu.
Pásový opar a sprchovanie
Aj bežná činnosť, akou je napríklad sprchovanie sa stáva pre človeka s pásovým oparom nepríjemné a môže viesť k zintenzívneniu bolesti. Ranu sa snažte čo najmenej vystavovať vode a spchovým gélom či iným prípravkom – sťažujú jej hojenie. Po sprche či kúpeli nezabudnite vaňu poriadne dezinfikovať, aby sa opar nepreniesom na iného člena domácnosti.
Ako pásovému oparu predísť?
Medzi najúčinnejší spôsob, ako sa pred pásovým oparom ochrániť, je očkovanie. Dôležitým odporúčaním je aj vyvarovať sa kontaktu s človekom, ktorý je touto chorobou postihnutý, dbať na svoj imunitný systém a dodržiavať všetky zásady, aby bol neustále udržovaný v rovnováhe a hlavne – dbať na správnu hygienu, hlavne rúk.
Kiahne vs pásový opar
Inkubačná doba pásového oparu je obvykle medzi siedmimi až štrnástimi dňami, zatiaľ čo u kiahní sa pohybuje v rozmedzí od dvoch až troch týždňov. Infekčnosť pásového oparu je oproti kiahňam úplne minimálna. Aby sa človek pásovým oparom nakazil, musí dôjsť k styku s nakazenou kožou. Avšak u kiahní prebieha mnohokrát liečba v karanténe, tie sa šíria vzduchom. Kiahne bolestivé nie sú, vedia ale potrápiť nepríjemným svrbením, ktoré nevedia zastaviť najmä deti. Pásový opar je na rozdiel od kiahní zase viac bolestivý.
Čo by ste ešte o pásovom opare mali vedieť?
- Pokiaľ z pľuzgierikov stále vyteká tekutina a nemôžete ju zakryť, radšej zostaňte doma do doby, než vyschne. Lekár vám sám od seba vypíše neschopnosť z dôvodu infekčnosti.
- Pri ochorení pásovým oparom ste infekční iba v čase, keď sú pľuzgiere plné tekutiny, ktoré postupne praskajú.
- Aby ste urýchlili hojenie pľuzgierikov a nedošlo k ich podráždeniu, noste voľné oblečenie a vyrážku zakrývajte iba nelepivým obväzom tak, aby mala možnosť dýchať.
- Pásový opar je veľmi dôrazným znakom, že váš imunitný systém nie je v poriadku.
- Dajte si pozor na babské rady pri liečbe pásového oparu, niekedy môžu dosť uškodiť, obzvlášť tým, ktorí sú citliví na agresívnejšie plodiny a rastliny – napríklad cesnak.
- Nepleťte si pojem pásový opar a opar na pere – obaja majú príbuzný vírus, ale nie sú rovnaké. Opar na pere je jeho ľahšou formou.
Na tému „pásový opar“ na internete nájdete nespočetné množstvo diskusií, kedy si postihnutí touto chorobou odovzdávajú rady a tipy, ako toto ochorenie prečkať čo najpokojnejšie a bez bolesti. Pri podozrení na toto ochorenie vyhľadajte lekára čo najskôr a domácu samoliečbu nechajte pre inú príležitosť.
Zdroj: webmd.com
Komentáre sú vypnuté.