Dažďová voda – tipy a triky, ako ju v záhrade zachytiť
Máte veľkú záhradu alebo len malú záhradku a bývate v oblasti, v ktorej často a výdatne prší alebo naopak často trpíte suchom? Či tak alebo tak, začnite zbierať dažďovú vodu, ktorú môžete následne používať pri zalievaní izbových rastlín, na zalievanie toalety, na pranie, ale taktiež ju môžete využiť napríklad pri umývaní auta.
Dažďová voda je najlepšou možnou zálievkou pre všetky rastliny a jej zberom ušetríte veľa peňazí za účty za vodu. A pokiaľ ste si práve teraz začali lámať hlavu nad tým, do čoho budete dažďovú vodu zo strechy zbierať, rozhodne neprestávajte v čítaní. Práve naopak. Čakajú na vás tipy a triky do čoho vodu zbierať a ako ju skladovať.
Dažďová voda v domácnosti
Ako sme už spomínali v úvode, dažďová voda je skvelá pre zalievanie všetkých druhov rastlín a taktiež vám ušetrí veľa peňazí. Ale vedeli ste napríklad to, že dažďová voda je skvelá aj na pranie? Je totiž mäkká a vďaka tomu sa v nej skvele rozpúšťajú všetky pracie prostriedky. Navyše hrozí menšie riziko vzniku vodného kameňa v práčke, pretože sa oveľa menej usadzuje.
Najlacnejší spôsob zberu dažďovej vody
Najekonomickejším spôsobom, ako zbierať dažďovú vodu, je jednoduchý zber do barelov a sudov. Z nich je potom voda voľne dostupná a dá sa ďalej používať. Barel či sud umiestnite pod odkvap a nezabudnite ho opatriť ochrannou sieťou, ktorá zabráni prítomnosti nechcených nečistôt, ale tiež bude fungovať ako prevencia utopenia drobných zvierat.
Špeciálne ozdobné nádoby na dažďovú vodu
Ak si potrpíte na krásne a dizajnové veci aj na vašej záhrade, môžete si kúpiť špeciálnu nádobu na vodu, ktorá má aj okrasnú funkciu. A samozrejme disponuje aj výpustnými kohútikmi. Vašu záhradu si tak môžete ozdobiť napríklad nádobou v tvare amfory, imitáciou tehlového múru alebo napríklad dubového suda.
Veľkosť nádrže
Keď dôjde na otázku veľkosti nádrže, záleží čisto na vás. Budete dažďovú vodu používať iba na zalievanie izbových rastlín? Alebo ju budete využívať aj na splachovanie toalety? Podľa množstva činností, ku ktorým budete dažďovú vodu využívať, si vyberte aj objem nádrže. Na trhu sú k dostaniu veľkosti od 50 až do 500 litrov.
Automatický zberač verzus klapka
Pri zbere dažďovej vody sa dajú využiť aj rôzne vychytávky. Jednou z nich je aj automatický zberač. Ten sa primontuje do zvodu z odkvapu a vo chvíli, keď bude nádoba na zber vody naplnená, prítok ďalšej vody sa automaticky uzavrie a voda steká ďalej zvodom.
Klapka pracuje na rovnakom princípe ako automatický zberač, s tým rozdielom, že ju musíte zakaždým manuálne vyklopiť aj zaklopiť. Nevýhodou klapky je aj to, že hrozí riziko pretečenia nádoby určenej na zber dažďovej vody.
Správne skladovanie dažďovej vody
Než sa do samotnej inštalácie zbernej nádoby na vodu pustíte, vezmite do úvahy aj jej správne umiestnenie. Ideálne by ste mali dažďovú vodu skladovať v tieni a pri stálej teplote, ktorá by nemala prekročiť hranicu 16 °C. Bohužiaľ najmä v letných mesiacoch je dodržanie druhej podmienky pomerne ťažko splniteľné, preto je vodu nutné pravidelne odoberať, aby sa nepokazila a vy tak nemuseli vypustiť celú nádrž a následne ju ešte vyčistiť.
Čerpanie dotácií a zníženie nákladov
Na zriadenie zberu dažďovej vody môžete dokonca čerpať aj dotácie zo špeciálneho programu. Či máte na čerpanie dotácií nárok je ovplyvnené tým, v akej oblasti žijete a na čo všetko hodláte využívať dažďovú vodu.
Kedy prizvať odborníka
Zapáčil sa vám nápad s dažďovou vodou natoľko, že ju chcete začať používať ako úžitkovú vodu v domácnosti? Neváhajte si na pomoc prizvať odborníka, ktorý vám poradí a s pomocou špecializovanej firmy vykoná aj samotnú inštaláciu.
Dažďová voda má množstvo výhod a širokú škálu využitia v domácnosti. Pokiaľ máte k dispozícii záhradu, rozhodne zvážte obstaranie zberných nádob na vodu.
Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, living.cz, okapove-systemy.cz
Ďalšie tipy do vašej záhrady
Komentáre sú vypnuté.