Skalná ruža – pestovanie a rozmnožovanie záhradného sukulentu

Skalná ruža (skalnica) je zaujímavý záhradný sukulent, najčastejšie využívaný v skalkách. Pestovanie je nenáročné, darí sa mu všade. Ako pestovať túto okrasnú rastlinu u vás doma?

Skalná ruža (skalnica)

Skupina skalníc patrí do rastlín sukulentného typu. Bude sa im dariť takmer v akomkoľvek prostredí a vďaka nenáročnej starostlivosti sa stali obľúbenými rastlinami objavujúcimi sa veľmi často v skalkách. Ich netradičný vzhľad sa využíva aj na vysadenie dekoratívnych misiek.

Skalné ruže (lat. Sempervivum) môžu mať rôzne sfarbenie. Ich listy sa vyskytujú vo farbe zelenej, červenej, fialovej, zelenomodrej a hnedej. Niektoré druhy majú dokonca aj niekoľko farebných kombinácií. U všetkých druhov sa však vyskytuje prízemná ružica, ktorú vytvárajú dužinaté listy. Z nich potom vyrastá kvetná lodyha, ktorá sa objavuje po niekoľkých rokoch od vysadenia rastliny.

Podľa starobylých povier rastlina chránila dom proti bleskom.

Pestovanie skalnej ruže

Ak sa rozhodnete pre pestovanie skalnej ruže v skalke, vyberte pre ne miesto, kde bude dostatok slnka a priepustná pôda, neuškodí im ani štrk alebo drvina z tehál. To sú ideálne podmienky, vďaka ktorým sa skalnice rýchlo rozrastú.

Poradia si však aj v drsnejších podmienkach, s nižším pôdnym základom. Okrem toho im nevadia slnečné lúče, malé množstvo živín, nedostatok vody ani priestoru. Čo sa zalievanie týka, pokiaľ je rastlinka vsadená voľne v priestore, nie je potrebné ju zalievať vôbec. Ak tento sukulent pestujete v nádobách, vodu dávate len vo veľmi malom množstve.

Prečítajte si tiež článok Skalka na záhrade – kam ju umiestniť a aké kvety vysadiť?

Kam skalnú ružu zasadiť

Pokiaľ máte na záhrade suchý a nevzhľadný múrik, zakomponujte medzi kamene drobnejšie ružice. Rastliny sa rýchlo rozrastú a zaplnia všetky škáry. Z nevzhľadného múrika sa razom stane nádherný záhradný doplnok, o ktorý nie je potrebné sa starať.

pestovanie skalnej ruže
Zdroj foto: Lunja / Shutterstock.com

Vzhľadom na to, že sa jednotlivé druhy dajú nádherne kombinovať, môžete nimi vysadiť aj nádoby, (pestovať skalnú ružu v kvetináči) alebo na kmeň – získate tak dokonalý doplnok, napríklad na terasu alebo balkón. Skalnica je tiež vhodnou rastlinou pre zelené strechy, ktoré sa stávajú trendom predovšetkým v mestách.

Rozmnožovanie skalnej ruže

Jednotlivé druhy vytvárajú veľké množstvo ružíc, postačí potom nejakú odlúpnuť a zasadiť. 

Pozor! Majte na pamäti, že skalnú ružu je najskôr potrebné nechať dorásť do štádia dospelosti. Len tak vytvoria ružice, ktoré budú schopné samostatného rastu.

Zdroj: worldofsucculents.com


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.