Moľa šatová ohrozuje oblečenie – ako sa jej zbaviť?
Moľa šatová dokáže zničiť vaše oblečenie. Ako jednoducho ochrániť svoj šatník? V článku vám prezradíme aká je vhodná prevencia a ako sa zbaviť šatových molí.
Čo je šatová moľa?
Moľa šatová (Tineola bisselliella), či prípadne aj podobne vyzerajúci moľa kožušinová (Tinea pellionella), je nežiaducim návštevníkom, ktorý sa môže objaviť v šatníku. Samotné mole sú pomerne neškodné, avšak veľkým problémom môžu byť ich larvy. Preto je dôležité preventívne sa starať o oblečenie, aby ste moliam nedali príležitosť, či prípadne rýchlo zakročili v prípade, že odhalíte ich prítomnosť.
Život mole
Pri výskyte mole by ste vždy mali spozornieť. Nemusí to síce znamenať, že máte dôvod obávať sa o svoje oblečenie, ale odporúčame váš šatník skontrolovať. Nebezpečné sú totiž larvy molí. Tie sa živia oblečením, obzvlášť rady majú vlákna obsahujúce keratín, teda napríklad vlnu, bavlnu, či kožušiny. Umelé textílie zostávajú nedotknuté.
Larvy sa vyhýbajú svetlu, vyhľadávajú radšej tmavé, vlhké a teplé miesta. Musíte teda skontrolovať všetky záhyby oblečenia aj skrine. To, za ako dlho sa z larvy stane dospelý motýľ, môže byť veľmi individuálne. Záleží totiž na podmienkach, moľa sa tak môže vyvíjať mesiac, ale pokojne aj rok.
Moľa šatová vs moľa potravinová
Problémy nemusíte mať len s moľami v šatníkovej skrini, občas sa môže objaviť aj potravinová moľa (Ephestia kuehniella) v potravinách, najčastejšie v ryži alebo v múke. Rozdiel medzi týmito dvoma druhmi je v tom, že moľa šatová má strieborné sfarbenie a moľa potravinová má skôr bielu a hnedú farbu.
Prevencia a ochrana oblečenia
Čo na mole ako prevencia zaberá? Pred ukladaním vecí do skrine by ste sa mali uistiť, že sú suché a čisté. To platí najmä pri sezónnych kúskoch, akými sú napríklad kabáty. Oblečenie, ktoré v skrini zostáva dlhšiu dobu bez povšimnutia, je pre mole skvelou príležitosťou. Preto je dôležité, keď budete udržiavať skriňu vždy čistú a vyvetranú, aby prostredie mole nelákalo. Raz za čas skontrolujte, či títo malí záškodníci nehodujú na vašom vlnenom kabáte alebo napríklad ponožkách.
Odpudzuje ich vôňa byliniek
Rovnako ako uprataná čistá skriňa dokáže mole odpudiť vôňa rôznych byliniek a mydiel. Aj tieto produkty vám tak môžu pomôcť držať tento hmyz ďaleko od šatníka. Veľmi účinná je napríklad levanduľa či palina, ponúka sa však celý rad ďalších vôní. Nepríjemné sú pre nich aj silice rozmarínu či pomarančovej kôry. Stačí tak umiestniť zmes byliniek do skrine, prípadne navyše môžete použiť aj voňavé mydlá, aby bol odpudzujúci účinok ešte väčší.
Ako sa zbaviť šatových molí?
Ak doma odhalíte väčší výskyt molí, musíte zakročiť čo najskôr. Je dôležité prezrieť skrine a všetko oblečenie, či sa v ňom nenachádzajú larvy. Ak zistíte, že ich tu je veľa, bude potrebná likvidácia.
- Tá sa vykonáva insekticídmi, vyberať môžete z rôznych postrekov, či dymovníc.
- Avšak pri aplikácii je vždy treba byť veľmi starostlivý.
- Ideálne sú prostriedky, ktoré pôsobia ešte týždne po použití.
- Desinfekcii by však mala predchádzať dôkladná očista skrine.
- Všetko oblečenie vypracte a vyčistite, ideálne ho dajte tiež vyprať.
- Pranie na 60 °C vám pomôže zbaviť sa všetkých vývojových štádií molí, ďalšou možnosťou je keď vložíte oblečenie do mrazničky s teplotou -20 °C po dobu aspoň štyroch dní.
Ak chcete svoje oblečenie chrániť pred nežiaducimi škodcami, najdôležitejšie je pravidelné upratovanie a čistota oblečenia. Vďaka tomu predídete usadeniu molí v šatníku. Prevenciu by ste nemali podceňovať, zbaviť sa tohto hmyzu totiž nie je práve ľahké, akonáhle sa objavia viacerí jedinci.
Ďalšie tipy do domácnosti
Komentáre sú vypnuté.