Stafordšírsky bulteriér – čo treba vedieť pred jeho obstaraním
Stafordšírsky bulteriér je veľmi aktívnym psom vhodným pre rovnako aktívnych ľudí. Povieme si všetko o tom, ako staford vyzerá, akú má povahu, jeho najbežnejšie farby a ako ho vycvičiť.
Stafordšírsky bulteriér tak trochu rozdeľuje kynologickú verejnosť na dva tábory. Niektorí naňho nedajú dopustiť, zatiaľ čo druhí by ho najradšej ani nevideli. Či tak alebo onak, stafordi sú krásne, lojálne a priateľské zvieratá, o ktorých neprávom kolujú rôzne mýty. V dnešnom článku sa tieto mýty pokúsime vyvrátiť a povieme si všetko o tom, akú má tento pes povahu.
O plemene
História stafordšírskeho bulteriéra, inak zvaného aj anglický staford, siaha do Spojeného kráľovstva v 19. storočí, kedy sa na špeciálnych farmách zameraných na bojové psy snažili vyšľachtiť odolné a agresívne psy, ktoré by im zaistili víťazstvo v tom čase toľko populárnych psích zápasoch. Ako plemeno potom bolo oficiálne uznané britským Kennel Clubom roku 1935.
S prílivom migrantov sa stafordšírsky bulteriér dostal aj do Spojených štátov, kde z neho nakoniec bola vyšľachtená zrejme najznámejšia odnož plemena – americký stafordšírsky teriér (anglicky sa nazýva aj AmStaff). Ten bol americkým AKC uznaný ako samostatné plemeno roku 1936.
Vzhľad staforda
Čo sa vzhľadu týka, stafordšírsky bulteriér aj americký stafordšírsky teriér budí svojou veľkou svalovou hmotou veľký rešpekt. Má pomerne širokú hlavu, výrazné lícové svalstvo, ďaleko od seba posadené oči a uši nachádzajúce sa vysoko na hlave. Plemenný anglický staford teriér aj americký staford musí mať čierny ňufák. Veľa stafordov má po celom tele, hlave aj krku rôzne biele línie, čím získavajú veľmi lákavý farebný kontrast.
Stafordšírsky bulteriér vs americký stafordšírsky teriér
Nižšie sme si pre vás predstavili malé porovnanie týchto plemien, vďaka ktorému ich od seba môžete ľahko rozlíšiť.
Americký stafordšírsky teriér
- Priemerná výška: 43-50 cm
- Váha: 30-36 kg (psi)
- 23-28 kg (fenky)
- Vek dožitia: 12 až 16
- Srsť: krátka, hladká, lesklá, farba podľa druhu
- Postava: mierne pretiahnutá, veľké osvalenie
Staford bulteriér
- Priemerná výška: 36 – 41 cm
- Váha: 13-17 kg (psi)
- 11-15 kg (fenky)
- Vek dožitia: 12 až 16 rokov
- Srsť: krátka, hladká, lesklá, farba podľa druhu
- Postava: mierne pretiahnutá, veľké osvalenie
Ako si môžete všimnúť, staford teriér je oproti svojmu americkému nástupcovi o dosť ľahší a menší, pokiaľ teda kvôli svojim možnostiam túžite po mini stafordovi, zvoľte skôr anglický variant. Oficiálne totiž neexistuje žiadna „miniatúrna verzia“ stafordšíra, ak nie je teda skrížený s iným psom. Čo sa ostatných vlastností týka, americké a anglické plemeno stafordšíra sa od seba nijako výrazne nelíšia.
Stretnúť sa môžete aj s pojmom nemecký staford, avšak treba podotknúť, že oficiálne žiadne také plemeno neexistuje a obvykle sa jedná o anglického staforda či amerického staforda s nemeckými predkami.
Farby staforda
Stafordšírsky bulteriér aj americký stafordšírsky teriér sa môže pýšiť pomerne veľkou rozmanitosťou čo sa sfarbenia ich srsti týka a stretnúť sa môžete s rôzne farebnými poddruhmi. Medzi najznámejšie farby amerického stafordšírskeho teriéra patria:
- šedá,
- modrá,
- hnedá,
Americký modrý staford sa od toho šedého príliš nelíši, aj keď by tomu jeho názov samozrejme napovedal. Pri modrých stafordoch je srsť sfarbená viac do strieborna, než je tomu pri ich šedom variante. Predovšetkým u šteniatok je potom badateľný modrý nádych srsti. Americkí aj anglickí stafordi však môžu byť tiež čierni, bieli alebo dokonca do červena.
Ako sme už spomínali vyššie, často sa u nich tiež môžeme stretnúť s výraznými bielymi prvkami v ich srsti tiahnucimi sa naprieč celým telom i krkom. Vďaka nim si potom získavajú jedinečný „strakatý“ vzhľad.
Povaha staforda
Stafordi sú veľmi energickí a pohyb milujúce psy, ktorí sú vyslovene nešťastní, ak ich necháte príliš dlho samotných. Z tohto dôvodu nie je staford vhodná voľba v prípade, že nemáte príliš veľa času alebo priestor sa so stafordom hrať. Stafordi sú tiež extrémne lojálni k svojim pánom, s ktorými by doslova ušli na kraj sveta.
Stafordi majú tiež výborný vzťah k deťom a dokážu bez problémov vycítiť nebezpečenstvo, ktorému sa stavajú čelom. Sú tak skvelými strážcami a ochrancami.
V mnohých krajinách je však staford zaradený medzi bojové plemená a treba povedať, že ak nie sú odmalička vedení pevnou rukou, môžu sa v nich bojové sklony naozaj prebudiť. Veľkú pozornosť je potom vyžadovaná u krížencov, ako je napríklad kríženec pitbulla a staforda, ktorý sa v zlých rukách môže stať doslova neovládateľným. Nedostatok pozornosti v nich môže tiež vyvolávať potrebu hrabania alebo okusovania predmetov. Nutné je tiež od šteniatka budovať vzťah k ostatným psom, pretože je staford vďaka svojmu bojovému pôvodu veľmi dominantný.
Povaha staforda je ovplyvnená aj tým, či si zaobstaráte fenku staforda alebo psa staforda. Samce sú totiž všeobecne oveľa dominantnejšie, a to ako práve vzhľadom k ostatným psom, tak aj k svojmu pánovi a vyžadujú pri výcviku tvrdšiu ruku. Fenky sa naproti tomu prispôsobujú výchove pomerne ľahko a svojho pána vždy vnímajú ako vodcu svorky.
Šteňa staforda
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si šteňa staforda, je nevyhnutné okamžite začať riešiť jeho výcvik. Výchova amerického stafordšírskeho teriéra aj anglického staforda vyžaduje dostatok času a usilovnosti. Hoci totiž všeobecne nie je ťažké staforda vycvičiť, pretože sú to veľmi chápavé psy, treba mu venovať naozaj veľké množstvo pozornosti, bez ktorej vás skrátka počúvať nebude.
Výcvik staforda
Staforda je nutné viesť k poslušnosti už od šteňaťa, inak bude v jeho neskoršom veku prakticky nemožné ho zvládnuť. Rozhodne sa nejedná o plemeno pre neskúsených chovateľov či príliš zamestnané osoby, ktoré nie sú schopné dopriať mu pozornosti, ktorú vyžaduje.
Stafordi sú pomerne sústredení a tréning si všeobecne užívajú, pretože pohyb jednoducho milujú. Je však dobré tréning prispôsobiť povahovým vlastnostiam staforda a zamerať sa na jeho konkrétne charakterové neduhy. U staforda je v tréningu vhodné myslieť predovšetkým na:
- skákanie na ľudí,
- privolávanie k sebe a všeobecnú poslušnosť,
- okusovanie predmetov,
- hryzenie všeobecne,
- hrabanie,
- vzťah s ostatnými psmi.
Zvlášť samci si potom od šteňaťa musia zvykať na prítomnosť iných zvierat a psov, pretože inak sa s nimi budú púšťať do bitiek a rôzne ich provokovať. Musíme tiež spomenúť, že stafordi vyložene nenávidia krik a hrubé zaobchádzanie. Ak sa budete k nemu však správať s kamarátskou láskou a pristupovať k tréningu s trpezlivosťou, odmení sa vám skvelými výsledkami a maximálnou poslušnosťou.
Starostlivosť o staforda
Ako sme už v článku niekoľkokrát uvádzali, stafordšír skrátka potrebuje pohyb, rozhodne nie je žiadny leňoch a pokiaľ mu ho nedokážete dopriať dostatok, rozhodne zvážte obstaranie iného psa, inak sa bude veľmi trápiť. Zároveň však vďaka svojej krátkej srsti príliš nemiluje nízke teploty, takže je dobré mu pri hrách v zime zaobstarať slušivý sveter či iné oblečenie, aby neprechladol. Pokiaľ mu nemôžete dopriať vonkajší spánok vo vhodných a teplých podmienkach, mal by prespávať vo vnútri domu.
Pravidelne mu tiež zastrihujte pazúriky, čo je tiež jedným z preventívnych opatrení na to, aby toľko nehrabal. Pomocou hrabania si totiž stafíci okrem iného brúsia pazúriky. Ak sa chcete vyhnúť ohryzeným nohám od stola či pohovkám, mali by ste tiež zvážiť rôzne hračky pre staforda. Pokiaľ ho na ne naučíte, už nikdy nebudete musieť zničený nábytok riešiť.
Aspoň 1x týždenne sa odporúča stafordovi vyčesať srsť, pretože obzvlášť v čase pĺznutia sa veľmi zle odstraňuje z čalúneného nábytku či kobercov. Inak nie je na srsť nijako náročný a vďaka jej skladbe sa mu na nej neusadzuje ani príliš nečistôt.
Kŕmenie staforda
Najprirodzenejšou stravou pre stafordy je surové mäso, ktoré by v ich jedálničku rozhodne nemalo chýbať. Najvhodnejším a najkvalitnejším nutričným plánom je tak pre staforda takzvané BARFovanie, kedy sú kŕmené mäsom s rôznymi prílohami a kosťami. Dopriať mu však môžete aj vysoko kvalitné granule, ideálne spracované pri nízkych teplotách.
U šteniat by sa malo nejaký čas pokračovať v potrave, akú im doprial chovateľ a postupne sa viac zameriavať na kvalitnejšiu stravu. Šteňatá staforda sa kŕmia približne 4x až 5x denne, dospelí jedinci potom 2x denne. Celková denná kŕmna dávka potom záleží na starobe, váhe i fyzickej aktivite psíka. Pre zdravie vášho psa je taktiež nutné zaistiť dostatočný pitný režim, pričom staford preferuje čistú a studenú vodu. V letných dňoch mu do nej môžete dokonca pridávať malé kúsky ľadu.
Zdravie a choroby staforda – na čo si dať pozor?
Anglickí aj americkí stafordi sú všeobecne veľmi zdravým plemenom, ale bohužiaľ ani im sa nevyhýbajú rôzne ochorenia, ktoré môžu byť spôsobené celým radom príčin. Nižšie sa na niektoré z nich pozrieme bližšie a povieme si, na čo sa zamerať.
Alergie a vyrážky
Vďaka ich neustále sa zvyšujúcej popularite a množstvu neprofesionálnych chovných staníc sa môžete stretnúť s rôznymi alergiami a vyrážkami na koži, ktoré psa samozrejme svrbia a ich rozškriabaním si môže privodiť ďalšie infekcie. Alergie sa môžu objaviť aj v reakcii na zle zvolené granule. V prípade, že objavíte na koži vášho stafíka vyrážku, neváhajte sa poradiť s veterinárom a nasaďte správne zvolenú liečbu. Doprajte mu tiež iba kvalitnú stravu.
Cushingov syndróm
Stafordi sú ku Cushingovmu syndrómu náchylnejší ako iné plemená a môže ho vyvolávať nadbytok steroidov alebo nádor v oblasti obličiek. Medzi príznaky Cushingovho syndrómu patria:
- zvýšený smäd aj močenie,
- zvýšená chuť do jedla,
- znížená aktivita,
- strata srsti,
- stenšovanie kože,
- degradácia svalovej hmoty.
Pri včasnom a správnom rozpoznaní príčiny Cushingovho syndrómu je pomerne veľká šanca na úspešné vyliečenie. U psíkov s týmto ochorením je tiež nutné zaradiť špeciálnu diétu, s jej zostavením vám pomôže váš veterinár.
Dedičné choroby
U staforda sa tiež môžete stretnúť s niektorými dedičnými chorobami, ktorým bohužiaľ nemožno nijako predísť a veľmi zle sa lieči, často je u nich možné iba zmierňovať dopady. Ide napríklad o dedičné katarakty, ktorými sa rozumie ochorenie očí, organické acidurie, čo je ochorenie nervov alebo artróza, ktorá je čiastočne spôsobená jeho vysokou aktivitou a pomerne veľkou váhou.
Prečo si zaobstarať staforda
- Je veľmi lojálny.
- Miluje deti.
- Je aktívny, hravý a energický.
- Príliš netrpia chorobami.
- Dokáže vycítiť nebezpečenstvo, vďaka čomu je skvelý strážca.
Prečo si staforda nekupovať
- Ak nemáte čas zvládať jeho aktivity, bude trpieť úzkosťou.
- Vyžaduje pevnú ruku a riadny tréning.
- Samce môžu byť agresívne voči iným zvieratám v domácnosti.
Staford je plemenom pre skúsenejších chovateľov psov, ktorí už majú niečo za sebou a vedia, ako sa k psovi správať. Svoju auru nebezpečného psa si však získal neprávom, pretože rovnako ako u všetkých ostatných psov aj u staforda platí, že jeho nebezpečenstvo je dané skôr osobou za vodítkom než psom samotným. Staford vyžaduje pozornosť, častý tréning a veľa aktivít a ak nie ste na to stavaní, radšej zvážte iné plemeno. Za dostatočnú pozornosť a venovanú lásku sa dokáže odmeniť bezhraničnou lojalitou a starosťou o všetkých členov vašej rodiny.
Najčastejšie otázky
Ako vycvičiť amerického stafordšídskeho teriéra?
Výcvik amerického stafordšírskeho teriéra nie je nijako náročný, pretože dokáže byť veľmi sústredený a tréning miluje. Je však nutné k nemu pristupovať kamarátsky, pretože staford neznáša krik a hrubé zaobchádzanie. Tréning je tiež dobré zacieliť na hlavné neduhy jeho charakteru.
Aké granule pre staforda?
Granule podávané stafordovi by mali byť veľmi kvalitné a ideálne bez prímesí obilnín, ktoré sa mu nemusia dobre tráviť. Najlepšou voľbou sú potom granule spracované pri nízkych teplotách, v ktorých zostáva obsiahnutých viac zdraviu prospešných látok.
Zdroje: staffydog.com, akc.org, britannica.com, thestaffordshirebullterrier.co.uk, cloud9vets.co.uk
Ďalšie psie plemená
Komentáre sú vypnuté.