Tymián – ako ho pestovať v záhone aj za oknom v črepníku
Tymián je obľúbeným korením, ktoré sa používa pri príprave hydinového aj bravčového mäsa, do omáčok či plniek. Ako pestovať tymián a ako sa o neho starať, aby vydržal čo najdlhšie?
Tymián obyčajný
Tymián obyčajný alebo aj dúška tymianová (lat. Thymus vulgaris) je stredozemná bylinka, ktorá má blízko k mäte. V stredomorskej kuchyni sa využíva kvôli jej zemitej a jemne pikantnej chuti. Ako dochucovadlo dodáva jedlám znamenitú arómu. Tymián pozitívne pôsobí na zdravie a môže pomáhať pri liečbe rôznych ochorení.
Liečivé účinky tymiánu
Okrem využitia ako korenia je tymián aj účinnou liečivkou. Nie je preto vôbec od veci ho mať kedykoľvek k dispozícii, pretože pomáha na tráviace problémy a nadúvanie či proti hnačkám. Dokáže zmierniť aj kašeľ, používa sa pri prechladnutí alebo na infekcie v ústach či bolesť v krku. Má súčasne antiseptické účinky, ktoré je možné využívať pri kloktaní, inhaláciách aj pri výplachu úst.
Pestovanie tymiánu zo sadenice
Ak nemáte dostatok trpezlivosti, kúpte si na pestovanie sadenicu tymiánu. Aby sa jej u vás dobre darilo, doprajte jej slnečné stanovište, kde bude chránená pred prúdením vetra a chladom. Nezabudnite, že pôvodnou domovinou je teplé Stredomorie.
Na rozdiel od materinej dúšky, s ktorou je príbuzný, je tymián obyčajný nízkym kríkom, na ktorom rastú drobné lístky tmavo zelenej farby. Vyhovovať mu bude pôda v kombinácii piesku a hliny, skôr suchá, bez premokrenia. To isté platí pre pestovanie v kvetináči. Ten by ste mali vybaviť aj drenážnou vrstvou, aby sa v nádobe nedržala voda.
Pestovanie tymiánu zo semena
Ak sa rozhodnete pre pestovanie tymiánu zo semien, najvhodnejším časom na ich výsadbu do sadbovača, prípadne aj téglikov od jogurtu, je obdobie marca a apríla. Akonáhle rastliny trochu povyrastú, môžete ich presadiť do kvetináčov, aby zosilneli. Keď sú dostatočne silné, je možné ich vysadiť von. Priamo do záhonov ho sadíme až vtedy, keď je pôda dostatočne vyhriata – teda na konci apríla a v máji.
Ako zalievať tymián?
Čo sa zalievania týka, nechajte to na prirodzené dažďové zrážky. Iba vtedy, keď bude dlho sucho, tymián zalejte. V kvetináči mu doprajte vodu vo chvíli, keď je už substrát suchý. Zásadne rastliny nepremokrujte, pretože by im to mohlo ublížiť.
Ako strihať tymián?
Striháme ho po odkvitnutí, vďaka čomu sa objavia nové výhonky a môžete získať viac čerstvej vňate. Ak by sme ho zanedbávali a nestrihali, mohol by zdrevnatieť.
Na kuchynské účely je možné používať tymián pokojne po celý rok. Ak chcete ale využiť jeho liečivé účinky, mali by ste kvitnúce vňate tymiánu strihať za suchého počasia a sušiť v tieni na vzdušnom mieste.
Ako sušiť tymián?
Ak chceme bylinku sušiť, či už na tymiánový čaj, sirup alebo na iné účely, musíme ich zviazať do zväzkov. Najlepšie podmienky na schnutie sú na tmavšom, suchom a teplom mieste s možnosťou vetrania.
Zdroj: gardenersworld.com
Ďalšie bylinky, ktoré by sa vám mohli zísť v kuchyni
Komentáre sú vypnuté.