Jarné kvety – 5 druhov, ktoré skrášlia vašu záhradu

Jarné kvety ozdobia vašu záhradku. Inšpirujte sa tipmi do svojej záhradky. Snežienka prerazí aj tenkú vrstvu snehu. Aké kvety nás upokoja a pomôžu nám s bolesťou hlavy?

Jar je ročné obdobie prebúdzajúce sa k životu. Okolitá príroda sa stáva farebnejšou a voňavejšou. Záhradkári začínajú byť v pohotovosti. Poďme si pripomenúť niektoré krásne jarné kvety či kríky. Navodí tú správnu jarnú atmosféru, a môžete získať tip, ako ľahko oživiť svoju záhradku.

Aké jarné kvety pestovať v záhrade?

Snežienka – posol jari

Snežienka, konkrétne snežienka podsnežník (latinsky Galanthus nivalis) je bezpochyby najznámejšou jarnou kvetinou. Niekedy sa označuje ako predjarná, pretože táto rastlinka dokáže preraziť aj cez slabú vrstvu snehu. Pohľad na roztomilý biely kvet poteší, pretože značí blížiaci sa koniec zimy. Preto sa jej tiež prezýva posol jari.

Snežienka je 10–30 cm vysoká, máva 3 úzke zelené listy a ohnutú stonku. Na jeho konci je žiarivo biely zvonkovitý kvet, zložený z troch vonkajších okvetných lístkov a troch menších vnútorných, ktoré bývajú na konci zelenkasté. Kvety snežienky bývajú k videniu od februára do apríla.

snežienky
Zdroj foto: S Forster / Shutterstock.com

Túto kvetinu môžeme nájsť vo voľnej prírode, najčastejšie vo vlhších lužných lesoch, okolo riek, občas na lúke. Keď sa na danom mieste sneženke darí, naskytne sa nám nádherný pohľad – utvorí políčko niekoľkopočetných trsov pôsobiacich až rozprávkovým dojmom. Tento jav jednoznačne napovie, že je tu nenávratne jar.

Okrem potešenia oka tento kvet na úžitok nie je. Konzumovať sa nedá, je totiž jedovatá. Najviac jedov obsahuje cibuľka, jej konzumácia by vám pravdepodobne spôsobila črevné problémy a zvracanie. Ak by ste si napriek tomu chceli posla jari zaobstarať na záhradku, dávajte veľký pozor – je chránená, pokuty sú až niekoľko sto eur. Nesmiete akokoľvek zasiahnuť do jej prirodzeného vývoja. Napriek tomu si jej cibuľky môžete kúpiť v záhradníctve, kde ich špeciálne pestujú.

Sadba sa vykonáva v jesenných mesiacoch, od septembra do novembra. Cibuľku umiestnite 5 cm pod zem, na vlhšie miesto. Ideálnou voľbou je priestor pod stromom, pretože na jar býva strom bez listov, a poskytne tak snežienke dostatok slnečného svetla. V lete zas zalistnený strom vytvorí príjemný tieň. Pri manipulácii s cibuľkou buďte opatrní, snežienka na nej býva náchylná. Myslite na to aj pri jej kúpe, vyberajte čo najkrajšie cibuľky a zasaďte ich čo najrýchlejšie.

Sirôtky z rodu Viola

Kvety sirôtok sú veľmi fascinujúce, majú zvláštny tvar a prepracované ornamenty uprostred. Nejednému pripomenú detstvo. Patrí do rodu Viola, zahŕňajúci okrem sirôtok aj fialky. Celkom tento rod obsahuje 400 druhov. Tie sa môžu naďalej krížiť. Môžeme tak vidieť mnoho rôznych sirôtok, len tak sa neopozerajú, a preto ich nájdeme na rôznych miestach, nielen na záhradkách, aj na terasách a balkónoch, či jednoducho len na parapete.

Kvitnú na jar, mráz ich nespáli, ale môžu vykvitnúť aj v neskorom lete. Niektoré druhy kvitnú už začiatkom marca.

Pestovať sirôtky od semienka je náročné. Musíte ich zasadiť v júli, pravidelne ich zalievať, a v zime umiestniť na miesto, kde je minimálne 15 stupňov Celzia. Na ich kvety si potom budete musieť počkať až do ďalšej jari. Aktuálna, jednoduchšia varianta, je kúpiť si sirôtky v kvetináči. Stačí ich len presadiť na záhradku, alebo do špeciálneho kvetináča, ktorý umiestnite napríklad na balkón. Vyžadujú kvalitnú priepustnú pôdu a polotieň, inak okrem pravidelného zalievania nie sú sirôtky náročné na pestovanie.

Čo sa príliš často nevie je, že kvety sirôtok sa dajú jesť. Stávajú sa tak kreatívnou dekoráciou šalátov alebo zákuskov.

Jarný narcis

Krásne žlté jarné kvety, taký je narcis. Narcis je nám tiež známy ako jeden zo symbolov jari, napriek tomu nemá pôvod v SR. Kvitne od februára do mája.

Najčastejšie môžeme vídať dva druhy narcisov – biele a žlté, svojou krásou poukazujú na fakt, že zima už je preč. Verte však, že jeho farebných variácií je naozaj veľa – okrem bielych a žltých narcisov, môžeme zrieť napríklad krémové, červené, oranžové, dvojfarebné, ale aj zvláštne, farebne unikátne vyšľachtené druhy. Narcis je jedovatý, aj keď obsahuje aj liečivé látky, ktoré dnes už pokročilou technológiou dokážu extrahovať na medicínske účely. Doma to neskúšajte.

Poznáte legendu o Narcisovi? Bol taký posadnutý svojou krásou, že schytal trest v podobe premeny na kvetinu. Zbadať ho možno vo vlhších prostrediach, pri potokoch a riekach, kam sa občas v našich končinách zatúla zo záhradiek. Pamätajte, Narcis sa rád pozeral na svoj odraz v potoku, doprajte týmto kvetom potrebnú vlahu.

narcis
Jarný narcis. Zdroj foto: SOE / Shutterstock.com

Cibuľky narcisu treba zasadiť 15 cm do zeme ešte na jeseň, rast začínajú hneď ako rozmrzne pôda. Majú radi otvorené stanovište. Po 2-4 rokoch je vhodné narcisy vybrať zo zeme, ošetriť a presadiť. Také presadenie nám navyše môže priniesť bonus vo forme dcérskych cibuliek.

Bohaté hortenzie

Hortenzie (lat. Hydrangea) sú jarné kvety a kvitnú od marca do júla. Šikovne vysadené pri dome vytvoria dojem luxusného panstva. Jedná sa o druh, ktorý oplýva mnohými zástupcami, nám je najznámejší v podobe kríka. Existujú aj menšie varianty, vhodné pre domáce pestovanie v kvetináčoch. Keď začínajú kvitnúť hortenzie, je nám jasné, že jar je v plnom prúde.

Rozmnožovať hortenzie je vhodné v marci či apríli. V záhradníctve zakúpite hortenzie najčastejšie v kvetináči, presadiť na záhradku ich môžete kedykoľvek okrem zimy.

Uvítajú polotieň a pravidelnú výdatnú vlahu, nie však podmáčanú hlinu. Pravidelným zostrihom na jar zaistíte krásne kvety. Pestovanie hortenzií nie je najľahšie, ale výsledok stojí naozaj za to. Môžete napríklad kyslosťou prostredia ovplyvniť farbu kvetov – vo viacerých kyslej pôde budú kvety skôr modré, menej kyslá pôda nám prinesie ružové až červené sfarbenie. Niektoré druhy hortenzií menia farbu starnutím kvetov, v tomto prípade sa nám môže naskytnúť úžasný pohľad na ker hrajúci všetkými možnými farbami naraz.

Liečivý orgován

Kto by nepoznal jarnú romantickú vôňu orgovánu. Kvitne v apríli a máji, a pre svoju sviežu arómu je často používaný pri výrobe parfumov. Pomocou vetvičky orgovánu doma ľahko vytvoríte jarnú atmosféru.

Nepleťte si ho s bazou, hoci sa mu ľudovo tiež tak hovorí, bez je úplne iný ker. Orgován sa skvele hodí do záhrady ako pozadie či súčasť plotu, keď nekvitne je skôr tmavší a nevýrazný. Dorastá do výšky až piatich metrov.

Množiť orgován sa dá rôzne. Najviac sa bude orgovánu dariť na slnečnom mieste, kde kvety ešte lepšie vizuálne vyniknú. Nepotrebuje príliš často zalievať, ak nie je vyložene horúco a sucho.

orgován
Zdroj foto: fotolotos / Shutterstock.com

Nazbierajte kvety orgovánu pred plným rozkvetom, majú široké využitie. Získate zaujímavú jedlú dekoráciu, ktorá má liečivé účinky. Čaj alebo sirup zo orgovánu pomôže pri bolestiach hlavy alebo žalúdočných problémoch. Orgovánový olej je vhodný pre aromaterapiu – je upokojujúci a zmyselný.

Pokiaľ máte radi domáce sirupy, vyskúšajte jednoduchý recept na orgovánový sirup. Celý postup na prípravu orgovánového sirupu nájdete v článku.

Ďalšie jarné kvety

Spomenúť v jednom článku všetky jarné kvety by bolo nemožné, je to vhodná téma skôr pre knižnú publikáciu. Vybrali sme týchto päť tipov, pre svoju popularitu a krásu, podporiť vašu kreativitu však môžeme ešte zmienkou niektorých ďalších jarných kvetov. Čo taká prvosienka, kosatec, tulipán alebo hyacint?

Zdroj: housebeautiful.com


Ďalšie tipy do záhrady

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.