Čo pes nesmie jesť a prečo? Týmto pochúťkam sa radšej vyhnite!
Čo by váš pes nemal jesť, aj keď na vás hádže smutné oči? Niekedy je ťažké im nepodľahnúť, a tak sa možno sem tam v jeho papuli ocitne dobrota, ktorú by práve nemal jesť. Prečo sú pre psa sladkosti také nebezpečné? Zistite tie najzásadnejšie dôvody.
Psy si často myslia, že máte práve tú najlepšiu a najchutnejšiu vec na svete, a tak maškrtne pozerajú, kým im nedáte ochutnať. Pritom práve zo sladkostí nemajú zase taký veľký pôžitok, ako si myslíte. Navyše každý cukor vášmu psovi skôr ubližuje, a tak sa pripravte na smutné oči vopred.
Pokiaľ prídete domov a tešíte sa na chvíľu osobnej siesty s kávičkou a malou sladkosťou, buďte pripravení aj na vášho psa. Dajte si bokom tri maškrty, ktoré mu môžete ponúknuť pri vašej chvíľke sladkej pohody. Váš pes bude spokojný, že dostal niečo dobré. Zároveň budete mať pokoj na vychutnanie si kúska čokolády, sušienky či dezertu.
Čo pes nesmie jesť?
Všetci vedia, že obzvlášť s rafinovanými cukrami rozhodne hmotnosť nemôžete redukovať, naopak budete priberať. To isté platí aj u psov. Pravidelná konzumácia malého množstva sladkého vášmu psovi vytvorí zbytočné zásoby tuku, s ktorými sa čoskoro priblíži až k obezite. Tá u psov rozhodne nie je zdravá, najmä pri pohybe kvôli končatinám a kĺbom. Obéznym psom sa zle dýcha, majú problémy so srdcom a sklonmi k lenivosti či apatii.
S priberaním na váhe môže súvisieť aj psia cukrovka. Práve diabetes je jedno veľké riziko, ktorému psa vystavujete pri konzumácii sladkého. Cukrovka sa prejavuje aj na zlej funkcii všetkých orgánov i celého organizmu. S príjmom rafinovaného cukru sa v psom tele dvíha aj vyplavovanie inzulínu. To spôsobuje veľké zmeny v hormonálnej rovnováhe, pri ukladaní tuku alebo aj v celom imunitnom systéme.
Podobne ako cukor môže ublížiť vášmu psovi aj ďalšia pochúťka. Medzi rizikové potraviny patrí napríklad:
- soľ,
- kyslá uhorka,
- cibuľa,
- hrozienka,
- paradajky,
- cesnak,
- cibuľa.
Prečo pes nemôže sladké?
S cukrom sa u psov môžu prejaviť veľké zažívacie problémy. U niektorých plemien sa aj malé množstvo cukru môže prejaviť tým, že pes zvracia a má hnačku. Rafinovaný cukor dokáže veľmi narušiť črevnú mikroflóru. Vďaka tomu dochádza k dlhodobým problémom s trávením.
Tiež ústna dutina vášho psíka vám za sladkosti rozhodne nepoďakuje. Pri konzumácii cukru sa totiž znižuje pH v papuli. To spôsobuje zvýšenú tvorbu zubného kazu alebo ďalšie problémy so zubami. Trpí tak zubná sklovina, môžu sa objaviť nepríjemné a bolestivé zápaly alebo dokonca dôjsť k skorému vypadaniu zubov.
Zdroj: bondvet.com
Komentáre sú vypnuté.