Jack Russell – čo musíte vedieť pred jeho obstaraním?

Jack Russell teriér je v našich končinách aj po celom svete veľmi rozšíreným plemenom. Majitelia na ňom milujú jeho energickosť a veselú povahu. Práve jeho náboj však môže niektorým neskúseným psičkárom ľahko prerásť cez hlavu. Chcete sa dozvedieť, ako k nemu pristupovať a čo všetko potrebuje k spokojnému životu? Potom pokračujte v čítaní nášho článku.

Pôvod Jack Russell teriéra

Za pôvodom Jack Russell teriéra sa musíme vrátiť do Anglicka do 80. rokoch 19. storočia. Vtedy sa istý pastor menom John „Jack“ Russell rozhodol, že vyšľachtí perfektného loveckého psa. Predchodcom Jacka Russella boli najskôr anglickí britskí teriéry, ktorých však už v súčasnej dobe bohužiaľ nenájdeme.

Reverendove psy sa rýchlo začali šíriť aj medzi ďalších chovateľov a Jack Russell sa tak rozšíril do celého sveta ako platný lovec alebo hubiteľ škodcov. Povaha pritom zostáva na loveckú nôtu naladená aj v dnešných dňoch.

Vzhľad Jacka Russella

Či už ste skúsený psíčkar alebo chovateľ začiatočník, Jack Russell teriéra pravdepodobne spoznáte veľmi ľahko. To je dané predovšetkým jeho pigmentáciou srsti, ktorá je na väčšine tela biela, ale uši a okolie očí je obvykle hnedá. Táto pigmentácia sa pritom môže pretiahnuť pokojne po celej papuli až k ňufáku. Objaviť sa môže aj inde na tele.

Inak je Jack Russell skôr malým psom so skoro vztýčenými ušami. Je veľmi dobre osvalený a vyčnieva svojou extrémnou obratnosťou a rýchlosťou. Má mierne pretiahnutý ňufák a stredne širokú hlavu. Oči Jacka Russella sú obvykle malé a čierne.

Farby a srsť Jacka Russella

Srsť hrá pri rozlišovaní Jacka Russella hlavný dôvod. Všeobecne totiž platí, že ho možno rozdeliť do troch typov práve podľa jeho srsti:

  • Jack Russell teriér drôtosrstý (dlhosrstý)
  • Jack Russell teriér krátkosrstý (hladkosrstý)
  • Jack Russell s lámanou srsťou

Drsnosrstý alebo dlhosrstý Jack Russell teriér je charakteristický práve dlhším a na dotyk drsným ostrstením. U hladkosrstého je typická dokonale uhladená srsť, ktorá bezchybne prilieha k telu a je mimoriadne jemná na dotyk. Lámaná srsť je akýmsi prechodom medzi oboma variantmi a nesmierne ťažko sa rozoznáva.

Jack Russell vs Parson Russell

Pastor Russell samozrejme neprišiel iba s jedným plemenom, ale počas svojich šľachtiteľských snáh dal vzniknúť aj Parson Jack Russell teriérovi, ktorý sa od svojho súputníka mierne líši. Pre väčší prehľad vám prinášame prehľadnú tabuľku, v ktorej si môžete všetky rozdiely medzi nimi pozrieť.

Jack Russell teriér

Priemerná výška: 25-35 cm (kratšie nohy)
Váha: Jack Russell pes – 6-8 kg
Jack Russell sučka – 4-8 kg
Vek dožitia: 13-16 rokov
Srsť: podľa variant, vždy biela alebo hnedá
Postava: atletická, osvalená

Parson Jack Russell

Priemerná výška: 25-36 cm (dlhšie nohy)
Váha: Parson Jack Russel pes – 5,5 – 9 kg, sučka – 5-9 kg
Vek dožitia: 12-15 rokov
Srsť: podľa varianty, s čiernymi či citrónovými znakmi
Postava: dobre osvalená a atletická

Tieto dve plemená od seba najlepšie rozoznáte podľa sfarbenia srsti. Parson Jack Russell na nej totiž máva čierne alebo citrónové škvrny, ktoré sú u Jack Russell teriéra nežiadúce. Je tiež obvykle o niečo väčší a má dlhšie nohy, vďaka čomu dokáže uháňať svoju korisť aj dlhé hodiny. Inak však medzi nimi príliš rozdielov nie je a pre oko bežného človeka sú prakticky na nerozoznanie.

Kríženci

U krížencov Jacka Russella často dochádza k nadmernej hyperaktivite, niekedy až dokonca agresivite, vďaka čomu môže byť pre chovateľov nesmierne zložité také „potreštence“ chovať. Hoci sa do istej miery dajú vycvičiť, je to výrazne zložitejšie ako u čistokrvného psa.

Jedným z takýchto príkladov môže byť napríklad kríženec Jacka Russella a čivavy, ktorý je väčšinou naozaj extrémne hyperaktívny a môže sa stať, že sa u neho spoja negatívne vlastnosti oboch plemien, čím sa môže stať prakticky nezvládnuteľným.

Povaha Jacka Russella

Čistokrvný Jack Russell je všeobecne považovaný za vyrovnané plemeno s extrémnym nadšením pre rôzne druhy aktivít. Práve v tom tkvie najskôr najväčší kameň úrazu. Jeho majiteľ totiž musí byť naozaj aktívnym človekom a dopriať svojmu štvornohému maznáčikovi poriadnu porciu pohybu. Ak sa vám to nepodarí, má sklony k deštruktívnemu správaniu, hlasnému štekaniu a nariekaniu. Všeobecne sa príliš nemusí s cudzími psami, takže je predovšetkým na ulici nevyhnutné dbať na zvýšenú opatrnosť.

Ak ste však odhodlaní dopriať mu všetko potrebné, odmení sa vám neutíchajúcou láskou a priateľskou povahou. Miluje deti a ich hravosť a s ľuďmi vychádza priam skvele. Ide tak o senzačného spoločníka. Aj keď by sa mohlo vďaka jeho veľkosti zdať, že sa jedná o výborné plemeno aj do menšieho bytu, nenechajte sa zmiasť. Bez dostatku pohybu môže Jack Russell v byte pôsobiť doslova ako slon v porceláne.

Šteňa Jacka Russella

U šteňaťa Jack Russell teriéra je nevyhnutné dbať na správnu socializáciu už od mladosti, najmä v prípade, že máte v dome ďalšie zvieratá alebo psy. S nimi si totiž veľmi nerozumie a ak si na nich zavčasu nezvykne, mohlo by dochádzať k veľmi nepríjemným situáciám.

šteňa jack rusell
Zdroj foto: Ramonki / Shutterstock.com

Šteňatá Jacka Russella sú však veľmi malé – napokon vážia len necelé kilo – a s tým je nutné počítať. Určite ich zo začiatku nezaťažujte dlhými prechádzkami alebo nejakým cvičením. Doprajte im kvalitnú stravu a s tréningom nezačínajte skôr ako zhruba v 4 až 6 týždňoch veku.

Jack Russell a výchova

Jack Russell je extrémne múdre a aktívne plemeno, vďaka čomu ho rozhodne do tréningu nikdy nebudete nútiť. Čo však môže byť problémom je jeho občasná hyperaktivita. Kvôli nej sa môže stať, že si horšie udrží pozornosť a v kombinácii s jeho tvrdohlavosťou sa tak výcvik môže zvrhnúť v jeho one-man show. Pri poveloch pre Jacka Russella nikdy nezačínajte ničím, pri čom by musel skrotiť svoju aktivitu. Radšej ho teda skôr naučte „prines“ ako „ľahni“.

Pred samotným cvičením sa odporúča vziať psa na kratšiu prechádzku, pri ktorej sa ľahko unaví a vybije tak nadbytočnú energiu. Samotný výcvik je potom o niečo jednoduchší, napriek tomu vyžaduje veľmi pevnú ruku a dôslednosť. Nikdy psovi neustupujte, pretože by si to mohol zažiť ako dogmu a začal by to čoskoro zneužívať. Je tiež dobré dodržiavať pozitívny prístup a postaviť tréning na základe odmien. Nikdy sa neuchyľujte k žiadnemu násiliu ani zvyšovaniu hlasu. Jack Russell si skutočne ľahko postaví hlavu.

Starostlivosť o Jack Russella

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, toto plemeno je naozaj veľmi aktívne. Kľúčovou súčasťou starostlivosti oň tak je predovšetkým aktívny pohyb. U človeka, ktorý pohyb nestíha alebo skrátka nie je až tak aktívnym typom, bude trpieť a prebudia sa v ňom všetky jeho zlé vlastnosti.

Starostlivosť o srsť nie je u krátkosrstých Jack Russell teriérov nijako zložitá, stačí ho občas vykefovať a v prípade potreby vykúpať. U hrubosrstých Jack Russell teriérov je kefovanie nutné častejšie, zvlášť potom v období pĺznutia. Pravidelne tiež nechajte psom vyčistiť uši, zastrihnúť pazúry a vyčistiť zuby.

Kŕmenie Jack Russella

Pri kŕmení Jacka Russella sa odporúča predovšetkým kvalitná suchá strava bez prímesí obilnín. Vyskúšať môžete aj granule Eukanuba Jack Russell, ktoré boli vytvorené konkrétne pre toto plemeno. Kŕmnu dávku je potom najlepšie rozdeliť do dvoch denných jedál.

Rovnako ako u ľudí však platí, že nie každý pes je rovnaký. Na kŕmenie preto vždy pristupujte podľa úrovne aktivity, veku a celkovej kondície psa. Nikdy by nemalo dôjsť k jeho prejedaniu a nadmernému príbytku na váhe.

Zdravotné problémy plemena Jack Russell

Vďaka svojmu výnimočne aktívnemu životnému štýlu sa plemená Jack Russell tešia dobrému zdraviu. Choroby sú u neho pri správnej strave a starostlivosti veľmi vzácne, napriek tomu sa však môžu objaviť. Medzi najčastejšie zdravotné problémy Jacka Russella patria:

  • Legg-Calvé-Perthesova choroba
  • Patelárna luxácia
  • Glaukómy
  • Luxácia šošovky
  • Hluchota

Okrem iného môže trpieť aj epilepsiou či inými vážnymi chorobami. Pokiaľ sa vám teda váš psík nezdá tak úplne v kondícii, s návštevou veterinára rozhodne neváhajte.

Prečo si zaobstarať Jacka Russela

  • Je veľmi aktívny a hodí sa pre všetkých športovcov
  • Nadovšetko miluje svoju rodinu
  • Pri správnej socializácii má miernu a vyrovnanú povahu
  • Má rád tréning a je nesmierne šikovný
  • Je veľmi ostražitý

Prečo si Jacka Russela neobstarávať

  • Ak nemáte čas s ním trénovať, bude sa správať deštruktívne
  • Príliš sa nemusí s ostatnými psami
  • Dokáže si postaviť hlavu a nič s ním nepohne

Jacka Russella si pravdepodobne zamilujete na prvý pohľad. Je veľmi priateľský, vyrovnaný a aktívny. Jeho pohľad navyše uchvátil mnoho psích pánov po celom svete. Miluje tréning a s jeho bystrosťou si tiež rýchlo osvojí všetky návyky. Bohužiaľ dokáže však byť aj nesmierne tvrdohlavý, neznáša neaktivitu a jeho lovecké pudy sa môžu objaviť kedykoľvek a kdekoľvek. Pokiaľ ste ale skúseným chovateľom s pevnou a rozhodnou rukou, rozhodne vám bude neoceniteľným spoločníkom.

Často kladené otázky

Je Jack Russell vhodný do bytu?

Aj keď by sa tak mohol vďaka jeho veľkosti javiť, do bytu sa príliš nehodí. Vie totiž štekať, škrabať, utekať a skákať, čím rozhodne nepotešia vás ani vašich susedov.

Hodí sa Jack Russell k deťom?

Áno. Jack Russell deti miluje, pretože sú mu svojou hravosťou nesmierne blízke. Je však nutné nastaviť isté hranice, pretože si nenechá páčiť ťahaniu za chvost alebo fyzické ubližovanie.

Ako vycvičiť Jacka Russella?

Výcvik Jacka Russella musí byť veľmi dôsledný a vedený pevnou rukou. Výnimky v ňom nesmú existovať a je nutné nastaviť správny systém odmien i trestov. Nikdy však psa nebite ani po ňom príliš nekričte. Mohol by si postaviť hlavu a výcvik s ním bude jednoducho nemožný.

Zdroj: therealjackrussell.com, dogtime.com, britannica.com


Ďalšie psie plemená

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.