Skalka na záhrade – kam ju umiestniť a aké kvety vysadiť?

Máte prázdne miesto na záhrade a neviete, čím ho vyplniť? Nastalo ideálne obdobie, aby na vašej záhrade vyrástla skalka. Nie je to vôbec také ťažké, ako sa zdá. Využiť môžete aj pomoc profesionálov, bez problémov si však poradíte aj sami.

Umiestnenie skalky

Skalka si vyžaduje veľa času a nejaké to úsilie, stojí za to teda zvážiť svoje časové možnosti.

  • Záhradníci odporúčajú skalku umiestniť na východnú či južnú stranu záhrady.
  • Určite nie je výhodné ju polohovať pod listnaté stromy. Neradi budete neustále vyberať opadané listy.
  • Zaujímavé je skalku nadviazať na terasu alebo iný kút domu. 
  • Ideálnym miestom je svahovitá časť záhrady, skalku však pokojne môžetu urobiť aj na rovine.

Výber horniny a rozmiestnenie kameňov

Základom je hrubá vrstva drenáže – skalka potrebuje odtok vody. Použiť môžete štrk, drobné kamene, a pokiaľ je pôda zásaditá, tak aj stavebnú suť. Ideálne je poskladať jeden druh horniny, a to ako kvôli vzhľadu, tak aj kvôli rastlinám, ktoré vysadíte. Kamene do skalky pokladajte na plocho. Pozor tiež na pravidelné umiestnenie, skalka potom bude vyzerať príliš umelo. Samotné rozmiestnenie zaberie nejaký čas, než budete plne spokojní a bude všetko vyzerať ako v skutočnej prírode. Myslite aj na medzery medzi kameňmi, určite by nemali byť poskladané tesne na seba.

Kvety do skalky

Rastliny vyberajte aj podľa toho, akú veľkú starostlivosť potom hodláte skalke venovať.

Na slnečné stanovište sa skvele hodia:

V polotieni môže byť umiestnená:

  • dryádka horská,
  • zbehovec plazivý,
  • kandíky.

Na vlhšie stanovište vsádzajte:

  • iskerník,
  • horec čínsky,
  • piesočnicu purpurovú.
kvety do skalky
Zdroj foto: Svetlana0187 / Shutterstock.com

Typické rastliny do skalky

Vybrali sme pre vás 5 rastlín do skalky, ktoré ju nádherne dotvoria. Poďme sa na ne pozrieť.

Horec jarný

Pokiaľ milujete farby a chcete ich na svojej skalke rôzne kombinovať, ako zástupcu modrej farby si môžete zvoliť horec jarný (lat. Gentiana verna ). Vykvitá naozaj skoro na jar a už na začiatku apríla sa môžete kochať jeho modrými kvetmi v tvare hviezdy s bielym stredom. Na výšku meria približne 10 centimetrov a má rád neutrálnu pôdu na slnečnom stanovisku s dostatočnou zálievkou.

Predtým ho bolo možné vidieť na horských lúkach vo veľkých trsoch, ale teraz je ohrozený a vo voľnej prírode sa vyskytuje v malom množstve. V ľudovom liečiteľstve sa sušený horec využíva pri žalúdočných problémoch.

Krokus alebo šafran

Typickým predstaviteľom jarných rastliniek je tiež krokus jarný (lat. Crocus vernus ), čiže šafran. Tieto kvety disponujú širokou škálou farieb – od bielych, cez žlté až k fialovým. Majú rady slniečko a miesto, kde sa po daždi nedrží voda, skalky sú preto ideálnym stanovišťom.  Aby vám krokusy na jar vykvitli, je nutné ich zasadiť počas septembra či októbra. Sušené šafranové blizny sa tiež používajú ako korenie, ktoré je veľmi vzácne a drahé. A ešte jedna zaujímavosť o voľne rastúcich žltých krokusoch – v antickom Grécku sa zbierali a používali na farbenie látok.

Lomikameň

Krásne rastliny s netradičným názvom lomikameň (lat. Saxifraga ), ktoré sa v liečiteľstve využívajú na liečbu obličkových kameňov. Okrem toho je ale ich názov spojený aj s tým, že vo voľnej prírode sa často vyskytujú v miestach geologických lomov.  Existuje toľko druhov, že sa delia do niekoľkých podkategórií. Machovité lomikamene tvoria prírodné koberce posiate kvetmi, nemajú rady priame slnko a dobre sa im darí v polotieni.

Lomikamene s kožovitými listami majú tiež rady polotieň a ich kvety vyrastajú na stonkách. Lomikameňom, ktoré vytvárajú zhluky ružíc, sa naopak dobre darí aj na priamom slnku –  a väčšinou majú ich kvety bielu farbu.  Lomikamene plazivé vám môžu časom pokryť celú skalku a páči sa im v kamenistej vlhkej pôde.

Pakost

Celkom existuje okolo 300 druhov pakostov (lat. Geranium ), ich latinský názov Geranium je odvodený od vzhľadu plodu, ktorý pripomína hlavu a zobák bociana alebo jastraba. V bežnej reči sa ujal názov bocianí nos. Čo sa farby kvetov týka, prevládajú tóny ružovej, ale vyskytujú sa aj odrody červené, fialové, modré, a dokonca aj dvojfarebné. Nižšie druhy pakostov sa hodia na skalky, kde vytvoria bohatý nízky koberec.

Čo sa ich podmienok na pestovanie týka, nie sú nijako náročné. Preferujú slnečné miesta, ale nie teploty presahujúce 30 °C. Pôdu vyžadujú veľmi vlhkú a ocenia aj hnojenie. Pravidelne im odstraňujte uschnuté listy a kvety, na jeseň celé rastlinky zostrihnite mierne nad zemou.

Hlaváčik jarný

Veselé žlté kvety hlaváčikov jarných svojim vzhľadom pripomínajú narcisyVykvitá od apríla do mája v trsoch. Miluje slnečné stanovište, ľahkú piesočnatú pôdu a stredne intenzívne zálievky. 

Hlaváčik jarný (lat. Adonis vernalis) a jeho latinský názov bol odvodený od mýtickej postavy z gréckych bájí a povestí. Adonis bol krásny mladík, do ktorého sa zamilovala dokonca aj samotná bohyňa lásky Afrodité. Adonis bol vášnivý lovec a táto jeho vášeň ho tiež zabila, pretože práve pri love bol zabitý divokým kancom. Afrodita sa s jeho smrťou nechcela zmieriť, preto prosila Dia, aby sa Adonis vrátil z ríše mŕtvych. Zeus uzavrel dohodu s vládcom podsvetia, ktorý dovolil, aby sa Adonis vždy na časť roka vráti. A tak z jari vykvitajú nádherné kvety hlaváčika jarného alias Adonisa. 

Jazierko a vodné prvky

Myslíte na to, aké upokojujúce je počúvať zurčenie vody v prírode a ako by ste si to užívali aj na vašej záhrade? Nie je problém. Vytvoriť si môžete potôčik, rybníček aj malé záhradné jazierko. Záleží na dispozíciách plochy. Ako na to?

  1. Pokiaľ má voda spadať do rybníčka, je potrebné vytvoriť malú skalu.
  2. Do hornej časti umiestnite kameň so žliabkom.
  3. Do kameňa potom zavedieme vodovodné potrubie, ktoré zamaskujú ďalšie kamene.

Ak chcete len otvorené pramenisko, treba vybetónovať plytkú misku, okraje zakryť kameňmi a na dno nasypať okruhliaky. Pri vytvorení jazierka však nezabúdajte, že je potrebné sa oň priebežne starať a ideálne ho aj pravidelne čistiť. S čistením aj prípadným zápachom vody vám pomôžu baktérie do jazierka. Pokiaľ si predsa len netrúfnete, je možné obrátiť sa na odborníkov, ktorí vám radi pomôžu.

Starostlivosť o skalku

Už nejaký čas sa kocháte pohľadom na svoju skalku a teraz treba premýšľať nad údržbou. Zamerať sa musíte na zavlažovanie, burinu a doplňovanie kamenného materiálu.

  • V lete zalievajte ráno alebo večer, aby rastliny nedostali teplotný šok.
  • V zime je tiež potrebné zavlažovať, ale len pokiaľ nemrzne.
  • Zalievať by sa malo menej často a výdatne, aby sa voda dostala do spodných vrstiev substrátu.
kamene do skalky
Zdroj foto: Viacheslav Lopatin / Shutterstock.com

Nemenej dôležité je odburiňovanie. Za burinu považujeme všetky rastliny, ktoré na skalke sú a vy ste ich nevysadili. Burinu odstraňujte hneď, ako sa objaví. Vo chvíli, keď sa rozšíri, je už boj s ňou veľmi ťažký. Veľakrát je nutné siahnuť po chémii. Je potrebné, aby sa prípravok dostal ku koreňom buriny a uvedomiť si, že výsledok sa dostaví až po nejakej dobe, napríklad aj dvoch týždňoch.

Pozor na choroby

Aj rastliny môžu ochorieť a ich choroby sú buď vírusové alebo bakteriálne. Vírusové choroby prenáša najčastejšie hmyz. Toto postihnutie sa prejaví:

  • panašovaním listov,
  • znetvorením kvetu,
  • mozaikovitosťou.

Keďže neexistuje žiadny účinný prostriedok, je nutné tieto rastliny odstrániť. Baktériové ochorenie spoznáme podľa:

  • vädnutia,
  • zahnívania koreňov,
  • hnednutia listov.

Ďalším rizikom pre naše alpínky a skalničky sú huby a plesne. Tie poznáte podľa žltnutia listov a uvadenia. Poškodené rastliny alebo ich časti je nutné odstrániť a na zvyšok použiť fungicídny prípravok.

So skalkou je spojené veľké množstvo práce a následnej starostlivosti, ale výsledok stojí za to. Veď také posedenie na svojej krásnej záhradke je na nezaplatenie.


Ďalšie tipy pre záhradkárov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.