Ako vytvoriť bylinkový záhon a aké bylinky zasadiť?
Bylinky a vlastný bylinkový záhon sú výborným pomocníkom v domácnosti. Využijete ich ako okrasný záhon, tak aj pri príprave jedla. Ako vytvoriť bylinkový záhon, ktoré bylinky v ňom nemôžu chýbať a aké sú základné zásady ich rozmiestnenia?
Prečo si založiť bylinkový záhon
Rozhodli ste sa, že si založíte svoju bylinkovú záhradku? Dôvodov môže byť niekoľko. Jeden z najčastejších dôvodov na založenie záhonu s bylinkami je celosezónny prísun korenia na varenie. Byliny z vašej záhrady vám ale môžu robiť radosť aj iným spôsobom. Môžete si z nich pripraviť lahodný čaj, vyrobiť liečivú masť, tinktúru či obklad. Za všetkými týmito liečivými produktmi stojí len čas a práca, ktorú na záhrade musíte vykonať. Sušenie byliniek, skladovanie a následné použitie je len čerešničkou na tejto liečivej a voňavej torte.
Bylinky do zeleninového záhonu
Ešte než začnete premýšľať nad tým, kde založiť svoj bylinný záhon, možno by ste mali vedieť jednu vec. Bylinky môžu byť súčasťou zeleninového záhonu, kde môže táto kombinácia priniesť ešte oveľa viac pozitívnych účinkov pre vašu záhradu. Niektoré bylinky totiž slúžia ako ochrana proti škodcom vašej zeleniny a celej úrody. Ktoré z nich sú vhodné na vysadenie v zeleninovom záhone?
- bazalka — k uhorkám, paradajkám a cibuľovinám,
- levanduľa — k šalátom,
- tymián — ku všetkým druhom listovej zeleniny,
- majorán a rozmarín — k mrkve,
- koriander — k jahodám, uhorkám alebo červenej repe,
- kôpor — kamkoľvek medzi zeleninu.
Kam bylinkový záhon umiestniť
Pokiaľ predsa len zakladáte nový bylinkový záhon, potom majte na pamäti pár dôležitých rád a tipov, vďaka ktorým budú vaše bylinky krásne rásť a budú vám robiť radosť.
- Zo všetkého najskôr nájdite na svojej záhrade miesto, kde toľko nefúka vietor, napríklad pri jednej stene domu. Zároveň by táto časť záhrady mala byť slnečným miestom, pretože väčšina bylín miluje slnečné lúče. Z toho dôvodu je dôležitá aj pravidelná a dostatočná vlaha.
- Pôda nemusí byť zvlášť starostlivo pripravená, stačí len keď bude zemina trochu priepustná a pridáte k nej trochu hnojiva či zeminu z vášho kompostu.
- Než sa pustíte do samotného sadenia byliniek, treba pôdu zbaviť všetkých burín a tiež si rozvrhnúť požadovaný tvar záhona.
Aký tvar záhona zvoliť
Pokiaľ máte vybrané miesto pre bylinkový záhon, potom je treba vymyslieť ešte tvar celej voňavej záhradky. Nemusíte sa totiž striktne držať obdĺžnikového tvaru, ktorý sa používa klasicky pri zeleninových záhonoch. Dajte trochu priestor fantázii a vytvorte zaujímavý tvar záhradky alebo si pripravte rovnú skalku, kde sa budú byliny krásne vynímať.
Obľúbené sú napríklad špirály alebo skalky v tvare slimáka. Z kameňov a keramických dekorácií môžete vyrobiť kaskádu v tvare špirály, kde s každým poschodím pridáte viac zeminy. Do jednotlivých poschodí potom vysadíte byliny, ktoré ako celok vyzerajú veľmi originálne.
Okrem toho, ak nemáte záhradu, môžete si vytvoriť aj vyvýšený bylinkový záhon z paliet na vašom balkóne alebo terase.
Zásady rozmiestnenia byliniek
Existuje určité pravidlo, ktorým je dobré sa riadiť aj pri rozvrhnutí bylinkovej záhrady.
Najskôr si rozmiestnite jednotlivé kríky alebo sadenice byliniek do záhona tak, aby ste videli celkové usporiadanie. Až potom rýľom vytvorte jamku, do ktorej byliny budete sadiť. Riaďte sa pritom jednoduchými pravidlomi:
- Do zadných radov umiestnite bylinky, ktoré sa rozrastajú do šírky aj výšky. Sú väčšinou trvalé, preto sa aj rokmi môžu rozrásť do širšieho okolia, a tak dbajte na dostatok miesta medzi nimi. Medzi tieto bylinky patrí najmä repík, ligurček alebo levanduľa.
- Doprostred bylinkového záhona patria tie rastliny, ktoré potrebujú tiež dostatok miesta, avšak do výšky toľko nerastú, aj keď budú v záhone niekoľko rokov. Medzi týmito bylinkami nájdete napríklad tymian, dobromyseľ, medovku alebo mätu.
- Miesto v popredí záhona nechajte pre jednoročné rastliny, ktoré nezaberú príliš miesta a ich výška tiež nedosahuje veľké rozmery. Medzi tieto bylinky patrí majorán, harmanček alebo tiež nechtík.
Prečítajte si tiež, ako urobiť vyvýšený záhon svojpomocne. Akú sú výhody vyvýšených záhodov a ako ich založiť na záhrade či v meste na balkóne.
Druhy byliniek do záhona
Aby bola vaša bylinná záhradka rôznorodá a dodala vám všetky bylinky, ktoré využijete vo veľkom spektre, treba premýšľať nad všetkými druhmi. Ako korenie sa vám bude určite hodiť:
- dobromyseľ (známy tiež ako oregano),
- tymián,
- bazalka,
- ligurček,
- majoránka .
K výborným a liečivým čajom uprednostníte na vašom bylinkovom záhone určite lahodnú medovku s harmančekom a materinou dúškou. Letné osvieženie aj lahodné recepty na nápoje si potom pripravíte spolu s mätou. Vo vašej záhrade nesmie určite chýbať ani voňavá levanduľa, ktorá vám bude robiť radosť celú sezónu aj v zime ako sušená.
Zdroj: bbcgoodfood.com, harvesttotable.com
Komentáre sú vypnuté.