Cuketa – ako na pestovanie tejto bohato plodiacej zeleniny?

Cuketa patrí medzi obľúbenú zeleninu, jej využitie v kuchyni je totiž skutočne široké. Ako na jej výsev a ako prebieha pestovanie?

Rastlina cuketa, čiže cukina, vôbec nie je zložitá na pestovanie, oplatí sa preto mať ju na záhrade. Odmenou vám budú cukety rôznych farieb a tvarov, ktoré navyše obsahujú množstvo dôležitých živín prospešných pre naše telo.

Účinky cukety

Cukety sú vhodné hlavne do diétnych jedálnych lístkov, avšak pripraviť si ju môžete na niekoľko rôznych spôsobov, takže si každý príde na svoje. Vzhľadom na to, že je tento plod tvorený z až 90% vodou, obsahuje tak len minimum kalórií. Zato však ponúka nezameniteľnú chuť. Zároveň je cuketa bohatá aj na obsah vlákniny.

Navyše obsahuje výrazné množstvo draslíka, čo pomáha detoxikácii tela a odvádza prebytočnú vodu z organizmu. Vďaka tomu sa jedná o skvelú potravinu pre tých, ktorých trápia rôzne zdravotné ťažkosti ako je napríklad cukrovka, obezita alebo bolesti kĺbov. Svojím zložením prispieva aj k lepšej činnosti obličiek a tráviaceho ústrojenstva.

TIP: Vychutnajte si tie najlepšie jedlá z cukety. Prinášame Vám niekoľko receptov.

Pestovanie cukety

Cukety môžete pestovať zo semienok alebo si zaobstarať rovno sadeničky. Najlepším stanovišťom je teplé a chránené miesto.

Tip: Pred samotným výsevom alebo výsadbou je vhodné prikryť záhon na dva týždne čiernou fóliou, vďaka čomu sa zemina prehreje. Dôležitý je aj obsah živín v pôde, preto je dobré pridať hnojivo alebo kompost.

Kedy sadiť cuketu?

Vhodná doba na výsadbu cukiet je v období mája, avšak pokračovať môžete pokojne až do júna. Vďaka tomu tak bude plodiť až do začiatku zimy.

Ako sadiť cuketu?

Jednotlivé rastliny by medzi sebou mali mať priestor aspoň 80 centimetrov.

Skvelým pomocníkom na pestovanie je čierna mulčovacia netkaná textília. Vďaka tej bude mať pôda dostatočnú teplotu, navyše predídete rastu nepríjemnej buriny. Táto textília má význam aj pre kvalitu plodov. Tie totiž vďaka nej neležia priamo na zemi a vplyvom vlhkosti tak nedochádza k uhnívaniu plodov.

Pokiaľ nechcete pestovať cukety v mulčovacej textílii, mali by ste aspoň pôdu pod nimi mulčovať pomocou organického materiálu. Pri rastúcich plodoch je to potom ešte dôležitejšie, aby ste obmedzili vlhkosť ohrozujúcu plody. Akonáhle sa teda cukety objavia, podložte ich napríklad slamou či pilinami, prípadne dlaždicou.

ako sadiť cuketu
Zdroj foto: vaivirga / Shutterstock.com

Zalievanie a hnojenie cukety

V období nasadzovania plodov je nevyhnutný aj dostatok živín a vody. Pokiaľ je teda sucho, doprajte rastlinám odstátu zálievku, ideálne dažďovú vodu. Na hnojenie, ktoré by ste mali vykonávať zhruba každé dva týždne, sú najvhodnejšie hnojivá bohaté na dusík. Používajte preto napríklad rohovinovú múčku alebo iné organické hnojivo, ktoré je určené na výživu zeleniny.

Pestovanie cukiet si nežiada zložité úkony, základom je iba výdatné hnojenie pre kvalitné plody, ktoré potom treba chrániť pred nežiaducou vlhkosťou. Vďaka tomu tak ľahko získate rôznorodé cukety, záleží len na tom, aký kultivar vyberiete.

Ako uskladniť cuketu?

Máte bohatú úrodu, už ste vyskúšali všetky možné (aj nemožné) recepty z cukety a neviete, čo s ňou ďalej? Uskladnite si ju na niekoľko ďalších mesiacov v mrazničke. Cuketu môžete nastráhať na hrubom strúhadle, nakrájať na plátky alebo na kocky (podľa toho, čo z nej budete neskôr pripravovať), blanšírujte ju cca jednu minútu v horúcej vode a následne ju dajte do uzatvárateľných vrecúšok alebo potravinových boxov do mrazničky. Dobrou alternatívou pre dlhodobejšie uskladnenie je aj zaváraná cuketa v cukrovo-octovom náleve.

Ak plánujete cuketu použiť do dvoch týždňov, dajte ju do chladničky v celku, nenakrájanú. Mala by byť suchá a neumytá.


Ďalšie druhy zeleniny, ktoré môžete dopestovať na záhrade

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.