Osteospermum – ako pestovať túto okrasnú trvalku?
Osteospermum je nádherná trvalka, ktorá ozdobí vašu záhradu. Ako pestovať rastlinku nazývanú aj modroočko?
Čo je osteospermum?
Trvalka osteospermum (lat. Osteospermum) je aj napriek svojmu krkolomnému názvu veľmi vzhľadná a okrasná rastlina, ktorá významne pripomína farebnú margarétu. Je tiež známa tým, že pokiaľ je jej zima, jednoducho zavrie svoje kvety. Pre svoju farbu ju môžete poznať aj pod názvom modroočko. Jedná sa o vysokú letničku, ktorá môže dosiahnuť výšku až 40 centimetrov. Ako ju vypestovať doma?
Druhy modroočka
Medzi obľúbené druhy osteospermum patria najmä:
- osteospermum ecklonis,
- osteospermum fruticosum,
- osteospermum jucundum.
Pestovanie osteospermum
Ako už bolo naznačené, rastlinka modroočko nemá rada chladné počasie, preto ju treba vysiať na slnečné a teplé stanovište. Skvelá voľba je nasadiť ju na záhon v kombinácii s nižšími letničkami. V prípade, že by bola rastlinke zima, uhnili by jej korene. Tiež musíte udržiavať vlhkú zeminu. V prípade, že ju pestujete na balkóne v kvetináči, musíte jej dopriať priepustnú pôdu. Odkvitnuté lístky treba ihneď odstrániť.
Kedy vysievať osteospermum?
Semená osteospermum vysádzame na začiatku marca do kvetináčov so zmesou humusu, trávy a piesku, ktoré v teplom počasí presadíme na záhon.
Kedy kvitne osteospermum?
Modroočko, čiže osteospermum kvitne celú teplú sezónu, teda od začiatku leta a to niekedy až do októbra.
Starostlivosť o osteospermum
Ak by ste trvalku zabúdali zalievať, kvety osteospermum by sa zmenšovali a bolo by ich stále menej. Preto jej musíte pravidelne dopĺňať zálievku a minerálne hnojivo, ale pozor, aby ste ju neprehnojili. V takom prípade by rastlina prudko vzrástla, ale nekvitla by.
Prezimovanie osteospermum
Na zimu je potrebné ju presadiť do svetlej miestnosti – musíte to stihnúť ale pred tým, než udrú prvé mrazíky, pretože by mohlo dôjsť k jej poškodeniu. Na jeseň ju zostrihnite na výšku maximálne 30 centimetrov a nechajte prezimovať v teplote do 10 stupňov Celzia. V zime ju nemusíte príliš zalievať, skôr ju len udržujte.
Na jar ju začnite pripravovať na prechod na teplú záhradu tým, že ju presuniete na miesto, kde je teplota okolo 18 stupňov Celzia. A v máji, keď bude stabilné vonkajšie teplo, ju opäť presaďte na svoj záhon.
Zdroj: horticulture.co.uk
Prečítajte si tiež ako pestovať:
Komentáre sú vypnuté.